Ana içeriğe atla

Gezi Önerileri

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Sonbaharın Keyfi Bu Kahvecilerde Çıkar
Sonbaharın Keyfi Bu Kahvecilerde Çıkar

iyihisset.com

01 Eki 2018

Bazıları uyanır uyanmaz bazıları ise her öğünden sonra sarılır kahve bardağına. Kimi için bir fincan kahve olmadan dost muhabbetinin tadı olmazken kimi dostluğunu paylaşır kahveyle. Uluslararası Kahve Organizasyonu da kahvenin bu denli çok içildiğini görünce 2014 yılında bir karar alarak, her yıl 1 Ekim’de Kahve Günü kutlanmasına karar vermiş. Biz de sonbahara denk gelen bu özel günü doyasıya kutlamanız ve kahve keyfi yapmanız için İstanbul’daki üçüncü dalga kahvecileri derledik.

1. Borderline Coffee

Borderline’ın serüveni Eylül 2017’de Topağacı’nda açtıkları mekanla başladı. Burada İngiltere’den  Assembly, Norveç’ten Tim Wendelboe ve Amerika’dan George Howell gibi geniş kahve koleksiyonları ile harika yemekleri buluşturan marka, sonrasında Türkiye’nin ilk cold brew coffee bar’ını Kanyon’daki Souq Dükkan’ın içinde açtı. Ardından Emaar Square Mall’da açtığı filtre kahve kiosku ile farkını ortaya koydu. Yaz başında ise Tomtom Sokak’ın çiçekçisi Miss Bloom’un içinde kahve severlerle buluşarak mahallenin en gözde isimlerinden biri haline geldi. Kısacası yolunuz İstanbul’un neresine düşerse düşsün, kahve keyfi için gidebileceğiniz bir Borderline var!

2. MOC (Ministry Of Coffee)

Kahve çekirdeklerini Avustralya usulü kavuran MOC, İstanbul’un 3. dalga kahveciliğinin temsilcileri arasında yer alıyor. İstanbul’da kahve keyfi yapmak isteyenleri Topağacı, Bomonti, Osmanbey, Karaköy 4. Levent, Göktürk, Zorlu, Yeşilköy gibi birçok farklı semtte bekleyen MOC, hem göze hem de damağa hitap ediyor. Arkadaşlarınızla akşamüstü kahve sohbetlerinizin vazgeçilmezi haline gelebilecek, tek başınıza kahve içmenin keyfini doyasıya yaşatacak olan MOC’la henüz tanışmadıysanız bu sonbahar tam zamanı!

3. Petra Roasting Co.

Kendi deyimleriyle “küçük ve tutkulu bir ekip” olan Petra Roasting Co., 2013’ten bu yana hizmet veriyor. Yeşil kahve çekirdeklerinden harikalar yaratan Petra Roasting Co., sadece kendi mekanlarında değil başka mekanlarda da kahve keyfi yapmanıza fırsat tanıyor çünkü kendilerinin anlaşmış olduğu bazı restoran ve kafeler var. Evet, yanlış duymadınız, Petra’nın kahveleri o kadar lezzetli ve ünlü ki birçok farklı işletme Petra kahvelerini müşterilerinin beğenisine sunuyor. Siz de Petra kahvesinden yudumlamak istiyorsanız, Akmerkez, Topağacı ya da Muse İstanbul’daki Petra Roasting Co.’ya uğrayabilirsiniz.  

4. Kronotrop

Beyoğlu’nda bir ara sokakta kahve dünyasında yerini alan Kronotrop, 2014 yılı itibariyle İstanbul Yiyecek İçecek Grubu bünyesinde yer alıyor. En iyi kahveleri dünya standartlarında sunan Kronotrop, kahve keyfi yapmak isteyenleri Cihangir, Maslak, Emaar Square AVM, Kartal İstMarina gibi birçok farklı yerde ağırlıyor. Standart kahvelerinin yanı sıra demleme kahve çeşitleri de oldukça beğenilen Kronotrop online satış kolaylığı da sağlıyor.

5. Coffee Sapiens

Yolunuz Karaköy’e düşerse sonbaharda kahve keyfi yapabileceğiniz en şirin yeni nesil kahvecilerden olan Coffee Sapiens’e uğramadan eve dönmeyin. Gittiğiniz mekanlarda güler yüzlü servise ve sıcacık ortama önem veriyorsanız, burası kesinlikle size göre. Kendilerini coffee roaster yani kahve kavurucu olarak tanımlayan Coffee Sapiens, birçok farklı kavurma teknikleri deneyerek yeni lezzetleri tatmanızı sağlıyor.

6. Cup Of Joy

Kaynak

Dünyanın birçok farklı yerinden getirilmiş olan özel kahveleri tattırmak için ilk zamanlar sadece Bebek’teki küçük dükkanlarında hizmet vermiş olan Cup Of Joy, şimdi artık Zorlu Center, Vadi İstanbul, Levent Loft ve İstanbul Modern’de kahve severleri ağırlıyor. Kahve keyfi yanında lezzetli atıştırmalıklara da yer veren müessesedeki çeşitlilik karşısında şaşırabilirsiniz.

7. Coffee Department

Yenilenen Balat’ta eski İstanbul ruhunu yaşayarak kahve keyfi yapmak istiyorsanız, Coffee Department’a mutlaka uğramalısınız. Dünyadaki en kaliteli kahve çekirdeklerinden özel kahveler yapan Coffee Department, sadece Balat’tan değil, internet üzerinden de satış yapıyor. Balat’taki mekanda kahvenizi yudumlarken kahvenin nasıl başkalaşım geçirdiğine de tanık olabilir, harika tatların diyarında keşfe çıkabilirsiniz.  

8. Federal

Türkiye’de yeni nesil kahveciliğin öncülerinden olmak amacıyla yola çıkan Federal ekibinin bugün Teşvikiye ve Galata’da şubeleri bulunuyor. Aynı zamanda Ankara ve Adana’da da Federal kahvelerini bulabilirsiniz. Bu kahvelerin en önemli özelliği sadece yüzde 100 Arabica çekirdeklerinden üretiliyor olması. Üstelik bu çekirdekler, yetiştiği iklim koşulları ve toprak özelliklerinin yanı sıra, toplama, kurutma ve yıkama şekilleri en nitelikli olan, organik üretim sertifikaları bulunan uluslararası bir organizasyon olan Rainforest Alliance tarafından sertifikalandırılmış çiftliklerden geliyor. Federalciler, kavurma ve demleme aşamalarında saniyenin bile büyük önemi olduğunu söylüyor; bu nedenle kavrulduktan sonraki tüketim süresi çok kısa olduğundan, kendi kahvelerine “Zamanla yarışan kahve” diyorlar.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Gezi Önerileri yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.