Ana içeriğe atla

Gezi Önerileri

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Tatilinizi Hem Keyifli Hem de Ucuza Getirmenin 6 Yolu
Tatilinizi Hem Keyifli Hem de Ucuza Getirmenin 6 Yolu

iyihisset.com

21 Haz 2019

Artan kur fiyatları nedeniyle seyahat etmek son dönemde artık çok daha masraflı bir hale geldi. Ancak yorucu bir çalışma ve okul döneminin ardından gezip dinlenmek tazelenmek için neredeyse vazgeçilmez bir ihtiyaç. Siz de “Tatilsiz olmaz!” diyenlerdenseniz seyahatinizi planlamadan önce yazımıza mutlaka bir göz atın. Tatili hem keyifli hem ucuza getirmenin yollarını seyahat severler için yazdık.
 
1. Bütçenize uygun bir yer belirleyin
Avrupa ülkeleri, gezginler için popüler nokta tatil yerlerinden olsa bile kullanılan para birimi nedeniyle bütçenizi zorlayabilir. Popüler destinasyonlara alternatif olarak kültürel ve doğal güzellikler bakımından zengin olan ve vize istemeyen diğer ülkeleri tercih edebilirsiniz. Bu ülkelerin para birimi de kur açısından sizi zorlamayacaktır. Eğer yurt içi tatili planlıyorsanız yazın turistlerin bol olduğu ve bu nedenle fiyatların da artış gösterdiği Bodrum ya da Antalya gibi turistik şehirler yerine, Kuzey Ege ya da Avşa Adası gibi yerleri tercih edebilirsiniz.
 
2. Rezervasyonlarınızı önceden yapın
Tatil masrafları, biletlerin alındığı andan itibaren başlıyor. Özellikle uçak biletlerini önceden almak, hatta uzak bir ülkeye gidiyorsanız aktarmalı uçuşları tercih etmek masraflarınızı daha tatiliniz başlamadan düşürecektir. Aynı şekilde, kalacağınız otellere de önceden rezervasyon yapabilir ve daha uygun fiyatlarla tatilinizi organize edebilirsiniz. Aynı şekilde yurt içi tatillerinde de biletleri önceden almak -özellikle bayram dönemlerinde- daha uygun seyahat etmenizi sağlayacaktır.
 
3. Tatilde ulaşım alternatiflerini değerlendirin
Gideceğiniz yeri önceden araştırıp gezi planınızı oluşturmanızda fayda var. Böylece nereye, hangi ulaşım aracıyla gidebileceğinizi öğrenebilirsiniz. Toplu taşıma araçlarının fiyatları konusunda bilgi alabileceğiniz internet siteleri de mevcut. Ancak bazı ülkelerde toplu taşıma araçlarından ziyade bisiklet, motor ya da araç kiralayarak gezebilir; hem şehri özgürce keşfedebilir hem de ulaşıma vereceğiniz paradan tasarruf sağlayabilirsiniz. 
 
4. Bedava konaklama seçeneklerini araştırın
Gideceğiniz yere göre çadırda kalabilir ya da Couchsurfing gibi uygulamalardan faydalanabilirsiniz. Couchsurfing, gittiğiniz şehirde sizi ağırlayabilecek yeri olan insanları bulmanızı sağlayan bir internet sitesi. Yurtdışında pek çok kişi tarafından kullanılan bu sistemde sizin de kendi evinizde misafir ağırlayabiliyor olmanız gerekiyor. Couchsurfing sayesinde yeni insanlarla tanışıp gittiğiniz şehri daha yakından tanıma fırsatı bulabilirsiniz. Eğer kalabalık bir arkadaş grubuyla gideceksiniz otelde kalmak yerine Airbnb gibi platformlar aracılığıyla oda ve ev kiralama seçeneklerini de araştırabilirsiniz. 
 
5. Sokak lezzetlerini deneyin
Bir şehrin tadı, o şehre özgü lezzetleri tatmadan çıkmaz. Tatiliniz boyunca lüks restoranlarda yemek yerine sokak lezzetlerini keşfedebilirsiniz. Daha çok yerel halkın tercih ettiği seyyar satıcılardan ve küçük lokal restoranlardan faydalanabilirsiniz. Farklı yerleri gezip farklı tatlar denemeniz hem eğlenceli bir tecrübe olacak hem de bütçenizi zorlamayacak.
 
6. Hediyelik eşyalardan uzak durun
Bir yere ilk defa gittiğinizde o bölgeye özgü bir hatıra almak isteyebilirsiniz. Hatta arkadaşlarınıza ve ailenize de birer küçük hediye getirme sözü verirsiniz. Ancak buna gerçekten gerek var mı? İllaki hediyelik eşya alacaksanız bulunduğunuz yerin ucuz pazarlarını ve alışveriş yerlerini tespit edin. Bu vesileyle hem oranın kültürüyle daha yakından tanışabileceğiniz bir alanı görmüş olursunuz hem de hediyelerinizi çok daha uygun fiyatlara satın alabilirsiniz. 
 
Kaynak:
http://gezgindeli.com/tatili-ucuza-getirme-yontemleri/
http://www.hurriyet.com.tr/tatili-ucuza-getirmenin-10-yolu-29339055
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Gezi Önerileri yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.