Sonbaharda Görmen Gereken 5 Mekan

Buradasınız

Yaşa 20 Ekim 2021

sonbahar, iklim, gezi, seyahat

Yılın en güzel mevsimlerinden biri olan sonbahar sonunda geldi çattı. Yazın sıcak ve bol güneşli günlerinin ardından sonbaharın ilk yağmurları ile birlikte doğa kendini tekrar değiştirmeye ve yenilemeye başladı. Yılda 4 mevsimi doyasıya yaşayabildiğimiz cennet ülkemiz ise her yıl sonbaharda bir başka güzel oluyor. Haydi gel bu sonbaharın güzelliklerini yaşayabilmen için gidebileceğin en güzel mekanlardan birkaçına göz atalım.

Ayder Yaylası

sonbahar, iklim, gezi, seyahat, ayder, yayla

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde bulunan Ayder Yaylası, Karadeniz Bölgesi’nden bahsedildiğinde akla ilk gelen yaylalardan biri. Yayla yalnızca Karadeniz’in veya ülkemizin değil, dünya nazarında da sayılı mekanlar arasında yer alıyor. Ayder Yaylası, bir doğa harikası olmasının yanı sıra dağcılık sporu ile ilgilenenler için de vazgeçilmez bir mekan olma özelliğine sahip. Genellikle kayın ve ladin ağaçlarından oluşan ormanların sıklıkla görüldüğü Ayder Yaylası’nın balı ve kaplıcaları da oldukça meşhur. Yaylanın ziyaret edilmesi gereken yerleri arasında sırtını dayamış olduğu Kaçkar Dağları birinci sırada yer alıyor. Temiz havası ve eşsiz yeşilliği ile insanı büyüsü altına alan bu tarihi yayla, içerisinde Ayder Şelalesi ve Gelin Tülü Şelalesi’ni de barındırıyor. Bu sonbahar için listenin ilk sırasına Ayder Yaylası’nı yazabilirsin.

Polonezköy Tabiat Parkı, Polonezköy

sonbahar, iklim, gezi, seyahat, polonezköy, beykoz

18. yüzyılda Polonyalılar tarafından kurulduğunu bilinen Polonezköy, farklı kültür ve yaşam izlerini yaşayabileceğiniz eşsiz bir yer. Polonezköy, tertemiz havası, çiçekli ve parkurlarla ayrılmış geniş yolları ile yürüyüş severler için biçilmiş kaftan. Sonbaharda gidip doğa içinde enfes bir kahvaltıdan sonra yürüyüş parkurunda stresini atarken mevsimin tüm renklerini görebileceğin muazzam bir seçenek adeta. İstanbullular için özellikle hafta sonları rahatlıkla ulaşım sağlanabilecek Polonezköy’de, eğim neredeyse sıfır olduğu için çok yüksek bir kondisyona da ihtiyaç duyulmuyor. Yürüyüş severlerin hiç bunalmadan gezebileceği bu şirin bölge, 5 kilometrelik kısa bir alandan oluşuyor. Bölgeyi hiç tanımayanların dahi yollarını kolaylıkla bulabileceği Polonezköy’de keyifli bir gün geçirebilirsin. Sonbahar için ideal bir tercih olabilir. 

Erikli Yaylası, Çınarcık

sonbahar, iklim, gezi, seyahat, erikli, çınarcık

Yalova’da günübirlik trekking için oldukça elverişli bir yapıya sahip olan Erikli Yaylası’ndaki trekking parkuru, birçok doğal güzelliğe de ev sahipliği yapıyor. Ayrıca İstanbul’a olan yakınlığıyla da fazlasıyla sempati duyulan bu bölgede yürüyüşün ilk aşaması Teşvikiye Köyü’nde başlıyor. İlk etap çok hafif bir yokuşla başlıyor ve bir yamaçtan geçerek orman içindeki düzlüğe ulaşıyor. Bu düzlükten sonra yavaş yavaş eğimin de artmasıyla yürüyüşün heyecan verici bir tempoyu da yakalayacak. Yolculuk, tabiatın adeta en sıcak hallerini gösterecek sizlere; kiraz ve böğürtlen ağaçlarının içinde keyifle kaybolacaksın. Sonbahar rotanı Erikli Yaylası’na çevirmeye ne dersin?

Maşukiye

sonbahar, iklim, gezi, seyahat, maşukiye

İstanbul’a yakınlığı ile çok sayıda misafiri ağırlayan Maşukiye, Kocaeli’ne bağlı olan, Sapanca’nın hemen yanı başında ve Kartepe’nin eteklerinde yer alıyor. Ailece piknik yapabileceğin mesire alanları, yöresel tatları ve özel üretim balıkları bulabileceğin restoranları, yürüyüş parkurları ve alternatif sporları sevenler için sunulan aktivitelerle eşsiz bir dinlenme mekanı. Alabalık Vadisi, Kartepe ormanları ve Kuzu Yaylası ile Maşukiye’ye yakın olan bir diğer nokta olan Sapanca Gölü de mutlaka görülmesi gereken yerler arasında. Sonbaharın tüm güzelliklerini Maşukiye’de yaşayabilirsin.

Bozcaada

sonbahar, iklim, gezi, seyahat, bozcaada, ege

Ege’nin en güzel adalarından bizi olan Bozcaada da sonbaharın en güzel yaşanabileceği yerlerden biri. Adada sonbaharda olan bağ bozumunu da yakalayabilirsen eşsiz güzelliklere şahit olabilirsin. Adanın çevresindeki küçük koyları ziyaret edebilir, uzun yürüyüşlere çıkabilir, bağlar arasında dolaşabilir, Polente Feneri ve Ayazma Plajı’nı ziyaret edebilirsin. Yine doğal köy hayatını yaşayabilmek için adanın birçok yerinde bulunan çiftlikleri de ziyaret edebilirsin. 

 

 

 
 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.