Uzun Yola Çıkmadan Önce Yapılması Gerekenler

Buradasınız

Yaşa 23 Haziran 2017

uzun yolculuk

Türkiye’de tatile gitmek denince ilk akla gelen araç kuşkusuz otomobiller oluyor. Özellikle yazın çıkılan uzun süreli tatillerin vazgeçilmezi aracı olan otomobiller, hem konfor hem de maliyet açısından büyük avantajlar sağlıyor. Ülkemizde bilhassa yaz aylarında tatile giderken en çok havayolu ve şahsi otomobiller tercih ediliyor. Peki, tatile şahsi otomobiliniz ile çıkacaksanız nelere dikkat etmelisiniz?

Uzun Yola Çıkmadan Önce

Uzun yola çıkmadan önce aklınızda bulunması gereken en önemli şey otomobilinizin şehir içi trafikten çok farklı şartlara maruz kalacağıdır. Sonuç olarak gidilen mesafe ve süre uzun olduğu için motor yağı çok daha zor şartlar altında çalışacak. Yağ tüketimi de daha yüksek olacağı için öncelikle yağ seviyesinin kontrol edilmesi gerekiyor. Bunun dışında yola çıkmadan önce aracınızı yetkili servisine götürerek rot-balans ayarlarını, frenlerini, motor yağını, elektrik aksamını ve radyatörde bulunan antifiriz miktarını kontrol ettirmeyi ihmal etmeyin. İstenmeyen durumlarla karşılaşmamak için yağ ve yakıt kaçaklarını da mutlaka gidermelisiniz.

Lastikler

Yapmanız gereken ilk şeylerden biri otomobilinizin lastiklerini kontrol ettirmektir. Uzun yola çıkacağınız için yedek lastiğinizi de kontrol etmeniz yolda karşılaşabileceğiniz aksiliklere karşı hazırlıklı olmanızda etkili olur. Lastik kontrolünde dikkat edeceğiniz konular lastiğinizin havası ve diş derinlikleridir. Aracın silecek lastikleri kontrolü ile silecek suyunun tamamlanması da alacağınız önlemlerden bir diğeridir.

lastik bakımları

Frenler

Otomobilde güvenli sürüşün en önemli faktörlerinden biri olan fren bakımında dikkat edilmesi gereken koşullar ise şunlardır: Hidrolik seviyesi depo ağzından 1.5 santimetre aşağı olarak baz alınmalıdır. Eğer bu seviye altında bir görünüm varsa, hidrolik ilavesi yapmalısınız. Ayrıca frenlerde yolculuk öncesine göre bir değişiklik hissediliyorsa kesinlikle servise gidilmesi gereklidir. Unutmayın, frenler hayat kurtarıcıdır…

fren bakımları

Motor Yağı

Tatile çıkmadan önce motor yağını kontrol etmiş olsanız bile, tatil sonrası mutlaka aracınızla ilgili olarak motorunuzdaki yağı kontrol etmenizde yarar var; zira yağ eskimiş ya da değiştirme zamanı gelmiş olabilir. Motor yağını kontrolünü şu şekilde yapabilirsiniz: Motoru çalışma ısısına getirene kadar çalıştırın ya da 5 km bir yol kat ettikten sonra düz bir zeminde aracınızı durdurun. 1-2 dakika daha bekleyin. İlk olarak yağ çubuğunu çıkarın ve iyice temizleyin. Yağ çubuğunu yerine tekrar takın ve çıkartın. Yağ seviye çubuğu üzerinde yağın olduğu en üst seviyeye dikkat edin; çubuğun en alt ve en üst seviye ortasında olmasına özen gösterin. Eğer alt bir seviyede ise yağ ilave edebilirsiniz.

motor yağı

Hava Filtresi

Az benzinle çok kilometre yapmak için hava filtresinin temiz olması gerekmektedir. Hava filtresinin, ülkemizin yollarının tozlu ve çamurlu olmasından dolayı uzun yolculuklar sonrasında mutlaka temizlenmesi veya eskimişse yenisiyle değiştirilmesi gerekir. Hava filtresinin değiştirilme süresi, zamana bağlı değildir. Hava filtresi haftada bir ya da ayda bir ya da yolun durumuna bağlı olarak 10.000 kilometrede bir bile değiştirilebilir.

hava filtresi

Yıkama

Tatil süresince genellikle otomobillerin temizliklerine gerekli önem gösterilmez. Isınmış asfalttan kopan parçalar, mıcırlar ve öndeki araçtan gelen çamurlar aracınızın kaportasına yapışır. Özellikle tabana yapışan bu tip parçalar aracınızın paslanmasını hızlandırır. Bu nedenden dolayı aracınızın kapsamlı bir temizliğe ihtiyacı olduğu unutulmamalıdır. Uzun yolculuklar sonrasında aracınızın belli başlı parçalarının bakım görmesi veya değiştirilmesi gerekir. Bu tür bakımlar sürüş güvenliği açısından büyük önem taşırken aracınızın ömrü için de çok önemlidir.

Uzun yolculuklarda vaktinizi zevk alarak geçirmek istiyorsanız, yanınıza sevdiğiniz birkaç CD almayı da ihmal etmeyin. Bir de konforlu bir yolculuk için bolca yastık…

Yıkama

Uzun yolculuklarda başınıza ne zaman neyin geleceği hiç belli olmaz. Siz en iyisi Acil Destek Ferdi Kaza Sigortası yaptırarak yola çıkmadan önleminizi alın, kafanız rahat, yolunuz açık olsun.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.