Profesyonel Kayakçılar İçin Dünyadaki 5 Zorlu Kayak Pisti

Buradasınız

Yaşa 08 Şubat 2020

Havaların soğumasıyla birlikte kayak severlerin de yüzü gülmeye başladı! Kaymak için sabırsızlanan tatilcilerin birçoğu, rotalarını Palandöken ya da Uludağ’a çevirse de bu spora gerçekten tutkun olanlar için durum biraz daha farklı! Eğer siz de gerçek bir kayak tutkunuysanız ve bu tatilde sınırlarınızı zorlamaya hazırsanız doğru yerdesiniz! Tabii böyle bir tatil öncesinde “Bana hiçbir şey olmaz!” dememekte ve önlem almakta fayda var. Siz dilediğiniz gibi spor yapmak, bir yandan da güvence altında olmak istiyorsanız Acil Destek Ferdi Kaza Sigortası’nı inceleyebilir; beklenmedik kazalara karşı kendinizi koruyabilirsiniz.

 

İşte profesyonel kayakçıların mutlaka ziyaret etmesi gereken dünyadaki en zorlu 5 kayak pisti…

 

1. La Grave, Fransa

La Grave’de kaymak istiyorsanız ilk olarak 40 dakika boyunca tırmanış yapmanız şart! Ardından bir teleferik yardımıyla 10 bin 500 metre yükseklikteki bir noktaya çıktığınızı da söyleyelim. Olağanüstü bir manzara sunan bu kayak pisti, dünyanın en tehlikeli kayak pistleri arasında gösteriliyor. Tabii böyle bir kayak pistinde acemi kayakçıların kayması da yasak! Birçok kaza yaşanması nedeniyle kötü bir unvana sahip olan La Grave, geçtiğimiz yıllarda yeniden düzenlendi ve daha güvenli bir hale getirildi. Ancak yine de yeterince uzmanlaşmadan La Grave pistlerine çıkmamakta fayda var.

 

2. Delirium Dive, Kanada

Sadece profesyonel kayakçıların yarışabileceği başka bir noktayla devam edelim: Delirium Dive! Kanada da bulunan Delirium Dive, tam tamına 50 derecelik bir eğime sahip. Yüksek bir çığ tehlikesine sahip olan Delirium Dive, adrenalin tutkunlarının bir numaralı pisti olmaya devam ediyor. Zaman zaman hava şartları nedeniyle görüş mesafesi bir hayli kısıtlanan pist, acemi kayakçılara hiç ama hiç önerilmiyor. Hatta profesyonel kayakçıların dahi rehberle kayması gerektiği, sık sık yapılan öneriler arasında.

 

3. Harakiri, Avusturya

Delirium Dive’ın 50 derecelik bir eğime sahip olduğundan ve dünyanın en zorlu pistleri arasında gösterildiğinden bahsetmiştik. Avusturya’da bulunan Harakiri noktasının eğimi ise tam olarak 78 derece! İşin ilginç yanıysa bu noktadan kaymaya bayılan birçok kayakçı olması! Belki de dünyanın en zorlu kayak noktası olarak gösterilen Harakiri, gerçekten de isminin hakkını veriyordur.

 

4. El Colorado, Şili

Şili’nin merkezinde yer alan El Colorado, orta ve ileri düzeydeki kayakçıların favori noktaları arasında yer alıyor. 2 bin 971 metre yüksekliğe sahip bu noktada, tam tamına 77 kayak parkuru bulunuyor. Parkurların genişliği ve uzunluğu çok fazla olduğu için bir parkuru tamamlamanız oldukça uzun zaman alabiliyor. Çünkü isteseniz de vazgeçmeniz ya da durmanız mümkün değil! Profesyoneller dışında orta seviye kayakçılara da farklı bir deneyim sunan El Colorado’da yine de dikkatli olmakta fayda var.

 

5. Lauberhorn, İsviçre

Hangi noktadan bakarsanız bakın bir perspektif yakalamakta zorlandığınız Lauberhorn dağlarıyla tanışmaya hazır mısınız? Dünyanın en yüksek kayak merkezleri arasında gösterilen Lauberhorn, uzun parkurlarıyla tanınıyor. Bölge o kadar yüksek ki 4 kilometrelik bir parkuru 2.5 dakikada bitirebiliyorsunuz. Aşırı hızlanma ihtimallerine karşı alınan önlemlerse her geçen gün artıyor. Zaten bu bölge, aynı zamanda bir kayakçının en yüksek hıza ulaştığı kayak noktası olarak da rekorlar kitabına girmiş durumda! Kısacası Lauberhorn’da kaymak istiyorsanız hızınızı iyi ayarlamanız şart.

 

 Kaynak:

https://www.advenport.com/makale/dunyanin-en-zorlu-5-kayak-noktasi

https://www.ensonhaber.com/dunyanin-en-zorlu-kayak-pistleri.html

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
3 + 7 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.