Ana içeriğe atla

Gezi Önerileri

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Sakin Tatil Arayanlar İçin 15 Cittaslow Bölgesi
Sakin Tatil Arayanlar İçin 15 Cittaslow Bölgesi

iyihisset.com

02 Ağu 2018

Hayallerinizdeki tatil huzurlu ve sakin bir yerde, doğa ile bütünleşmekse Cittaslow şehirler kesinlikle size göre. 1999 yılında İtalya’da kurulmuş olan bir belediyeler birliği olan Cittaslow şu an bütün dünyaya yayılmış durumda. “Sakin şehir” anlamını taşıyan Cittaslow, insanların kendi kendine yettiği, birbirleriyle iletişimin kaybetmediği, doğanın ön plana çıktığı şehirleri kapsıyor. Siz de bu sükunete karışmak istiyorsanız, Cittaslow şehirlere göz atabilirsiniz.

Naramata – Kanada

Okanagan Vadisi’nde konumlanmış olan Naramata, 2010 yılında Kanada’dan ikinci Cittaslow şehri olarak listeye katıldı. Şarap üretimi ile ön plana çıkan Naramata, yarı çöl olarak anılabilecek bir alanda yer alıyor. Dünyanın refah ve huzur seviyesi en yüksek ülkelerinden biri olan Kanada’nın Naramata bölgesinde doğa ile bütünleşerek geçireceğiniz günlerde ufak butik otellerde kalabilirsiniz.

Reszel – Polonya

Polonya’nın kuzey doğusunda konumlanmış olan bu şehrin tarihi M.Ö. 5. yüzyıla kadar uzanıyor. Tarihi yapılarıyla ön plana çıkan Reszel’de doğal hayat da oldukça canlı. 2 bin civarında göl bulunan bu Cittaslow bölgesinde doğayı ve tarihi bir arada yaşama şansına sahipsiniz.

Seferihisar – Türkiye

Türkiye’nin ilk Cittaslow bölgesi olma ünvanına sahip olan Seferihisar, İzmir’de bulunuyor. Sığacık Mahallesi ile ünlenmiş olan Seferihisar, Evliya Çelebi tarafından zeytin ve üzüm bölgesi olarak tanımlanmış. Tarihi 3 bin yıl öncesine uzanan Seferihisar’da birçok antik kenti ve tapınağı bir arada görebilir, doğanın büyüsüne kendinizi kaptırabilirsiniz.

Cowichan Bay – Kanada

Vancouver Adası’nın güney doğusunda bulunan Cowichan Bay, 2009 yılında Kanada’nın ve Kuzey Amerika’nın ilk Cittaslow bölgesi oldu. Birçok ekolojik koruma alanına sahip olan Cowichan Bay’de dağlar arasında yürüyüş yapmak ve yerel halkın sakin yaşamına dahil olmak huzur bulmak için yeterli.

Göynük – Türkiye

1323 yılında Osmanlı topraklarına katıldığı günden bu yana ‘Bir Osmanlı Kenti’ olarak bilinen Göynük, Bolu’da yer alıyor. Tarihi dokuların hissedildiği Göynük’ün geçmişi M.Ö. 1200 yılına kadar uzanıyor. Tarihin ve eşsiz bir manzaranın sizleri bir arada karşıladığı Göynük, günümüze kalan tipik bir Osmanlı kasabası olma özelliğini elden bırakmıyor.

Falköping – İsveç

Dünyanın refah seviyesi en yüksek ülkelerden bir olan İsveç’te bulunan Falköping de Cittaslow üyesi. İsveç’in geneline hakim olan sakin yaşam Falköping’de kendini daha fazla gösteriyor. Şehrin çevresinde bulunan uçsuz bucaksız ormanlar, huzurlu bir hayat yaşayan insanlar, eşsiz doğa manzaraları ve elbette kuzey ışıkları burayı mükemmel kılıyor.

Gökçeada – Türkiye

Çanakkale’nin bir ilçesi olan Gökçeada, Türkiye’nin en büyük adası. Eski adı İmroz olan Gökçeada, meşhur İlyada Destanı’nda Poseidon’un adası olarak geçiyor. Türkiye’nin ilk ve tek sualtı milli parkına sahip olan Gökçeada’da henüz insan elinin kirletmediği koylarında denize girebilir, eski Rum evlerini gezebilir, tarih ile doğayı iç içe yaşayabilirsiniz.

Gerze – Türkiye

Sinop’ bağlı olan Gerze, 2017 yılında Cittaslow üyesi oldu. Antik çağlardan beri bir barınak bölgesi olarak tercih edilmiş olan Gerze; tarihi camileri, Sökü Taş Hanı, Yakupağa Konağı, meşhur deniz feneri ve şelaleleriyle bütün doğal güzellikleri bünyesinde barındırıyor. Mutlu insanların bir arada yaşadığı Gerze’de huzuru ve sükuneti yakalamak mümkün.

Djúpivogur – İzlanda

İzlanda’da yer alan Djúpivogur, Berufjörður ve Hamarsfjörður arasında bulunan bir yarımadadan oluşuyor. İzlandalı sanatçı Sigurður Guðmundsson tarafından yapılan ve sahilde sergilenen The Eggs of Merry Bay eseri, 34 büyük yumurtadan oluşuyor ve İzlanda’ya özel kuşların yumurtalarını simgeliyor. İzlanda’nın tek Cittaslow üyesi olan Djúpivogur, sakin yaşamı ve görülmeye değer doğası ile dikkat çekiyor.

Barga – İtalya

Toskana’da bulunan Barga, sadece Cittaslow üyesi olmakla kalmıyor aynı zamanda İtalya’nın En Güzel Köyleri listesinde yer alıyor. Daracık sokakları, kafeleri, tarihi kiliseleri ile masallar diyarından çıkmış bir köyü andıran Barga’nın sıcak insanlarının yüzünde her daim huzur var.

Halfeti – Türkiye

Fırat Nehri’nin kıyısına kurulmuş olan Urfa’nın incisi, Cittaslow üyesi Halfeti, suların altında koskocaman bir tarih saklıyor. Birçok farklı uygarlığa ev sahibi yapmış olan Halfeti’nin beşte üçü 2000’de yapılan Birecik Barajı nedeniyle sular altında kalmış. Fırat Nehri üzerinde tekne gezintileri yaparak tarihi doğada kucaklayabileceğiniz Halfeti’de Rum kaleleri ile birçok farklı kilise görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor.

Akyaka – Türkiye

Muğla’ya bağlı Cittaslow bölgesi Akyaka, aslında eski bir balıkçı kasabası. Henüz yerli turist istilasına fazla uğramadığından bütün güzelliklerini koruyabilen Akyaka, sizlere adeta cenneti sunuyor. Ulalı sanatçı Nail Çakırhan’ın eski Ula evlerini örnek alarak tasarladığı birçok Akyaka evi begonvilli bahçeleri ile sizlere huzuru yaşatıyor. Akdeniz foklarının, flamingoların, su samurlarının kendilerine yaşam alanı olarak uygun gördüğü Akyaka’nın tarihi M.Ö. 2600 yılına dayanıyor.

Taraklı – Türkiye

Sakarya’ya bağlı olan Taraklı, dar bir vadi üzerinde yer alıyor. Eski adı Dablar olan Taraklı, eski ahşap Osmanlı evleriyle sizi geçmişe götürecek. Mimar Sinan imzası taşıyan Yunus Paşa Cami’si ile herkesi büyüleyen ilçe sakin ve huzurlu bir tatil için birebir.

Amalfi – İtalya

Amalfi, İtalya’nın Cittaslow üyesi olmasının yanı sıra UNESCO Dünya Mirası listesinde de yer alıyor. Hemen hemen her yerine yürüyerek ulaşılabilen küçük bir kasaba olan Amalfi; Duomo Meydanı, St. Andrew Katedrali, limanı, masmavi denizi, tarihi manastırları ve büyüleyici doğası ile hiç bitmesini istemeyeceğiniz bir masalı gerçek kılıyor.

Şavşat – Türkiye

Artvin’de bulunan Şavşat, el değmemiş doğası ile eşsiz bir Cittaslow noktası. Orta Çağ ve Osmanlı döneminden izler taşıyan Şavşat; Cevizli Manastırı, Satlel Kalesi, eski ahşap camii, taş kemer köprüsü, Tamara Odaları ve Sultan Şelalesi, Satlel Kilisesi ve Mezarlığı ile hem doğayı hem de tarihi harmanlayarak mükemmel bir dünya kuruyor.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Gezi Önerileri yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.