Schengen Vizesine Başvururken Dikkat Etmeniz Gereken 5 Kritik Nokta

Buradasınız

Yaşa 27 Kasım 2019

Eğer yeşil pasaport sahibi değilseniz daha önce Schengen vizesiyle tanışmış olabilirsiniz. Ülkemizdeki gezginler için seyahatin en tatsız kısmını oluşturan Schengen vizesi başvuru süreci, düşündüğünüz kadar korkutucu olmak zorunda değil. Birkaç önemli noktaya dikkat ettiğiniz sürece vize almamanız için hiçbir sebep yok! İşte Schengen vizesine başvururken dikkat etmeniz gereken 5 kritik nokta...

 

1. Pasaportunuzun geçerlilik süresine dikkat edin

Schengen vizesine başvurmadan önce mutlaka pasaportunuzun geçerlilik süresini kontrol edin. Eğer pasaportunuzun son kullanma tarihine 6 aydan daha kısa bir süre varsa işinizi riske atmayın ve yeni bir pasaport çıkardıktan sonra Schengen vizesine başvurun. Birçok konsolosluğun, üç aydan daha kısa kullanım ömrü kalan pasaportlar için vize başvurularını onaylamadığını unutmayın.

 

2. Vize başvurunuzu son dakikaya bırakmayın

Vize başvuru sürecinde hiç beklenmedik olaylar olabilir ve konsolosluk sizden eksik belgelerin teminini isteyebilir. Bu tip durumlarda vize süreci uzar ve planlarınız alt üst olabilir. İşinizi garantiye almak istiyorsanız mutlaka birkaç hafta öncesinden vize başvurusu yapmaya özen gösterin. Böylelikle tatsız sürprizlerin planlarınızı baltalamasına izin vermemiş olursunuz.

 

3. Evrak hazırlama sürecini ciddiye alın

Vize başvuru sürecinde konsolosluğun aradığı en büyük kriter, güvendir. Güvenilir bir birey olduğunuzu kanıtlamanın tek yoluysa konsolosluğa sunacağınız belgelerdir. Dolayısıyla vize belgelerinizi hazırlarken özenli ve dikkatli davranmaya özen göstermelisiniz. Konsolosluğun sizden talep ettiği belgeler konusunda titiz davranmalı ve dosyanızı eksiksiz bir şekilde oluşturmaya çalışmalısınız. Eksiksiz, doğru ve güvenilir bir dosyaya sahipseniz vize almamanız için hiçbir sebep yok!

 

4. Otel ve uçak bileti rezervasyonlarınızı belgelemeyi unutmayın

Vize başvurunuz için topladığınız evraklar arasına otel ve uçak rezervasyonlarınızı eklemeyi unutmayın. Eğer turla gidiyorsanız tur programını ve turun ücretini ödediğinize dair belgeleri de dosyaya eklemenizde fayda var. Rotanızdaki her ülke için otel rezervasyonlarınızı belgemek, işinizi riske atmamak için oldukça önemlidir. Avrupa’ya gittikten sonra spontane bir şekilde gezmek istiyor olabilirsiniz ancak ücretsiz iptal hakkı veren sitelerden yapacağınız göstermelik rezervasyonlar, vize sürecinizin çok daha rahat sonuçlanmasını sağlayacaktır.

 

5. Uzun süre kalacağınız ülkenin Schengen vizesine başvurun

Eğer birden çok ülkeye seyahat edecekseniz bu durumda ilk gideceğiniz ülkeye değil, en uzun süre kalacağınız ülkeye odaklanmalı ve o ülkenin konsolosluğundan başvurunuzu gerçekleştirmelisiniz. Schengen bölgesine giriş yapacağınız ilk ülkeden de vize başvurusu yapabilirsiniz ve başvurunuz olumlu sonuçlanabilir ancak pasaport kontrollerinde sorun yaşamamak adına en uzun süre kalacağınız ülkeyi tercih etmek çok daha güvenli ve risksiz olacaktır.

 

Kaynak:

https://www.turizmavrupa.com/vize-islemlerinde-dikkat-edilmesi-gereken-puf-noktalari/

https://www.schengenvizemerkezi.com/schengen-vize-basvurusunda-dikkat-edilmesi-gerekenler

https://yoldaolmak.com/schengen-vizesi-nasil-alinir.html

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
5 + 5 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.