Türkiye'de Mutlaka Fotoğraflanması Gereken 10 Manzara

Buradasınız

Yaşa 10 Ağustos 2021

gezi, fotoğraf, istanbul

Ülkemiz kültürel mirası, tarihi dokusu, mimari eserleri ve doğal güzellikleriyle muhteşem manzaralar sunuyor. Türkiye’de mutlaka fotoğraflanması gereken 10 manzarayı senin için listeledik.

Pamukkale – Denizli

gezi, fotoğraf, pamukkale, denizli

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Pamukkale, ülkemizin ve dünyanın sayılı güzellikleri arasında yer alıyor. Bembeyaz travertenleri ve güneşin doğuşunu mutlaka görmeli ve bu anı kesinlikle fotoğraflamalısın.

Altıparmak Dağları – Rize / Artvin

gezi, fotoğraf, rize, altıparmak dağları

Kaçkarların en güzel zirvesi olarak adlandırılan Altıparmak Dağları, muhteşem sırtları, yükseklikleri, buzul gölleri ve yeşil alanları ile dikkat çekiyor. Altıparmak Dağları’nı ziyaret etmeli ve fotoğraf koleksiyonuna bu eşsiz manzarayı etkilemelisin.

Karagöl – Artvin

gezi, fotoğraf, karagöl, artvin

Karadeniz bölgesinin birçok alanı kartpostallar gibi. Bu alanlardan biri de Artvin Borçka’da yer alan Karagöl. Bu eşsiz göl 1800’lü yıllarda yaşanan bir heyelan sonucunda oluştu ve o günden bugüne doğa ve fotoğraf meraklılarını ağırlıyor. Karagöl’ün enfes manzarasını fotoğraflaman şart.

Pokut Yaylası – Rize

gezi, fotoğraf, pokut yaylası

Rize Çamlıhemşin’de 1800 metre yükseklikte yer alan Pokut Yaylası, yeşile doyacağınız mekanlar arasında yer alıyor. Özellikle sis çöktüğü zaman farklı ve bir o kadar da eşsiz bir manzaraya sahip olan bu yaylayı ziyaret etmeli ve fotoğraflamalısın.

Ölüdeniz – Muğla

gezi, fotoğraf, ölüdeniz, muğla

Ölüdeniz doğal oluşumu ve yeşil alanlarıyla birlikte ziyaretçilerini manzarasıyla büyüleyen bölgelerimizden bir tanesi. Ölüdeniz’i karadan fotoğraflama imkânınız gibi paraşüt aktivitelerine katılıp havadan da fotoğraflayabilirsiniz.

Kapadokya – Nevşehir 

gezi, fotoğraf, kapadokya, nevşehir

Peri bacalarıyla dünya çapında üne kavuşan Kapadokya, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bölgelerimizden biridir. Kapadokyayı ziyaret edebilir, hem tatil yapabilir hem de atları, balonları ve eşsiz doğal yapılar ile oluşan manzaraları fotoğraflayabilirsin.

Kelebekler Vadisi – Muğla  

gezi, fotoğraf, kelebekler vadisi, antalya

Yeşilin ve mavinin eşsiz buluşmasına sahip olan Kelebekler Vadisi 350 metre yükseklikteki sarp kayalarla çevrilidir ve büyüleyici bir manzaraya sahiptir. Doğa fotoğrafları çekmekten hoşlanıyorsan Kelebekler Vadisi’nin kesinlikle fotoğraflamalısın.

Aras Nehri – Kars   

gezi, fotoğraf, aras nehri

Manzarasıyla büyüleyen bir diğer bölge ise Kars’ta yer alan Aras Nehri. Antik kentin kıyısında yer alan Nehir, Türkiye ile Ermenistan sınırını oluşturuyor. Ayrıca bölge 24 farklı uygarlığa da ev sahipliği yaptı. Tarihi, doğayı fotoğraflamak ve farklı bir deneyim yaşamak istiyorsan Aras Nehri’ni mutlaka ziyaret etmelisin.

Nemrut Dağı – Adıyaman    

gezi, fotoğraf, nemrut, adıyaman

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan ve 2.150 metre yükseklikte bulunan Nemrut Dağı, dünya medeniyet tarihinin bir sembolü olarak anılıyor. Kommagene kralı Antiochus Teos’un heykeli ve mezarının yanı sıra, bölgede diğer Yunan tanrılarının da heykelleri bulunuyor. Nemrut Dağı’na çıkıp bu eşsiz güzellikleri fotoğraflamak için ne duruyorsun?

Sümela Manastırı – Trabzon

gezi, fotoğraf, sümela manastırı, trabzon

Kayalıklar üzerine kurulu olan Sümela Manastırı, 1.150 metre yüksekliği ile dikkat çekiyor. 386 yılında inşa edilen manastır, Karadeniz’in eşsiz manzarasına şahit olacağınız önemli bölgelerden biri. Henüz manastırı ziyaret etmediysen ve bir fotoğraf tutkunuysan kesinlikle yola koyulmalısın. Manzara ve tarihi bir arada fotoğraflamak gibi eşsiz bir deneyimi tatmak için zaman kaybetmemelisin.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
3 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.