Sonbaharda Görmen Gereken En Güzel Göller

Buradasınız

Yaşa 29 Kasım 2021

göl, doğa, sonbahar, güzellik

Türkiye doğal güzellikleriyle ön plana çıkan, tüm dünyadan her yıl binlerce kişinin görmeye geldiği çok şanslı bir ülke. Farklı bölgelerinde yer alan çok sayıdaki doğal şaheserlerle dikkat çeken ülkemizde bulunan göller ise adeta kartpostal niteliğinde. Sonbaharda görmen gereken en güzel gölleri senin için listeledik.

Salda Gölü – Burdur

göl, doğa, sonbahar, güzellik, salda

Türkiye’nin Maldivler’i olarak adlandırılan Salda Gölü, eşsiz güzelliği ve tertemiz suyu ile ön plana çıkıyor. Burdur’un Yeşilova ilçesine oldukça yakın olan Salda Gölü’nün suyu kadar kumu da oldukça faydalı. Sonbaharda Salda Gölü’nü ziyaret edebilir, eşsiz manzaranın ve suyunun tadını çıkarabilir ve hatta çamur banyosu yapabilirsin.

Van Gölü – Van

göl, doğa, sonbahar, güzellik, van

Sodalı göller kategorisinde dünya çapında büyük bir üne sahip olan Van Gölü, Türkiye’nin en büyük gölü olma özelliği taşıyor. Nemrut Dağı’nın patlaması sonucu doğal yollarla oluşan Van Gölü aynı zamanda volkanik bir set gölüdür. Gölün üzerinde toplamda 4 ayrı ada ve adaların üzerinde de kiliseler bulunuyor. Sonbahardaki dokusuyla daha da görkemli bir görüntüye kavuşan Van Gölü’nü kesinlikle listene eklemelisin.

Abant Gölü – Bolu

göl, doğa, sonbahar, güzellik, abant

Son 30 yıldır tabiat parkı olarak hizmet veren Abant Gölü, hem İstanbul’a hem de Ankara’ya olan yakınlığı neticesinde her yıl yüzbinlerce ziyaretçiyi ağırlıyor. Fauna ve flora açısından oldukça zengin olan bölgede sonbaharda oldukça özel bir manzara oluşuyor. Abant Gölü, sonbahar aylarında sahip olduğu büyüleyici doğası ile görülmesi gereken göller arasında yer alıyor.

Çıldır Gölü – Ardahan

göl, doğa, sonbahar, güzellik, çıldır

Kars ve Ardahan sınırında yer alan Çıldır Gölü, Doğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük ikinci gölü olarak karşımıza çıkıyor. Farklı balık türlerine ev sahipliği yapan göl, sonbahar aylarında eşsiz manzarası, kış aylarında ise doğan bir paten pisti olmasından dolayı çok fazla tercih ediliyor.

Sapanca Gölü – Sakarya

göl, doğa, sonbahar, güzellik, sapanca

İstanbul’da yaşayanlar için biçilmiş kaftan niteliğinde olan Sapanca Gölü, meşe ve çam ağaçlarıyla kaplı bir doğa harikası olarak ön plana çıkıyor. Sonbahar aylarında adeta cennetten bir köşeymiş gibi manzaralar sunan Sapanca Gölü, listende yer alması gereken bir diğer göl.

 

 

 

 
 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
11 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.