Ana içeriğe atla

Gezi Önerileri

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Türkiye’deki En İlgi Çekici 6 Road Trip Rotası
Türkiye’deki En İlgi Çekici 6 Road Trip Rotası

iyihisset.com

31 Tem 2018

Hepimiz şu cümleyi mutlaka kurmuşuzdur: “Şimdi atlayıp arabaya, yolun götürdüğü yere gitmek istiyorum.” Yoğunluktan sıkılanları ve kafasını dinlemek isteyenleri direksiyon başına alalım. Çünkü harika road trip rotalarını sizler için derledik...

1. İzmir’den Antalya’ya

İzmir ve Antalya arasındaki mesafe 450 km. Kesintisiz devam edilirse altı saatte tamamlanıyor. Ama bu sizi korkutmasın. Çünkü otomobil kullanmayı seviyorsanız bu rotayı da seveceksiniz. Çünkü keskin virajlarla dolu Ege yolları birçok güzelliği de barındırıyor.

Rotamız İzmir’den başlıyor. Aydın yolunda devam ederken Selçuk ve Kuşadası tabelalarını fark edeceksiniz. Bir tarafta Şirince var, diğerinde Efes Antik Kenti!

Ege’de yoldayken denize girmeden olur mu? Elbette olmaz! İstikameti Kuşadası-Davutlar veya Dilek Yarımadası. Buralarda plajlar sizi bekler. Antalya’ya giden bu yolculukta Didim, Bodrum ve Marmaris’in birbirinden güzel koylarında da yüzebilirsiniz. Güzergahın son demlerinde ise Kaş-Kalkan sınırlarında yer alan Patara ve Kaputaş Plajları bulunuyor. Ayrıca Demre ve Kemer’de bulunan mağara ve şelaleler de görülmeye değer.

2. Ege’den Devam Etmek İsteyenlere Marmaris ve Bozburun

Ege’nin mavisine ve yeşiline hasret olanlara Marmaris ve Bozburun rotası iyi gelecek. Bu güzergahta da sizleri yine virajlı yollar bekliyor. Bu yol üstünde dinlenmek isteyeceğiniz pek çok nokta var.

Orhaniye’de, Kızkumu Plajı’nda denizin üstünde yürüyebilirsiniz. Yolunuzun üzerindeki Turgut Şelalesi’ndeki doğal oluşumlu havuzların serin sularında yüzmeden dönmemenizi tavsiye ederiz. Marmaris yolu üzerinde son durağınız ise yeni yeni keşfedilmekte olan Selimiye Köyü. Henüz çok turistik olmadan gidip görmekte fayda var.

3. Koyları Keşfetmek İsteyenlere Akyaka Ve Akbük Rotası

İki saatlik bir mesafede bulunan Akyaka ve Akbük Koyları, Ege sularının maviliğini sizlere sunuyor. Akyaka’da bulunan Azmak Nehri soğuk suyuyla ünlü. Burada yüzdükten sonra hemen direksiyon başına geçmelisiniz. Çünkü sizleri Gökova Körfezi’nin pek bilinmeyen Akbük Koyu bekliyor olacak. Yol boyu devam eden çam ağaçları ve Gökova Körfezi’ nin manzarası ise güzel bir yolculuk yaşatacak.

4. İstanbul’dan Sinop’a Uzanan Karadeniz Rotası

İstanbul’un kalabalığından kaçmak isteyenlere yeşile doğru giden bir rota! Yol üstünde ilk duracağınız yer Sapanca Gölü. Yiyeceğiniz şey ise Adapazarı’nın lezzeti ıslama köftesi olacak. Yedigöller ve Abant’ta da doğal güzelliğe doyacaksınız. Kamp yapmayı seviyorsanız burada bir gece geçirebilirsiniz.

Yolunuzun üzerinde tarihi evleriyle ünlü Safranbolu var. Ardından yeşile doyacağınız Karadeniz Ereğlisi ve Bartın’da doğa sizi kucaklayacak. Bu güzergahta da sayısız kamp yeri, şelale, milli park ve piknik alanı var. Sekiz saat süren Karadeniz rotanız 696 km’lik yoldan oluşuyor.   

5. Akdeniz Ve Güney Doğu Anadolu Bölgeleri’ni Kapsayan Mersin-Mardin Rotası

Mersin ve Mardin güzergahı, adeta bir lezzet rotası. Her molada farklı bir tat bulacaksınız. Zaten yola çıktıktan hemen sonra kebapların ve şalgamın şehri Adana’ya ulaşacaksınız. Adana’dan Gaziantep’e ulaşmak ise 2,5 saat. Burada mutlaka baklava yemelisiniz. Beyran çorbasını da deneyin.

Adıyaman’a doğru devam edince Nemrut Dağı’na varacaksınız. Sabah güneş doğmadan Gaziantep’ten yola çıkıp, Nemrut’ta güneşin doğuşunu izleyebilirsiniz. Gitmişken Hasankeyf’e de uğramadan dönmeyin. Şanlıurfa’da ise Balıklıgöl’ü listenize ekleyin. Rotanın son şehri Mardin’e iki saatlik yolunuz kaldı! Mardin, size hoşgörünün anlamını tekrar hatırlatacak.

6. Farklı Medeniyetleri Bir Arada Göreceğiniz Eskişehir ve Han Rotası

Bu rota kültür gezilerini sevenler için harika bir deneyim olacak. Birçok Eskişehirlinin bile bilmediği Han ilçesine düz bir yoldan ulaşıyorsunuz. Han’a vardıktan sonra Frig, Roma ve Bizans zamanlarına ait tarihi kalıntıları göreceksiniz. Yine aynı ilçede yer alan Ana Kraliçe Matar’a ithafen M.Ö. 8.yy.’da yapılmış Yazılıkaya’ya da uğramalısınız.

Bu arada road trip rotaları belirlerken önleminizi almayı da unutmayın. Ne de olsa yol bu; başınıza istenmeyen bir kaza gelebilir. Bunun için Acil Destek Ferdi Kaza Sigortası yaptırabilirsiniz.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Gezi Önerileri yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.