Ana içeriğe atla

Gezi Önerileri

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Türkiye'de Mutlaka Görmeniz Gereken 10 Büyüleyici Şelale
Türkiye'de Mutlaka Görmeniz Gereken 10 Büyüleyici Şelale

iyihisset.com

21 Haz 2019

Birçok medeniyete ev sahipliği yapan, tarihiyle olduğu kadar doğasıyla da büyüleyen Türkiye’de sayısız güzellikte doğal ve antik yapı bulunuyor. Şüphesiz doğal güzelliklerin içerisinde en çok ilgiyi şelaleler görüyor. Birbirinden güzel manzaralarıyla Türkiye’de mutlaka görmeniz gereken 10 şelaleyi listeledik.

1. Suuçtu Şelalesi / Bursa
 
Fay hattının çökmesiyle oluşan Suuçtu Şelalesi’nde su 38 metre yükseklikten dökülüyor. Ağaçlık bir alan içerisinde yer alan şelale, yerli halk ve turistler tarafından piknik alanı olarak kullanılıyor. Temiz havası ve eşsiz manzarasıyla Suuçtu Şelalesi, Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesine 18 km. uzaklıkta bulunuyor. 

2. Kurşunlu Şelalesi / Antalya
 
Antalya denince akla ilk gelenlerden biri de şelaleler kuşkusuz. Düden, Manavgat ve Kurşunlu; Antalya’nın görülmeye değer doğa harikalarından yalnızca birkaçı. Antalya - Isparta karayoluna yakın bir noktada bulunan Kurşunlu Şelalesi, her yıl binlerce turisti ağırlıyor. Bir görsel şölen sunan Kurşunlu, yedi küçük göleti birbirine bağlayan şelalelerden oluşuyor. Bir kanyonun içerisinde bulunan Kurşunlu Şelalesi’nde su 18 metre yükseklikten dökülüyor. 

3. Düden Şelalesi / Antalya
 
Antalya şehir merkezine yalnızca 10 km uzaklıktaki doğa harikası Düden Şelalesi, dünyanın her yerinden turistlerin ilgi odağı. Akdeniz’e dökülen Düden Çayı’nın üzerinde bulunan şelalenin yüksekliği yaklaşık 40 metre. Düden Çayı’nın etrafında doğayla iç içe vakit geçirmenizi sağlayan eğlence merkezleri ve restoranlar bulunuyor. Ayrıca ziyaret etmek isteyenler için şelalenin içerisinde bir de mağara mevcut. 

4. Kapuzbaşı Şelaleleri / Kayseri
 
Dünyanın en eski şehirlerinden biri olan ve İç Anadolu’nun gözbebeği Kayseri’de bulunan Kapuzbaşı Şelaleri’nin irtifa akışı dünyadaki ve Türkiye’deki birçok şelaleden daha fazla. Kapuzbaşı Şelaleleri, Türkiye’nin en yüksek, dünyanın ise ikinci en yüksek şelalesi olma özelliği taşıyor. Kapuzbaşı Şelaleleri, Aladağ Milli Parkı sınırları içerisinde yer alıyor. Şelale, Aladağlar trekking parkurunun en güzel durak noktalarından biri. 

5. Yerköprü Şelalesi (Göksu Şelalesi) / Konya
 
İç Anadolu’nun güzellikleri Kayseri ile sınırlı değil. Konya’da da mutlaka görmeniz gereken harika bir şelale yer alıyor. Konya merkezine 110 km uzaklıkta, Göksu Nehri üzerinde yer alan Yerköprü Şelalesi’nde su 15-20 metre yükseklikten dökülüyor. Şelale, iki akarsuyun birleşiminden oluşuyor. Göksu Nehri, Yerköprü’de mağaranın içine girip kaybolurken bölgedeki bir diğer akarsu olan Karasu Çayı, Göksu Nehri’nin 15-20 metre üzerinden akarak Yerköprü Şelalesi’ni oluşturuyor. 

6. Bulut Şelalesi (Tar Deresi Şelalesi) / Rize

Karadeniz’in yeşil cenneti Rize’de bulunan Bulut Şelalesi, Türkiye’nin en yüksek şelalesi unvanına sahip. Tar Deresi’ne dökülen Bulut Şelalesi’nde su, yaklaşık 250 metre yükseklikten ve 4 kademede zeminle buluşuyor. Yüksekliğinden dolayı şelalenin tamamını görmek neredeyse imkansız çünkü şelalenin en tepe noktası adeta bulutlarla yarışıyor. Bulut Şelalesi’ne Çamlıhemşin İlçesi’ne 11 km, Ayder Yaylası’na ise 7 km mesafede bulunan Toliçko Mahallesi’nden 2 kilometrelik bir patikayla ulaşılıyor. Yeşillerin arasında uzayıp giden uçsuz bucaksız görüntüsüyle Bulut Şelalesi, büyüleyici bir atmosfere sahip.

7. Erfelek Tatlıca Şelaleleri / Sinop

 İrili ufaklı tam 28 şelaleden oluşan Erfelek Tatlıca şelaleleri, iki ormanın birleştiği derin bir vadi içerisinden akıyor. Her yıl binlerce ziyaretçiyi ağırlayan şelalelerin bulunduğu alan 2011 yılında tabiat parkı olarak ilan edildi. Tabiat parkının içerisinde ziyaretçiler için iki farklı yürüyüş parkuru bulunuyor. Erfelek Tatlıca Şelaleleri Sinop’a 45 km, Erfelek’e 10 km uzaklıkta yer alıyor. 

8. Tomara Şelalesi / Gümüşhane
 
40 ayrı kaynaktan oluşan Tomara Şelalesi, Gümüşhane’nin Şiran İlçesi’ne bağlı Seydibaba Köyü’nde yer alıyor. Su kaynağının tamamı, herhangi bir kaynaktan beslenmeden doğrudan yer altından çıkıyor. Binlerce turist tarafından ziyaret edilen şelale hem görsel hem de işitsel şölen sunuyor. 

9. Muradiye Şelalesi / Van


Doğu Anadolu’nun en güzel şehirlerinden Van’ın Muradiye ilçesinde bulunan şelale, Bend-i Mahi Çayı üzerinde yer alıyor. Yüksekliği 18 metre olan şelale yalnızca güzelliğiyle değil, çevresindeki bitki örtüsüyle de dikkat çekiyor. Her mevsim bir başka güzel olan Muradiye Şelalesi, bahar aylarında çiçeklerin içerisinde bir manzara oluştururken kışın ise soğuktan donarak buz kristalleri görünümü alıyor. 

10. Tortum Şelalesi / Erzurum
 

1700’lü yıllarda gerçekleşen bir heyelan nedeniyle oluşan Tortum Şelalesi, 22 metre genişlikten ve 48 metre yükseklikten düşüyor. Yüksekliğiyle dünyanın üçüncü, oluşumu itibariyle ise ikinci önemli şelalesi olan Tortum, Erzurum’a 120 kilometre uzaklıktaki Uzundere İlçesi’nde bulunuyor. 


Kaynak:

https://www.ensonhaber.com/galeri/turkiyenin-en-guzel-21-selalesi

http://www.hurriyet.com.tr/seyahat/galeri-turkiyenin-en-guzel-10-selalesi-40100427#page-1

https://www.enuygun.com/galeri/mutlaka-gormeniz-gereken-turkiye-deki-11-guzel-selale/

http://yahyali.bel.tr/kapuzbasi-selaleleri/

https://gezilmesigerekenyerler.com/konya/goksu-selalesi-yerkopru-selalesi.html

http://www.visitrize.com/Icerikler/Bulut-Selalesi-77.html

http://www.vankulturturizm.gov.tr/TR-88268/muradiye-selalesi.html

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Gezi Önerileri yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.