Ana içeriğe atla

Gezi Önerileri

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Tren Seyahati Sevenler İçin Dünyanın En Keyifli 7 Tren Yolculuğu Rotası
Tren Seyahati Sevenler İçin Dünyanın En Keyifli 7 Tren Yolculuğu Rotası

iyihisset.com

04 Eyl 2019

 
Tren seyahatleri, geçmişten beri en çok tercih edilen yolculukların başında geliyor. Güvenli ve ekonomik olması nedeniyle tercih edilen tren rotaları, özellikle son yıllarda doğanın tadını çıkarmak isteyen gezginlerin de favorisi haline geldi. Biz de birbirinden güzel manzaralara şahitlik edebileceğiniz, dünyanın en keyifli 7 tren yolculuğu rotasını yazdık. Keyifli okumalar!

1. Doğu Ekspresi / Türkiye
 
Son dönemin en popüler tren yolculuğu hatlarından biri de şüphesiz Doğu Ekspresi. Yaklaşık 25 saat süren bu yolculuk, özellikle kış aylarında bembeyaz manzaralarla seyahat severleri büyülüyor. Ankara-Kars arası sefer yapan Doğu Ekspresi’nin güzergahında Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan ve Erzurum illeri bulunuyor. 1.310 km’lik bir hat uzunluğuna sahip olan rotada, 4 farklı kompartıman ve bilet seçeneği mevcut.

2. The Flam Railway / Norveç
 
Norveç, yemyeşil doğası ve eşsiz fiyortlarıyla Kuzey Avrupa’nın en güzel ülkelerinden biri. Norveç'in Aurland kentinde Myrdal ve Flåm arasında sefer yapan Flam Railway ise, Bergen hattının bir kolu olan Flåmsdalen vadisinden geçiyor. 20 adet tünel, bir köprü ve 10 istasyonun bulunduğu, oldukça dik demiryolları üzerine kurulu bu rota, 20 km’lik uzunluğa ve 866 metrelik bir rakıma sahip. Vadilerden karla kaplı dağlara, şelalelerden donmuş göllere kadar pek çok eşsiz manzarayı görme şansı yakalayacağınız bu hattın, dünyanın en büyüleyici tren rotası olduğunu söylemek pek de yanlış olmaz.

3. Darjeeling- Himalayan Railway / Hindistan


Dünyanın en kalabalık ülkelerinden biri olan Hindistan, farklı kültürü nedeniyle her yıl yüz binlerce turist ağırlıyor. Darjeeling-Himalayan demiryolu hattının tipik bir turist çekim noktası olması bunda büyük pay sahibi, kuşkusuz. Batı Bengal eyaletinde Yeni Jalpaiguri ile Darjeeling arasında uzanan demiryolu hattı yaklaşık 88 km uzunluğunda. 1879 ve 1881 yılları arasında inşa edilen hat, 1999 yılında UNESCO Dünya Mirası Sit Alanı olarak tescillendi. “Oyuncak tren” olarak da bilinen bu trenin yolculuğu ise yaklaşık 6,5 saat sürüyor.

4. Le Petit Train Jaune / Fransa
 
Avrupa’nın göz bebeği Fransa’da yer alan bu hat, yolcularını ülkenin en güzel manzaralarıyla buluşturuyor. Petit Train Jaune, Villefranche De Conflent ile Latour De Carol arasında 63 km boyunca pastoral manzaralar eşliğinde devam ediyor. 19 tünel ve 2 ana köprüden oluşan bu hat, ilk açıldığı yıl olan 1927’de Fransa’nın en yüksek demiryolu hattıydı. 

5. Trans Siberian Hattı / Rusya
 
Dünyanın en pahalı ve uzun demiryolu hattı olarak bilinen Trans Sibirya’da yolculuk yaklaşık iki hafta sürüyor. Yapımı 14 yılda tamamlanan bu hat, yaklaşık 10 bin kilometreden oluşuyor. Rusya’yı boydan boya gezebileceğiniz bu hat, Batı Rusya’yı Moğolistan, Sibirya, Çin ve Japon Denizi’ne bağlıyor. Trende farklı ücret seçeneklerine göre farklı kompartımanlar bulunuyor. Bembeyaz bir yolculuk yapabileceğiniz bu hat, 7 idari bölge ve 19 şehirden geçiyor.

6. Orient Express / Avrupa
 
“Şark Ekspresi” olarak bilinen bu rota, özellikle 19. yüzyılın sonlarında oldukça popülerdi. İlk seferine 1883 yılında çıkan Paris kalkışlı Orient Exspress; Viyana, Budapeşte, Milano ve Venedik’ten geçiyor ve İstanbul’a ulaşıyordu. Şimdi ise Orient Express ile İstanbul-Bükreş-Viyana ve Venedik seferleri yapılıyor. Yeniden restore edilip raylara indirilen Orient Express, dünyanın en keyifli rotalarından birini sunuyor yolcularına.

7. The Pride of Africa treni
 
The Pride Of Africa treni, dünyanın en lüks ve pahalı trenlerinden biri. Tren, konuklarına farklı tur imkanları sunuyor. 3 günlük turlardan haftalar süren yolculuklara kadar pek çok farklı seçenek mevcut. Ancak bu trenin en ünlü güzergahı Cape Town-Tanzanya rotası. Yılda yalnızca bir kez gerçekleştirilen bu tur, doğayla iç içe olabileceğiniz ve adeta safari yapabileceğiniz bir yolculuk. İki hafta süren bu yolculuğun fiyatı ise yaklaşık 30 bin dolar. Tren, 1920’lerin stilinde dekore edildiği için konuklarına nostaljik bir tema da sunuyor. 

Kaynak: 
https://www.theguardian.com/travel/2018/may/05/worlds-best-rail-journeys-train-travel

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Gezi Önerileri yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.