Türkiye’nin Ada Cenneti Gökçeada Ekim’de Seni Bekliyor!

Buradasınız

Yaşa 19 Ekim 2022

gökçeada, ada, ege, deniz

Homeros’un kaleme aldığı İlyada Destanı’nda deniz tanrısı Poseidon’un adası olarak geçen ve Türkiye’nin en büyük adası olan Gökçeada; doğal güzellikleri, tarihi dokusu, konumu ve estetiği ile tüm dünyanın dikkatini çekmeyi başarıyor. Gökçeada ile ilgili tüm detayları senin için kaleme aldık.

Tarihe tanıklık ediyor

gökçeada, ada, ege, deniz

Tarih boyunca birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış Gökçeada üzerinde ilk yerleşimin ne zaman başladığına dair kesin bir kayıt bulunmuyor. Milattan önce 500’lü yıllarda Atina Şehir Devleti, Roma, Bizans ve Latin egemenliği altına giren Gökçeada, ticari faaliyetler açısından önemi gereği Venedik ve Cenevizlilerin rekabete girmesine neden oldu. Ardında 1456 yılında Fatih Sultan Mehmet döneminde Osmanlı topraklarına katılan Gökçeada; Balkan Savaşı sırasında İtalyanların, I. Dünya Savaşı’nda ise İngilizlerin ve ardından Yunanların hakimiyeti altına girdi. 22 Eylül 1923’te imzalanan Lozan Barış Antlaşması ile birlikte Türkiye Cumhuriyeti sınırlarına katılan Gökçeada, günümüzde Türkiye’nin en büyük adası konumundadır.

Cennet olarak nitelendiriliyor

gökçeada, ada, ege, deniz

Gökçeada; plajları, kiliseleri ve tarihi taş evleri ile adeta eşsiz bir kartpostal gibi. Adanın tarihi dokusu ise büyük ölçüde dikkat çekiyor. Adadaki orijinal ve doğal yaşam döngüsünün korunması nedeniyle özellikle turistler adayı cennetten bir parça olarak nitelendiriyor.

En fazla köyler ziyaret ediliyor

gökçeada, ada, ege, deniz

Gökçeada’da eşsiz manzaralara sahip Bademli, Dereköy ve Zeytinliköy gibi tarihe tanıklık eden birçok yerleşim yeri ve adanın geçmiş dönemdeki yaşamına ışık tutan kiliseler bulunuyor. Ayrıca pazar günleri, ada merkezinde yerel ürünlerin satıldığı bir köy pazarı kuruluyor. Ziyaretçiler bu sayede adanın gastronomi kültürünü de yakından tanıma fırsatı buluyor.

Su sporları için oldukça elverişli

gökçeada, ada, ege, deniz

Elverişli rüzgâr koşulları nedeniyle Türkiye’nin en iyi rüzgâr ve uçurtma sörfü rotalarından biri olan Gökçeada, özellikle yaz aylarında rüzgar temelli su sporları ile ilgilenen sporcuların vazgeçilmez noktası.

Plajları ile herkesi çekiyor

gökçeada, ada, ege, deniz

Sessizliği ve sakin bir tatili tercih edenler ise genellikle Laz Koyu, Yuvalı, Kapıkaya, Mavikoy, Güzelceköy ve Yıldızköy gibi ada merkezinden daha uzak plajları tercih ediyor. Saklı Liman gün batımını izlemek için oldukça romantik bir mekân olarak ön plana çıkarken, Aydıncık Plajı'nı da flamingoların göç yollarında uçmasını izlemek için önemli bir durak.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
6 + 2 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.