Ana içeriğe atla

Gezi Önerileri

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Star Wars Serisinin Çekildiği Yerler
Star Wars Serisinin Çekildiği Yerler

iyihisset.com

04 May 2024

star wars, film, çekim, prodüksiyon, ülke, mekan

Uzak bir galakside, kahramanlık, macera ve epik bir evrenin başlangıcı... Star Wars, sinema tarihinde eşsiz bir yer edinmiş, milyonlarca hayranı olan ve kuşaklar boyunca ilham veren bir fenomen olarak kabul edilir. George Lucas'ın hayal gücünden doğan bu destansı hikaye, sinema dünyasına benzersiz bir soluk getirdi ve popüler kültürde dönüşümsel bir etki yarattı. Star Wars serisi, ilk filmi olan "Star Wars: Episode IV-A New Hope" ile 1977'de seyirciyle buluştuğunda, sinema endüstrisinde bir devrim yarattı. Daha önce hiçbir şey benzeri görülmemiş bir bilimkurgu epik fantezi olan bu film, izleyicileri etkileyici bir uzay macerasına sürükledi ve klasik hikayelerle modern mitolojinin mükemmel bir sentezini sundu. Filmin etkileyici görsel efektleri, unutulmaz karakterleri ve unutulmaz müziği, Star Wars'u sinema tarihinde efsanevi bir yer edinmesini sağladı. Devam filmleri ve öncülleriyle birlikte, Star Wars evreni giderek genişledi ve hayranlarını derinlemesine bir yolculuğa çıkardı. Peki bu efsanevi filmin çekildiği yerleri hiç merak ettin mi? İşte Star Wars filmlerinin çekildiği mekanlardan bazıları… 04 Mayıs Star Wars Günü’nde güç seninle olsun.

Tunus

star wars, film, çekim, prodüksiyon, ülke, mekan

Star Wars serisi, çekimlerinin büyük bir kısmı farklı yerlerde gerçekleştirilmiş büyük bütçeli prodüksiyonlar. George Lucas'ın yaratıcılığı ve vizyonuyla hayata geçen bu epik filmler, çeşitli dünya genelindeki lokasyonlarda ve stüdyo ortamlarında çekilmiştir. Tatooine gezegeni için çekimlerin bir kısmı Tunus'un çöl bölgelerinde gerçekleştirilmiştir. Özellikle Luke Skywalker'ın çocukluk evi olan Lars Ailesi çiftliği, Tunus'un Matmata kentindeki gerçek mağara evlerinden birinde çekilmiştir. Tunus'ta çekilen sahnelerin en ikonik olanı, Luke Skywalker'ın çocukluk evi olan Lars Ailesi çiftliğidir. Bu sahneler, gerçek Tunus çölünde bulunan Matmata kentindeki gerçek mağara evlerinden birinde çekilmiştir. Mağara evleri, yerel Tunus kültürünün ve mimarisinin bir yansımasıdır ve Tatooine gezegenindeki çorak ve yalıtılmış atmosferi mükemmel bir şekilde temsil etmektedir.

Ayrıca Tunus'ta çekilen diğer sahneler arasında çöl manzaraları, yerel pazarlar ve dış mekan setler bulunmaktadır. Bu sahneler, Tatooine gezegeninin sıcak, kumlu ve çorak atmosferini yansıtmak için kullanılmıştır. Tunus'un çöl ortamı, film yapımcılarına Tatooine gezegeninin gerçekçi bir atmosferini yaratma fırsatı sunmuştur.

İtalya

star wars, film, çekim, prodüksiyon, ülke, mekan

Star Wars serisinin çekimlerinin bir kısmı İtalya'da da gerçekleştirilmiştir. Özellikle "Star Wars: Episode II-Attack of the Clones" (Klonların Saldırısı) ve "Star Wars: Episode III-Revenge of the Sith" (Sith'in İntikamı) filmlerinde İtalya'nın güzel manzaraları kullanılmıştır. İtalya'nın en önemli çekim mekanlarından biri, Tatooine gezegeninin gerçekçi bir yansıması olan Naboo gezegeni için seçilmiştir. Naboo, Star Wars evreninde barışçıl bir gezegen olarak tanımlanır ve zengin manzaralarıyla dikkat çeker. İtalya'daki Lake Como bölgesi, Naboo gezegeninin iddialı ve muhteşem manzaralarını temsil etmek için kullanılmıştır. Bu bölgedeki göllü manzaralar ve antik mimari, Naboo gezegeninin huzurlu ve güzel atmosferini mükemmel bir şekilde yansıtmıştır.

Ayrıca, İtalya'da diğer çekim mekanları arasında Roma'nın tarihi mekanları da yer almaktadır. Bazı sahneler, Star Wars filmlerinde Coruscant gezegeninin başkenti olan Galactic City'nin temsili için kullanılmıştır. Özellikle Roma'nın tarihi ve etkileyici mimarisi, Coruscant'ın büyüleyici ve gösterişli atmosferini oluşturmak için tercih edilmiştir.

Hırvatistan

star wars, film, çekim, prodüksiyon, ülke, mekan

Star Wars serisinin çekimlerinin bir kısmı Hırvatistan'da da gerçekleştirilmiştir. Özellikle "Star Wars: Episode VIII-The Last Jedi" (Son Jedi) filminin çekimleri için Hırvatistan'ın Dubrovnik şehri tercih edilmiştir.

Dubrovnik, tarihi yapıları ve etkileyici mimarisiyle ünlü bir Adriyatik Denizi kıyı şehridir. Star Wars filminde, Dubrovnik'in tarihi eski şehri, Canto Bight gezegeninin lüks ve gösterişli kumarhane şehri olarak kullanılmıştır. Bu sahnelerde, Dubrovnik'in eski şehrindeki dar sokaklar, tarihi binalar ve şehrin benzersiz atmosferi, Canto Bight'in zengin ve etkileyici görüntüsünü oluşturmak için kullanılmıştır.

Hırvatistan'ın Dubrovnik şehri, Star Wars evrenindeki farklı bir gezegenin canlandırılmasında önemli bir rol oynamıştır. Bu çekim mekanı, filmin görsel zenginliğine ve atmosferine katkıda bulunmuş ve izleyicilere gerçeküstü bir deneyim sunmuştur.

Hırvatistan'ın Dubrovnik şehri, Star Wars serisinin yanı sıra birçok film ve televizyon prodüksiyonuna da ev sahipliği yapmıştır. Dubrovnik'in tarihi ve doğal güzellikleri, film yapımcılarını etkilemiş ve şehri çekim mekanı olarak tercih etmelerine neden olmuştur. Bu nedenle, Hırvatistan'ın Dubrovnik şehri, sinema dünyasında önemli bir yer edinmiştir.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Gezi Önerileri yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.