Temiz ve Sağlıklı Nefes İçin Ziyaret Edebileceğin Yerler

Buradasınız

Yaşa 05 Ağustos 2023

Temiz ve sağlıklı bir nefes almak herkesin en temel hakkıdır. Artan sanayi faaliyetleri ve hızla yükselen nüfus nedeniyle özellikle büyük şehirlerde artık çok uzak bir ihtimal olan bu durum için oksijeni bol, ormanlar ve denizlerle çevrili mekanları tercih edebilirsin. Sağlıklı bir hayat sürmek ve gelecekte olası birçok farklı hastalıktan uzak durmak için sen de içine çektiğin her nefeste daha sağlıklı hissedeceğin bu lokasyonları sık sık ziyaret etmelisin. Dünya Temiz Nefes Günü’nde temiz ve sağlıklı nefes alabileceğin, bol oksijenli mekanları sıraladık.

Cunda Adası

Balıkesir’in gözde tatil mekanı Ayvalık’ın en güzel ve keyifli yerlerinden biri olan Cunda Adası, temiz ve oksijeni bol havası ile öne çıkan mekanlardan biri. Yılın büyük bölümünde rüzgarlı olan havası ile sürekli temizlenen Cunda Adası, özellikle tatili zamanlarının dışında, daha sakin olduğu vakitlerde ziyaret edilmesi gereken lokasyonlar arasında.

Assos

Etrafı büyük ve geniş ormanlarla çevrili olan, Ege Denizi’nin tam kıyısında yer alan Assos’u da oksijen almak ve temiz bir nefes çekmek için tercih edebilirsin. Kirli havanın tutunamadığı ve sanayi bölgelerine de oldukça uzak olan Assos’ta birçok hastalığına da iyi gelecek bol oksijeni bulabilirsin.

Şirince

İzmir’in hemen yanı başında olan ancak büyük şehirlere ve kalabalık mekanlara da bir o kadar uzak noktada bulunan Şirince de temiz bir nefes için biçilmiş kaftan olan lokasyonlardan biri. Doğal bitki örtüsünün genel olarak korunduğu bölge, yerleşim alanı olarak da kullanılmadığından temiz ve sağlıklı nefes için seçilebilir.

Eski Foça

Denizin kıyısında olan ve turistik mekanlar içerisinde de daha az tercih edilen noktalardan biri olarak öne çıkan Eski Foça, oksijeni bol yerlerden biri. Sanayi tesislerinden de oldukça uzak bir yerde bulunan şehir, yeşil ve mavinin en güzel şekilde birleştiği yerlerden biri olma özelliğini de taşıyor.

Bolu Dağı

İstanbul ve Ankara gibi büyük metropollere yakınlığı ile dikkat çeken Bolu Dağı, Marmara Bölgesi’nde, havası en temiz yerlerden biridir. Bölgeyi kaplayan ormanlar ve küçük göllerin etrafında bol bol oksijen alabilir ve sağlığın için temiz nefes alabileceğin etkinlikler düzenleyebilirsin.

Erciyes Dağı

Türkiye’nin en güzel ve yüksek dağlarından biri olan Erciyes, bol oksijenli ve temiz havasıyla da dikkatleri çeken bir mekan. Özellikle astım hastalığı olan ve akciğerleri ile ilgili sorun yaşayanların sıkça tercih ettiği yerlerin başında geliyor. Temiz bir nefes almak ve sağlığını desteklemek için Erciyes Dağı’nı da listeye ekleyebilirsin.

Amasra

Doğal yapısı ve güzellikleri ile ülkemizin ziyaret edilip görülmesi gereken en keyifli mekanlarından biri olan Amasra, bol oksijenli temiz havasıyla da tercih noktalarından birini oluşturuyor. Yeşilin, Karadeniz’in hırçın doğası ile buluştuğu Amasra, aynı zamanda eşsiz manzaraları ile de seni bekliyor.

Artvin

Türkiye’nin en fazla oksijene sahip olan bölgelerinden biri olan Karadeniz’de yer alan Artvin, özellikle yaylaları ile temiz ve sağlıklı nefes almak isteyenlerin bekliyor. Yoğun ve sık bir orman örtüsüne sahip olan bölgede, yeşilliği bol olan yerlerde oksijene kavuşabilirsin. Astım, akciğer kanseri, şeker, kolesterol gibi hastalıklara karşı Artvin ve çevresindeki yaylaları tercih edebilirsin.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
9 + 8 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.