Cigna Finan Hemen Bilgi Al

Uzun Yola Çıkmadan Önce Yapılması Gerekenler

YAŞA23 Haziran 2017

uzun yolculuk

Türkiye’de tatile gitmek denince ilk akla gelen araç kuşkusuz otomobiller oluyor. Özellikle yazın çıkılan uzun süreli tatillerin vazgeçilmezi aracı olan otomobiller, hem konfor hem de maliyet açısından büyük avantajlar sağlıyor. Ülkemizde bilhassa yaz aylarında tatile giderken en çok havayolu ve şahsi otomobiller tercih ediliyor. Peki, tatile şahsi otomobiliniz ile çıkacaksanız nelere dikkat etmelisiniz?

Uzun Yola Çıkmadan Önce

Uzun yola çıkmadan önce aklınızda bulunması gereken en önemli şey otomobilinizin şehir içi trafikten çok farklı şartlara maruz kalacağıdır. Sonuç olarak gidilen mesafe ve süre uzun olduğu için motor yağı çok daha zor şartlar altında çalışacak. Yağ tüketimi de daha yüksek olacağı için öncelikle yağ seviyesinin kontrol edilmesi gerekiyor. Bunun dışında yola çıkmadan önce aracınızı yetkili servisine götürerek rot-balans ayarlarını, frenlerini, motor yağını, elektrik aksamını ve radyatörde bulunan antifiriz miktarını kontrol ettirmeyi ihmal etmeyin. İstenmeyen durumlarla karşılaşmamak için yağ ve yakıt kaçaklarını da mutlaka gidermelisiniz.

Lastikler

Yapmanız gereken ilk şeylerden biri otomobilinizin lastiklerini kontrol ettirmektir. Uzun yola çıkacağınız için yedek lastiğinizi de kontrol etmeniz yolda karşılaşabileceğiniz aksiliklere karşı hazırlıklı olmanızda etkili olur. Lastik kontrolünde dikkat edeceğiniz konular lastiğinizin havası ve diş derinlikleridir. Aracın silecek lastikleri kontrolü ile silecek suyunun tamamlanması da alacağınız önlemlerden bir diğeridir.

lastik bakımları

Frenler

Otomobilde güvenli sürüşün en önemli faktörlerinden biri olan fren bakımında dikkat edilmesi gereken koşullar ise şunlardır: Hidrolik seviyesi depo ağzından 1.5 santimetre aşağı olarak baz alınmalıdır. Eğer bu seviye altında bir görünüm varsa, hidrolik ilavesi yapmalısınız. Ayrıca frenlerde yolculuk öncesine göre bir değişiklik hissediliyorsa kesinlikle servise gidilmesi gereklidir. Unutmayın, frenler hayat kurtarıcıdır…

fren bakımları

Motor Yağı

Tatile çıkmadan önce motor yağını kontrol etmiş olsanız bile, tatil sonrası mutlaka aracınızla ilgili olarak motorunuzdaki yağı kontrol etmenizde yarar var; zira yağ eskimiş ya da değiştirme zamanı gelmiş olabilir. Motor yağını kontrolünü şu şekilde yapabilirsiniz: Motoru çalışma ısısına getirene kadar çalıştırın ya da 5 km bir yol kat ettikten sonra düz bir zeminde aracınızı durdurun. 1-2 dakika daha bekleyin. İlk olarak yağ çubuğunu çıkarın ve iyice temizleyin. Yağ çubuğunu yerine tekrar takın ve çıkartın. Yağ seviye çubuğu üzerinde yağın olduğu en üst seviyeye dikkat edin; çubuğun en alt ve en üst seviye ortasında olmasına özen gösterin. Eğer alt bir seviyede ise yağ ilave edebilirsiniz.

motor yağı

Hava Filtresi

Az benzinle çok kilometre yapmak için hava filtresinin temiz olması gerekmektedir. Hava filtresinin, ülkemizin yollarının tozlu ve çamurlu olmasından dolayı uzun yolculuklar sonrasında mutlaka temizlenmesi veya eskimişse yenisiyle değiştirilmesi gerekir. Hava filtresinin değiştirilme süresi, zamana bağlı değildir. Hava filtresi haftada bir ya da ayda bir ya da yolun durumuna bağlı olarak 10.000 kilometrede bir bile değiştirilebilir.

hava filtresi

Yıkama

Tatil süresince genellikle otomobillerin temizliklerine gerekli önem gösterilmez. Isınmış asfalttan kopan parçalar, mıcırlar ve öndeki araçtan gelen çamurlar aracınızın kaportasına yapışır. Özellikle tabana yapışan bu tip parçalar aracınızın paslanmasını hızlandırır. Bu nedenden dolayı aracınızın kapsamlı bir temizliğe ihtiyacı olduğu unutulmamalıdır. Uzun yolculuklar sonrasında aracınızın belli başlı parçalarının bakım görmesi veya değiştirilmesi gerekir. Bu tür bakımlar sürüş güvenliği açısından büyük önem taşırken aracınızın ömrü için de çok önemlidir.

Uzun yolculuklarda vaktinizi zevk alarak geçirmek istiyorsanız, yanınıza sevdiğiniz birkaç CD almayı da ihmal etmeyin. Bir de konforlu bir yolculuk için bolca yastık…

Yıkama

Uzun yolculuklarda başınıza ne zaman neyin geleceği hiç belli olmaz. Siz en iyisi Acil Destek Ferdi Kaza Sigortası yaptırarak yola çıkmadan önleminizi alın, kafanız rahat, yolunuz açık olsun.

 

Acil Destek Hemen Başvur

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
YAŞA 23 Eylül 2017

Dünya, her yıl 23 Eylül’de gece ile gündüzün sürelerini eşitleyerek bize kış mevsiminin geldiğini haber verir. Halk arasında daha yaygın bir söylemle sonbahar ekinoksu ya da güntün eşitliği olarak da ifade edilen bugün, evrenin kendi içerisindeki muhteşem döngüsünün sadece küçük bir yansıması gibidir. Pek çok ülkede baz alınan bilimsel saate göre 22 Eylül’de, saat 20.02’de gerçekleşen bu olay yılda 2 kez tekrarlanır. Var olan her şeyin bir anlamı ve sonucu olduğunu bize bir kez daha hatırlatan 23 Eylül ekinoksuyla ilgili bilmediğiniz 10 doğruyu öğrenmek ister misiniz?

Her İki Kutup Noktası Da Güneş’i Selamlar

Her yıl ekinoksun olduğu bugünde Kuzey Kutup noktasında kaybolarak batan güneş, aynı anda Güney Kutup noktasında doğmaya başlar. Dünyanın her iki ucu da aydınlatıcımız olan güneşi selamlar ve aydınlanır.

Gündüz ve Gece Tam Olarak Eşitlenmez

Bugüne kadar ekinokslarla ilgili edindiğimiz bilgilere göre bugün her yerde tam olarak 12 saat gece ve 12 saat gündüz olur. Ancak işin aslı öyle değildir. Yapılan ince hesaplamalara göre ekinokslarda dünyanın birçok noktasında gündüz 12 saatten birkaç dakika daha fazla sürebiliyor. Kuzey yarım kürede bulunan birçok noktada, ekinoks günlerinde gece-gündüz eşit bir şekilde gözlemlenmiyor. Bu an genelde 25-28 Eylül tarihleri arasında herhangi bir zamana denk geliyor.


Sonbaharda Hava, İlkbahara Göre Daha Sıcaktır

Ekinoks günlerinin olduğu 21 Mart ve 23 Eylül tarihlerinde dünyanın herhangi bir noktasında ölçüm yaptığınızda her iki tarihte de eşit miktarda güneş ışığı aldığını görürsünüz. Ancak yine de sonbaharda, yani 23 Eylül’de hava, 21 Mart’a göre daha sıcak olur. Bunun sebebi dünyanın yaklaşık olarak yüzde 71’ini kaplayan okyanusların ısınıp soğuması için gereken süredir. Suyun ısınıp soğuması, havadan daha uzun sürer. İşte halk arasında pastırma yazı olarak da bilinen sonbahar sıcaklarının sebebi de budur.

Ekvatorda Gölge Boyu 0 Derece Olur

Ekinoks gününde güneş ışınları, tam öğle vaktinde Ekvator’a 90 derecelik bir açıyla düşer. Bunun için de eğer tam bu vakitte Ekvator’da olsaydınız gölgenizin boyu 0 olurdu. Güneş ışınları bu tarihten itibaren güney yarım küreye dik düşmeye başlar.  

Alacakaranlık Süresi En Aza İner

23 Eylül tarihinde tan süresi de en aza iner. Amerika’da bir araştırma için 4 şehirde alacakaranlık süreleri ölçüldüğünde tan sürelerinin o yılın en kısa zamanına denk geldiği görülmüştür. 23 Eylül alacakaranlığında havanın hem daha erken hem de büyük bir hızla kararmaya başladığı fark edilir.

Dünyanın Ekseni En Dik Halini Alır

Dünyanın kutup noktalarından geçtiği varsayılan çizgi, Güneş’in etrafındaki yörünge çizgisiyle yaklaşık 23 derece 27 dakikalık bir açı yaparak döner. Ekinokslarda ise bu açı 90 dereceye ulaşır. Bu yüzden 21 Mart ve 23 Eylül’de Güneş ışınları dünyaya en dik şekliyle ulaşır ve yeryüzü diğer günlerden daha fazla ısınır.

Göçmen Kuşlar Bu Tarihten İtibaren Göç Etmeye Başlar

Güneş’in gökyüzünde çizdiği yay bugünden itibaren yavaş yavaş güneye kaymaya başlar. Havaların soğuduğunu ve Güneş’in de yön değiştirdiğini fark eden göçmen kuşlar 23 Eylül’le beraber güney yönüne doğru göç etmeye başlar.

Fomalhaut Yıldızı Gökyüzünde Belirginleşir

Fomalhaut Güneş’ten yaklaşık 25 ışık yılı uzaklıkta, oldukça parlak bir yıldızdır. Güneybalığı takımyıldızının en parlak yıldızı olan Fomalhaut, ekinoks itibariyle gökyüzündeki yerini tekrar yer alır. Sözcük anlamı Arapça’da balinanın ağzı anlamına gelen yıldız, sonbahar boyunca ve kış aylarının ilk günlerinde gökyüzünün güneyinde görünür. Belki siz de bakarsanız görebilirsiniz.