Ana içeriğe atla

Gezi Önerileri

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Profesyonel Dalış Yapabileceğiniz Türkiye'deki En Güzel 6 Nokta
Profesyonel Dalış Yapabileceğiniz Türkiye'deki En Güzel 6 Nokta

iyihisset.com

06 Eyl 2019

 
Üç tarafı denizlerle çevrili Türkiye, su sporları için adeta biçilmiş kaftan. Mavinin her tonunu görebileceğiniz Türkiye denizlerinde yüz binlerce canlı türü yaşıyor. Harika doğası ve eşsiz kumsallarıyla her yıl milyonlarca turisti ağırlayan Türkiye’de dalış turizmi de son yıllarda gelişme gösteriyor. Birbirinden güzel koylar ve dalış turizmini canlandırmak için batırılan uçaklar haliyle dalış sporu üzerindeki ilgiyi artırıyor. Biz de su altı dünyasını merak edenler için profesyonel dalışa uygun Türkiye’deki en güzel 6 noktayı yazdık.

1. Ayvalık Deli Mehmet / Balıkesir
 
Türkiye’nin bilinen en iyi dalış noktaları arasında yer alan Balıkesir’in Ayvalık ilçesindeki Deli Mehmet dalış noktası ismini Mehmet isimli bir balıkçının hikayesinden alıyor. Profesyonel olarak dalışla ilgilenenlerin hayallerini süsleyen bu dalış noktasında derinlik 19 metre ile 45 metre arasında değişiyor. İki yıldız ve üzeri dalgıçlar için önerilen yerde, “Gorgonia” adı verilen kırmızı mercanlar görsel bir şölen sunuyor. Ayrıca resif üzerinde, ahtapot, müren ve daha pek çok deniz canlısını görmek mümkün. 

2. Kalkan / Antalya
 
Antalya, Türkiye’nin en çok turist çeken illerinden biri. Hem mavi bayraklı eşsiz plajları hem de çevresinde yer alan antik kentlerle her yıl yerli yabancı milyonlarca turisti ağırlıyor. Bunun yanı sıra Antalya, su altı canlı çeşitliliği açısından da benzersiz bir yer. Antalya’da dalış yapabileceğiniz pek çok farklı alan bulunuyor. Kaş’ta ve Kalkan’da ise keşfedebileceğiniz uçak ve tekne batığı mevcut. Kalkan’da yer alan Sakarya batığı, 1893 yılında doğal olarak batan ahşap gövdeli bir İngiliz yük gemisi. Batığın derinliği ise 15 metreden başlayıp 50 metreye kadar uzanıyor. 

3. Afkule / Fethiye - Muğla
 
Muğla da Antalya gibi Türkiye’nin turizm cennetlerinden birisi. Dalış yapabileceğiniz farklı noktaların bulunduğu Muğla’da özellikle Fethiye ilçesi, her yıl yüzlerce dalış meraklısını ağırlıyor. Fethiye’de dalış yapabileceğiniz pek çok noktanın arasında Akvaryum Koyu ve Afkule öne çıkıyor. Bu dalış noktalarında pek çok deniz canlısına rastlayabilirsiniz. Akvaryum Koyu hem acemi hem de profesyonel dalgıçlar için uygunken, Afkule ise 70 metreye ulaşan derinliğiyle profesyonel dalgıçlar tarafından tercih ediliyor. 

4. Saros Körfezi
 
İstanbul’a yakın olması sebebiyle sıkça tercih edilen Saros Körfezi, pek çok canlıyı bir arada görebileceğiniz harika bir yer. Su altı fotoğrafçılığı için de son derece uygun olan Saros Körfezi’nde 40 metreye kadar dalış yapabilirsiniz. Ege Denizi'nin kuzey kesiminde yer alan Saros Körfezi’nde hafta sonu dalışa gidenler için farklı konaklama seçenekleri de bulunuyor. 

5. Kaş Flying Fish / Antalya
 
Kaş açıklarında bulunan Meis Adası yakınlarındaki bu dalış noktası oldukça derin. 65 metreye kadar derinleşen bölgede 2. Dünya Savaşı’ndan kalma bir İtalya savaş uçağı bulunuyor. Akıntılı bir bölge olan Flying Fish, profesyonel dalgıçlar için çok daha uygun. 

6. Küçük Reef / Bodrum - Muğla
 
Muğla’nın popüler dalış noktalarından bir diğeri ise Bodrum’da yer alan Küçük Reef. 9 metrede dikleşip 30 metreye kadar inen Küçük Reef’te oldukça renkli bir deniz yaşamı mevcut. Büyük orfozları izleyebileceğiniz, hatta birlikte yüzebileceğiniz Küçük Reef, profesyonel dalgıçların en çok tercih ettiği alanlardan biri. 

Kaynak:

http://www.milliyet.com.tr/galeri/turkiyede-en-iyi-7-dalis-noktasi-2527026?page=7

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Gezi Önerileri yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.