Yaz Tatilini Huzurlu Geçirmek İsteyenlere Türkiye'den 6 Saklı Cennet

Buradasınız

Yaşa 16 Mayıs 2019

Türkiye’de belli tatil rotaları her yaz dolup taşsa da bazı küçük ve saklı yerler hala keşfedilmeyi bekliyor. Her ne kadar her geçen yıl bilinirlikleri artsa da popüler tatil merkezlerinden çok daha fazla huzurlu ve sakin oluyorlar. Ayrıca el değmemiş ve yapılaşmanın kurbanı olmamış olmaları da bir diğer güzel yanları. Gelin, yazın kısa kaçamaklar yapabileceğiniz saklı cennetlere göz atalım…

 

1. Assos (Behramkale Köyü) - Çanakkale

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine 17 km uzaklıkta bulunan ve Behramkale Köyü içinde bulunan Assos Antik Kenti yazın sakinlik arayanlar için adeta mükemmel bir kaçış rotası. Antik Çağ’ın önemli filozoflarından Aristo’nun burada üç yıl yaşadığı biliniyor. Antik liman ve antik kent tarihi anlamda doyururken köyde yer alan küçük oteller ve pansiyonlar huzurlu tatilinizi geçireceğiniz yerler oluyor.

 

2. Ceneviz Koyu - Antalya

Sessiz ve bakir Ceneviz Koyu birçok kişinin hayallerini süsleyecek kadar güzel. Doğanın her rengini görebileceğiniz bu koy, Adrasan’la Çıralı’nın tam ortasında, tekneyle 1 saat uzaklıktaki bir mesafede yer alıyor. Eski dönemlerde Cenevizliler gemilerini burada demirledikleri için adı Ceneviz Koyu. Koya yürüyerek ya da tekne turlarıyla ulaşmak mümkün. Herhangi bir yerleşim yeri yok ancak koy mükemmel bir kamp deneyimi sunabilir.

 

3. Faralya (Uzunyurt) - Muğla

Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı Faralya, diğer adıyla Uzunyurt Köyü denizden 440 metre yükseklikte bir yer. Oraya gittiğinizdeyse Roma ve Likya kalıntılarına, Kelebekler Vadisi’ne, Kabak Koyu’na ve pek çok farklı doğal güzelliğe ulaşmak mümkün. Ayrıca Times dergisinin, Türkiye’de bulunan gizli cennetler listesinde Faralya köyüne de yer verdiğini hatırlatalım.

 

4. Kalem Adası - İzmir

İzmir’de Dikili ilçesinin Bademli Köyü’ne bağlı olan Kalem Adası, “Ege’nin Maldivleri” olarak anılıyor. Bilinen tatil beldelerinin aksine oldukça sakin olan adanın aynı zamanda çok küçük olduğunu söylemekte fayda var. Adada yalnızca bir otel bulunuyor ve gitmeden önce muhakkak rezervasyon yaptırmanız gerekiyor.

 

5. Gerbekse Koyu - Muğla

İsmini orada bulunan bir kilise kalıntısından alan Gerbekse Koyu, su altı dalışlarının yapıldığı, teknelerin yanaştığı, doğanın binbir rengini barındıran muhteşem bir yer. Henüz pek bilinmediği için oldukça sakin bir kaçış rotası. 

 

6. Akyaka - Muğla

Muğla’nın Ula ilçesine bağlı Akyaka beldesi, Gökova Körfezi koyları arasında yer alıyor. Tatil kalabalığından kaçıp huzur bulmak isteyenler için vazgeçilmez bir rota olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Marmaris’e 31 km uzaklıkta bulunan Akyaka, 1988 yılında sit alanı ilan edildi ve çok katlı yapılaşma yasaklandı. Bu da Akyaka’nın sakin ve huzurlu yerler arasında yer almasının en büyük sebeplerinden biri.

 

Kaynak:

https://listelist.com/turkiye-sakli-cennetler/

https://gezimanya.com/faralya

https://gezimanya.com/akyaka

https://gezimanya.com/Yazilar/bu-yaz-kalem-adasini-kesfedin

https://www.cnnturk.com/fotogaleri/yasam/gezi/turkiyenin-gizli-tatil-cennetleri?page=3

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
11 + 2 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.