Sonbaharda Gidilecek Ülkeler

Buradasınız

Yaşa 20 Ekim 2018

Sonbahar birçok kişiye hüznü çağrıştırsa da aslında tatil yapmak için en güzel mevsimlerden biridir. Çünkü tatil yapmak için genelde yaz ya da kış tatillerini bekleyen birçok kişi bu mevsimi es geçer. Halbuki havanın bu mevsimde ne sıcak ne soğuk olması gezi düşkünleri için büyük bir avantajdır. Siz de tatil için aslında mükemmel olan bu zamanı değerlendirmek istiyorsanız ve sonbaharda gidilecek yerler nereler diye merak ediyorsanız, yola hemen koyulabilirsiniz. İşte sonbaharda gidilecek ülkeler!  

Polonya

Orta Avrupa’da bulunan Polonya, mimarisi, turistik yerleri ve dağları ile sonbaharda gidilecek ülkeler arasında mutlaka görülmesi gereken bir yer olarak karşımıza çıkıyor. Doğu ve Batı kültürünü sentezleyen Polonya, özellikle Zakopane Dağları’nın eteklerinde kurulu olduğundan sonbaharda eşsiz doğa manzarası sunuyor. Sonbaharda ılıman bir havaya sahip olan Polonya’nın ikinci büyük şehri olan Krakow da adeta bir açık hava müzesi olarak dikkat çekiyor.

Belçika

Tam bir ortaçağ ülkesi olan Belçika, sonbaharda gidilecek ülkeler söz konusu olduğunda ön plana çıkıyor. Batı Avrupa’da yer alan ve oldukça küçük olan Belçika, oldukça küçük bir ülke olduğundan ulaşım konusunda çok rahat. Belçika’ya gitmeyi düşünürseniz, sonbahar mevsimini en güzel şekilde yaşayacağınız Brugge şehrini mutlaka gezmelisiniz. Kuzey’in Venedik’i olarak bilinen Brugge, tarihi binaları ve sandal turu yapabileceğiniz kanalları ile size sonbaharın en güzel renklerini yaşatmaya hazır bekliyor...

Peru

Sonbaharda gidilecek ülkeler ile ilgili rotanızı biraz daha uzaklara çevirmek istiyorsanız, Güney Amerika’ya, Peru’ya gidebilirsiniz. Efsanevi Amazon yağmurlarına ve meşhur And Dağları’na ev sahipliği yapan Peru’da aynı zamanda dünyanın yedi harikalarından biri sayılan Machu Picchu Antik Kenti’ni gezebilirsiniz. İnka Uygarlığı’na da ev sahipliği yapmış olan Peru’da kendinizi adeta masallar diyarında hissetmeniz mümkün.

Kanada

Adeta bir doğa harikası olan Kanada, kış soğuğu başlamadan sonbaharda mükemmel bir renk cümbüşüne giriyor. Dağların eteklerinde, göllerin kenarlarında ve huzur dolu insanların etrafında sarıdan kırmızıya kadar giden bir renk skalasıyla yapraklar sizi selamlıyor. Şehir merkezinde bile sizi turuncu yapraklarıyla selamlayacak olan ağaçlar, sonbaharı doya doya hissetmenizi sağlıyor. Kanada’nın kültür başkenti Montreal hem görkemli tarihi binalarıyla hem henüz çok soğumamış havasıyla hem de eşi benzeri bulunmayan doğasıyla ayrılmak istemeyeceğiniz bir şehir. Bütün bu özellikler bir araya geldiğinde Kanada, sonbaharda gidilecek ülkeler arasında ön plana çıkıyor.   

İtalya

Eğer İtalya’da turistik ve kültürel bir gezi yapmak istiyorsanız, kesinlikle bunun için en iyi zaman sonbahar. Yemeklerinden tarihine, büyük meydanlarından ara sokaklarına keyifle gezebileceğiniz İtalya şehirlerinin başında elbette Roma geliyor. Aslında neresinden tutsanız kültür kokan İtalya, sonbaharda gidilecek ülkeler arasında yer alarak kültür ve sanata ilgi duyanların yüzünü güldürüyor.

Yunanistan

Birçok kişinin aklına Yunanistan deyince adalar gelebilir ama aslında bir kültür harikası olan Atina, sonbaharda gidilecek yerler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Şehri tepeden selamlayan Akropolis’e çıkmak yaz sıcağında epey zor olacağından, sonbahar bu ziyaret için çok ideal bir mevsim. Kültüre doymanın yanı sıra Plaka sokaklarında gezerken şehrin şirinliğine kendinizi kaptırmanız ve burada bir gün daha fazla geçirmek istemeniz oldukça olası bir durum.

Hollanda

Büyük bir çoğunluğu deniz seviyesinin altında olan Hollanda, yapılabilecek bisiklet turları, meşhur yel değirmenleri ve elbette medeniyeti ile mutlaka gidilmesi gereken bir ülke olarak karşımıza çıkıyor. Mevsim geçişlerinde ılıman bir iklime sahip olan Hollanda sonbaharda gidilecek ülkeler arasında yer alıyor. Özellikle zengin tarihiyle ön plana çıkan ve birçok kültür sanat etkinliklerine sahip olan Amsterdam, her daim canlı kalan yapısıyla dikkat çekiyor. Sonbahar mevsimi, Amsterdam kanalları etrafında gezinti yapmak ve gerçek anlamda kültür keyfi yaşamak isteyenler için oldukça ideal.

Norveç

Bu sonbaharda gidilecek ülkeler arasında rotanızı biraz daha uzaklara çevirmek istiyorsanız bir medeniyet ve doğa harikası olan Norveç’e yolculuk yapabilirsiniz. Dünya mutluluk sıralamasında üst sıralarda yer alan Norveç’in; sarı, kırmızı, turuncu renklerinin hakim olduğu parkları, minik dereleri, meşhur heykelleri ve bol oksijeni ile ön plana çıkan başkenti Oslo, sizi adeta tam kalbinizden vurmaya hazır!

Macaristan

Son yıllarda turizm sektöründe ön plana çıkan Macaristan, sonbaharda bir başka güzel. UNESCO tarafından koruma altına alınan birçok bölgeye ev sahipliği yapan Macaristan, zengin tarihiyle de dikkat çekiyor. Savaş zamanında birçok binası zarar görmüş olsa da yeniden aynı güzellikte inşa edilmeyi başaran başkent Budapeşte ise kaleleri, meşhur kaplıcaları, katedralleri ile sonbaharda gidilecek yerler arasında bulunuyor.  

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
18 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.