Şubat Ayında Gidilebilecek 6 Yer

Buradasınız

Yaşa 05 Şubat 2019

Dünyanın her yerinde tarihi dokuları, doğal güzellikleri ve sahip oldukları muhteşem kış manzaralarıyla dikkat çeken birçok şehir ve bölge bulunuyor. Kuzey yarımkürede kış aylarının en güzel zamanlarını yaşadığımız Şubat ayı ise bu yerleri ziyaret etmek için biçilmiş kaftan. Şubat ayında nereye gidilir sorusu bu dönemde aklınıza takılıyorsa, listemizi incelemenizde fayda var.

Bergen – Norveç

Şubat ayında gidilecek yerler listemizde ilk sırada Norveç yer alıyor. Kış tatilleri denince akla ilk gelen Norveç’in batı kıyısında yer alan Bergen, kış rotanız için bir destinasyon olabilir. Yaklaşık 450 bin kişilik küçük bir nüfusa sahip Bergen, Şubat ayında ya da Sömestr tatilinde gidebileceğiniz en güzel şehirlerden bir tanesi. Norveç’in başkenti Oslo’dan sonra en büyük şehri olan Bergen, Şubat ayında nereye gidilir sorusu için en güzel cevaplar arasında yer alıyor. Şehrin doğal dokusunun yanında sahip olduğu enfes manzaralar sizi büyüleyecek. Yılın belirli dönemlerinde Kuzey Işıkları’nı da izleyebileceğiniz Bergen’de kışın keyfine varabilirsiniz.

Budapeşte – Macaristan

Köklü tarihi M.Ö. 1.000’li yıllara kadar uzanan Budapeşte, Orta Avrupa’nın en çok ziyaret edilen lokasyonlarından biri. Bir zamanlar Roma İmparatorluğu’nun da toprakları arasına katılan Budapeşte birçok uygarlık ve kültür ile zenginleşen şehirlerden birisi. Macar Ulusal Müzesi ve Tuna Nehri’ni birbirine bağlayan Zincir Köprüsü reform döneminden beri ihtişamını koruyor ve şehrin simgesi haline gelmeyi başarıyor. Rotanızı Budapeşte’ye çevirirseniz Unesco tarafından da koruma altına alınan Andrassy ve Opera Binası’nı ziyaret edebilirsiniz. Kış aylarında şehri kaplayan beyaz örtüyü de kaçırmamanızı tavsiye ederiz.

Berlin – Almanya

Kışın keyfini yaşayayım ancak çok da farklı bir ortam olmasın, aynı zamanda da tarihi-kültürel bir gezi yapayım diyorsanız Şubat ayında gidilecek yerler arasında rotanızı Almanya’ya çevirebilirsiniz. Başkent Berlin, ülkenin kuzeydoğusu tarafında yer alıyor. Dünyanın ve Avrupa’nın en önemli şehirlerinden biri olan Berlin’de Brandenburg Kapısı’nı, tarihi Alman Parlamento Binası’nı ve Alexander Meydanı’nı ziyaret edebilirsiniz. Şehirde kış döneminde düzenlenen çeşitli festivaller de listenizde olsun.

Kopenhag – Danimarka

Şubat ayında nereye gidilir diye düşünüyorsanız, bizlerin size diğer bir önerisi de Kopenhag olacaktır. Kopenhag bir İskandinav ülkesi olan Danimarka’nın başkenti. Ülkenin en büyük ve en kalabalık şehri olan Kopenhag, adını eski Danca’dan alır ve anlamı ise tacirlerin limanı demektir. Kopenhag’da Danimarka Ulusal Müzesi’ni ve Minik Denizkızı’nı ziyaret edebilir, kendiniz için güzel anılar biriktirebilirsiniz. Yılın büyük bölümünü soğuk bir iklim altında geçiren Kopenhag, kış aylarında enfes manzaralara sahne oluyor.

Dublin – İrlanda

Biraz uzaklarda ve biraz da kapalı bir kutu olsa da İrlanda’da kışın ziyaret edilebilecek ideal yerlerden biri. Liffey Nehri etrafında kurulmuş Dublin, İrlanda’nın başkenti ve en büyük, en kalabalık şehri. Kuzey ve Güney olmak üzere ikiye ayrılan Dublin, Şubat ayında nereye gidilir diye düşünenlerin listesinde mutlaka olmalı. Ortaçağ’ın tarihini hissedeceğiniz Dublin’de Guinnes Bira Fabrikası’nı, İrlanda Ulusal Müzesi’ni ve St. Patrick’s Katedrali’ni gezebilirsiniz. Şehrin tamamına yayılan tarihi yapılar, kışın daha farklı bir havaya bürünüyor.

Bursa – Türkiye

Listemizde Türkiye’den de mutlaka bir yer olmalı. Ülkemizin en güzel şehirlerinden biri olan yeşil Bursa, Şubat ayı için en iyi lokasyonlardan biri. Yurt içi sömestr tatili için vazgeçilmez bir tercih olan Bursa, 2016 Dünya Yaşanabilirler Listesi’nde kendisine 28. sırada yer buldu. Uludağ’da kayak keyfi yapmanın yanında Ulu Camii’yi, Yeşil Medrese’yi ve Atatürk Evi’ni ziyaret edebilirsiniz. Şubat ayında nereye gidilir diye düşünüyorsanız, yeşil Bursa’yı mutlaka listenize ekleyin.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
12 + 4 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.