Ana içeriğe atla

Gezi Önerileri

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Yaz Sıcağından Kaçmanın En Heyecanlı Yolu: Kamp
Yaz Sıcağından Kaçmanın En Heyecanlı Yolu: Kamp

iyihisset.com

20 Tem 2018

“Sıcaklar çok bunalttı” diyorsanız, sizi hem yeni deneyimlerle buluşturacak hem de bunaltıcı havadan kaçıracak bir önerimiz var. Doğayla bütünleşmek isteyenler için İstanbul’a en yakın kamp yerlerini derledik…

Gerçek Anlamda Bir Doğa Harikası; İğneada Longoz Ormanları

İstanbul’a yakın olması sebebiyle kolaylıkla gidebileceğiniz İğneada Longoz Ormanları’nda güzel bir kamp yapabilirsiniz. Kırklareli sınırlarında yer alan bu orman bir doğa harikası, Zaten Milli Park statüsünde. Kısa bir seyahatle, bolca huzur bulmak isteyenler için eşsiz!

Bir Başka Longoz Ormanı: Acarlar

Nadir bulunan longoz ormanlarının bir diğeri ise Sakarya’da. Acarlar Longozu olarak anılan bu alan dünyadaki ikinci büyük longoz ormanı. Bu uçsuz bucaksız yeşile kendinizi bırakmanın tam zamanı.

Sakinlik Arayanlara Pürenli Yaylası

Düzce’de bulunan Pürenli Yaylası, sizi yeşiliyle kucaklayacak. Ayrıca yaylaya giderken yolunuzun üstünde bulunan Efteni Gölü’ne ve Güzeldere Şelale’sine uğramadan sakın geri dönmeyin. Birbirinden güzel fotoğraflar çekeceksiniz. Bir tavsiye: Buraya giderken yanınıza yiyeceklerinizi alın!

Gelibolu’nun Kömür Limanı

Saros Körfezi’nde bulunan Kömür Limanı, yazın oldukça popüler hale geliyor. Kömür Limanı, İstanbul’a yakın olması nedeniyle de denize girmek isteyenlerin uğrak noktası. Ayrıca suyun duruluğu da pek çok dalgıcı buraya çekiyor.

Tekirdağ’ın Üzümüyle Meşhur Köyü Uçmakdere

Tekirdağ Şarköy’ü hepimiz biliriz ama Uçmakdere Köyü’nden çoğumuz haberdar değil. Yolda sizi karşılayan ağaçlar, sizleri maviliklerle buluşturuyor. Ayrıca Uçmakdere Köyü’nde yamaç paraşütü yapma şansınız da var.  

Ballıkayalar Tabiat Parkı

İstanbul’un yanı başında yer alan Kocaeli Ballıkayalar Tabiat Parkı, kampçılar için en yakın adres. Dere kenarında yürüyüşe çıkabilir veya kaya tırmanışı yapabilirsiniz.

Karadeniz’in Yeşili: Yenice Ormanları

Her bir noktası ayrı güzelliğe sahip cennet ülkemizde Yenice Ormanları, Karabük sınırında yer alıyor. Her mevsim gelen misafirlerine eşsiz doğasını sunan Yenice Ormanları’nın içinde şelale de var. Yenice’ye gittiğiniz zaman sizi beş kamp alanı karşılayacak. Ayrıca yürüyüş alanları ve bisiklet parkurları da bulacaksınız.

Kamp Yapmanın Püf Noktaları

Kamp yaparken planlı hareket etmek çok önemli. Her şeyi kontrol ettiğinizden emin olmalısınız. Mevsim ve hava koşullarına dikkat ettiğiniz sürece sıkıntı yaşamazsınız. Yeter ki uygun ekipmanları yanınıza aldığınızdan emin olun. Liste yapmak şart!

- Öncelikle ne kadar kalacağınıza karar verin. Çünkü eşyaları kalacağınız zamana göre ayarlayacaksınız. Gereksiz yük almaktan da kaçının.

- Çadırınızı, uyku tulumunuzu ve yastığınızı arabaya koymayı sakın unutmayın. Eğer yeni bir çadır alacaksanız, dağcı çadırlarını tavsiye ederiz. Hem dayanıklı hem de her hava koşuluna uyumlular.

- Her kamp alanında ateşe izin verilmeyebilir. Bu ihtimalleri göze alarak yiyecek seçmeli ve buna göre kıyafet bulundurmalısınız.

- Kıyafet seçimi yaparken doğal yaşama uyumlu olanlardan tercih etmelisiniz. Terletmeyen ve su geçirmeyen özellikte kumaşlar seçmelisiniz. Çantanıza yedek çorap da koyun. Yürüyüş ayakkabısı, güneş gözlüğü ve şapka da almanız gerekenlerden.

- Gece karalığında etrafı aydınlatmak için mutlaka bir fener yanınızda bulunmalı. Ayrıca yedek pil, taşınabilir şarj cihazı ve çadırı kurmanıza yardımcı aletleri almalısınız. Acil durumlara karşı ilk yardım malzemeleri de kampa gelecekler arasında. Başınıza gelebilecek herhangi kazaya karşı da mutlaka Acil Destek Ferdi Kaza Sigortası yaptırmayı ihmal etmeyin. Bu arada güneş koruyucu kreminizi almadan da yola çıkmayın.

- Keyfinize düşkünseniz bu bölüm tam sizin için. Dürbün, katlanabilen sandalye, hamak, mini buzdolabı ve macera kamerasını kampta yanınızda isteyebilirsiniz. Bu tarz eşyalar eğlenceli vakit geçirmenizi sağlayacaktır.  

- Çadırınızı düz bir zemine ve suya yakın bir yere kurmaya özen gösterin. Kesinlikle yiyecekleri çadırın içine koymayın. Böcek veya kenelerden uzak durmak adına uzun çoraplar giyin.

- En önemlisi, kamp alanında sakın çöp bırakmayın. Yanınızda çöp torbası götürün ve bütün çöpleri toplayıp alanı temiz bırakın.

 

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Gezi Önerileri yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.