Vizesiz Gidebileceğin En Güzel Ülkeler

Buradasınız

Yaşa 26 Eylül 2022

vize, visesiz, ülke, turist, gezi

Dünya çapında keşfedilmeyi bekleyen, coğrafyası, kültürü, mimarisi ve tarihi ile dikkatleri üzerine çeken birçok ülke bulunuyor. Türk pasaportu ile bu ülkelerin 111 tanesine vizesiz giriş fırsatı mevcut. Vize işlemleriyle uğraşmak istemeyen ve yeni bir ülkeyi keşfetmeyi seven kişiler vize olmadan sadece Türk pasaportu ile giriş yapılabilecek ülkeleri tercih ediyor. Senin için vizesi gidebileceğin en güzel ülkeleri araştırdık.

Arnavutluk

vize, visesiz, ülke, turist, gezi, arnavutluk

Güneydoğu Avrupa’da yer alan ve mimarisi ile dikkat çeken Arnavutluk, Osmanlı’nın izlerini taşıyan önemli bir Avrupa ülkesi konumunda. Başkenti Tiran olan ülkede Ohri Gölü ve Dıraç şehri tüm gezginlerin mutlaka görmesi gereken yerler arasında yer alıyor. Türk pasaportu ile Arnavutluk’ta 90 güne kadar kalma imkânı bulunuyor. 

Bosna Hersek

vize, visesiz, ülke, turist, gezi, bosna hersek

Balkanların en önemli ülkelerinden biri olan Bosna Hersek, çok sayıda etnik kültüre ev sahipliği yapıyor. Osmanlı kültürünün izlerine sıklıkla rastlanan Bosna Hersek, her yıl binlerce Türk turisti ağırlıyor. Saraybosna’da yer alan ve Mimar Sinan’ın eserlerinden biri olan Mostar Köprüsü ise ülkenin sembol yapıları arasında bulunuyor. Bosna Hersek’te Türk pasaportu ile 90 gün kalınabiliyor.

Karadağ

vize, visesiz, ülke, turist, gezi, karadağ

Vizesiz gidilen Avrupa ülkelerinden biri olan Karadağ’ın başkenti Podgorica’dır. Karadağ güzelliği ile göz dolduran ve uzun olan kumsallara ev sahipliği yapıyor. Ülkenin en fazla ziyaret edilen şehri olan başkent Podgorica’da yer alan Saat Kulesi, Milenyum Köprüsü ve Osmanlı Cami Türk turistlerin gözdesi durumunda. Türk pasaportu ile Karadağ’da tıpkı Arnavutluk ve Bosna Hersek gibi 90 gün kalınabiliyor.

Sırbistan

vize, visesiz, ülke, turist, gezi, sırbistan

Barok mimarinin en güzel örneklerini oluşturan kaleleri ve manastırları ile dikkat çeken Sırbistan, en çok ziyaret edilen Balkan ülkeleri arasında yer alıyor. Ülkenin başkenti Belgrad ise en fazla ziyaret edilen şehir olarak ön plana çıkıyor. Son dönemlerde Game of Thrones ile birlikte ülkenin popülaritesi de dünya çapında arttı. Mimari yapısının yanı sıra lezzetli yemekleri ve renkli sosyal yaşamı ile hayranlık uyandıran Sırbistan’da Türk pasaportuna sahip vatandaşlar 90 güne kadar konaklayabiliyor.

Kosova

vize, visesiz, ülke, turist, gezi, kosova

Uzun yıllar boyunca Osmanlı İmparatorluğu’nun hüküm sürdüğü Kosova; mimarisi, tarihi ve kültürü ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Ülkenin en fazla ziyaret edilen bölgesi başkent Priştine olarak karşımıza çıkarken, Türk pasaportuna sahip vatandaşların Kosova’da 90 güne kadar kalma şansı bulunuyor.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
3 + 1 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.