Ana içeriğe atla

Gezi Önerileri

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Türkiye'nin En İyi Gastronomi Lokasyonları
Türkiye'nin En İyi Gastronomi Lokasyonları

iyihisset.com

20 Kas 2023

türkiye, gastronomi, lezzet, besin, yemek, tat, lokasyon, gezi

Türkiye, eşsiz coğrafyası ile üzerinde yaşayan onlarca farklı kültürü ile tüm dünyada mutfağı ile de çok ayrı bir yere sahip. Binlerce yıllık kültürlerin izlerini taşıyan ve tatlısından et yemeklerine, salatalarından zeytinyağlılarına kadar çok farklı kategorilerde dünya literatürüne geçmiş tatları sunan ülkemiz, aynı zamanda UNESCO tarafından gastronomi dalında seçilmiş birçok “yaratıcı şehirler”e de sahip. Ülkemizin mutfağı ve lezzetleri ile öne çıkan gastronomi şehirlerinden bazılarını bu yazımızda senin için derledik.   

Hatay

türkiye, gastronomi, lezzet, besin, yemek, tat, lokasyon, gezi, hatay

Binlerce yıldır sayısız medeniyete ev sahipliği yapan Hatay, bu yapısıyla Osmanlı, Fransız ve Arap mutfağının da izlerini taşıyan lezzetlere sahip. Yemek, meze ve tatlı çeşitleri ile tam bir lezzet durağı sayılabilecek Hatay’da günün herhangi bir saatinde damakları şenlendirmek mümkün. Testi kebabı, Antakya tuzlu yoğurdu, künefe gibi lezzetleri ile öne çıkan şehirde, yöreye özgü biber, patlıcan zeytin, nohut, domates, ceviz gibi ürünleri sıkça kullanılıyor. Bu lezzetlerin yanında kömbe, biberli ekmek, aşşur, kaytaz böreği, kağıt kebabı da Hatay’a kadar gidip mutlaka tatmanız gereken lezzetler arasında yer alıyor.

Kayseri

türkiye, gastronomi, lezzet, besin, yemek, tat, lokasyon, gezi, kayseri

UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Yaratıcı Şehirler Ağı Ulusal Listesi’nde yer alan ve gastronomi denildiğinde akla gelen ilk şehirlerden biri olan Kayseri de lezzetleri ile öne çıkan yerlerden. Dünyaya nam salmış mantısı ile bilinen Kayseri aynı zamanda pastırma ve sucuğu ile de üst sıraları zorluyor. Bunların yanında yağlama, pöç, kete, katmer, kurşun aşı, nevzine de bölgenin öne çıkan lezzetleri arasında bulunuyor. Yaklaşık 6.000 yıllık tarihi bulunan şehir, farklı kültürlerin izlerini taşıyan zenginliğe sahip bir mutfağa ev sahipliği yapıyor.

Afyonkarahisar

türkiye, gastronomi, lezzet, besin, yemek, tat, lokasyon, gezi, afyon

Ege bölgesinin sayısız lezzet duraklarından biri olan Afyonkarahisar, 2019 yılında UNESCO tarafından gastronomi dalında “yaratıcı şehirler” listesine dahil edildi. Afyon sucuğu ile ünlü olan bölge, aynı zamanda kaymağı ile de biliniyor. Ekmek kadayıfı, Afyon kebabı, patlıcan böreği, paçık, arabaşı da bölgenin bilinen tatları arasında. Anadolu’nun geçiş noktalarından biri olan Afyonkarahisar, bu yapısıyla binlerce yıllık kültürel izleri de mutfağına yansıtıyor.

Gaziantep

türkiye, gastronomi, lezzet, besin, yemek, tat, lokasyon, gezi, gaziantep

Türkiye’de “Gastronominin Başkenti” unvanını taşıyan ve buna da yakışır bir zenginliğe sahip olan Gaziantep, bu anlamda tüm dünyadan turistleri de kendisine çekmeyi başarıyor. Bölgeye ait 50’den fazla coğrafi işaret taşıyan ürünü bünyesinde barındıran Gaziantep, fıstık ve biberi ile öne çıkıyor. Alinazik, beyran, patlıcan kebabı, simit kebabı, nohut dürüm, baklava, fıstıklı katmer, içli köfte gibi ürünleri ile şehirde, sabah saatlerinden başlayarak gecenin sonuna kadar birçok farklı lezzeti tadabileceğiniz seçenekler mevcut.

Adana

türkiye, gastronomi, lezzet, besin, yemek, tat, lokasyon, gezi, adana

Gastronomi ve mutfak denildiğinde akla gelen diğer şehirlerimizden bir diğeri de Adana. Farklı lezzetlere ve tarihten gelen tatlara ev sahipliği yapan Adana’da Adana kebabı, kazbaşı, vardabit paçası, lahmacun, ciğer, şırdan, içli köfte, mumbar, fellah köftesi, analı kızlı, babagannuş ve bici bici mutlaka denenmesi gerekenler arasında yer alıyor. Yine gastronomi dalında UNESCO tarafından onaylanan şehirlerimizden biri olan Adana, yeni ve unutulmaz lezzetleri tatmak isteyenleri bekliyor.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Gezi Önerileri yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.