Nostalji Sevenler İçin: Zamanın Eskitemediği, Dünyadaki En Eski 7 Yapı

Buradasınız

Yaşa 05 Eylül 2019

 
Dünya üzerinde yaşam, günümüzden yaklaşık olarak 3 milyar yıl önce başladı. İnsanların ik yerleşik hayata geçişi ise Neolitik Çağ’da gerçekleşti. Bundan öncesinde göçebe bir yaşam süren insanlar, Neolitik Çağ ile bir düzen kurmaya başladı. Tarih boyunca yaşayan pek çok topluluk ise dünya üzerinde yazılı ya da daha somut bir yapı bırakarak zaman içerisinde silindi. Devletler, topluluklar ve halklar gelip geçse de yaptıkları eserlerin bazıları günümüzde hala korunuyor. “Tarih eseri” olarak adlandırılan bu mimari yapıların hepsi, yapıldığı dönemin kültürünü yansıtıyor ve tarihe ışık tutuyor. Nostaljiyi sevenler için zamanın eskitemediği en eski 7 yapıyı listeledik.

1. Kolezyum / Roma
 


İtalya’nın başkenti Roma’da bulunan Kolezyum, şehrin simgelerinden biri. Milattan sonra 72 yılında yapımına başlanan Kolezyum, M.S 80 yılında tamamlandı. “Flavianus Amfitiyatro” olarak da bilinen Kolezyum aslında bir arena. Gladyatör dövüşleri ve hayvan avlarının yapıldığı, tiyatro oyunlarının sergilendiği Kolezyum, Roma halkı için yapılan bir eğlence merkeziydi. 50 bin kişilik izleyici kapasitesine sahip Kolezyum, MS 80 yılında Titus döneminde tamamlandı.

2. Maison Carrée / Fransa
 
Roma mimarisinin bir diğer örneği olan Maison Carree tapınağı ise, Fransa’nın güneyinde Nimes şehrinde yer alıyor. Milattan önce 16 yılında inşa edilen Maison Carree, bugün en iyi korunan yapılardan biri. “Masion Carree” ifadesi Fransızcada “kare ev” anlamına geliyor.

3. Sanchi / Hindistan
 
Uzak Doğu’nun en köklü kültürlerinden biri olan Hint kültürünün kalıntıları da bir hayli ilgi çekici. Hindistan'ın Madhya Pradesh eyaletine bağlı Sanchi kasabasındaki bir tepede bulunan Budist yerleşkesi Sanchi ise milattan önce 300 yılında inşa edilmiş. “Büyük Stupa” denilen yapıyla ünlü olan Sanchi yerleşkesi, İmparator Asoka tarafından yaptırılmış. Stupa, İngiliz arkeologlar tarafından 1818’de yeniden keşfedilmiş. Üzerindeki oymalarda ise İmparator Asoka’nın yaşamı anlatılıyor.  

4. Kiros'un Mezarı / İran 
 
Milattan önce 530 yılında İran’da inşa edilen Pers Kralı Kiros’un mezarı beyaz renkli büyük kireç taşı bloklardan yapılmış ve altı basamaklı bir kaideden oluşuyor. Antik Pasargad kentinin bir parçası olan bu yapı, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. Şehrin kurucusu olan Kiros, mezarı kendi ve karısı için inşa ettirmiş. Kiros’un Mezarı, şehri fetheden Büyük İskender tarafından da ziyaret edilmiş.

5. West Kennet Long Barrow / İngiltere 


İngiltere’deki Avebury'nin bir buçuk mil güneyinde, Silbury Tepesi yakınında yer alan bu yapı milattan önce 3650 yılında inşa edilmiş. Uzun bir mezar olan bu yapıda bölgede yaşayan eski Britanyalıların kemikleri bulunuyordu. Dünya üzerindeki en eski yapılardan biri sayılabilecek West Kennet, Antik Mısır kurulmadan 600 yıl önce inşa edilmiş. 

6. Ggantija Tapınakları / Malta
 
Malta’daki bu yapı ise oldukça gizemli. Milattan önce 3700 yılında inşa edildiği varsayılan Ggantija Tapınakları çok büyük taşların bir araya getirilmesiyle oluşmuş. İlk çağlarda insanların bu kadar büyük taşları nasıl hareket ettirdikleri halen merak konusu. Genel kanı ise, büyük taşların altına küçük taşları koyup kaydırdıkları yönünde. Ggantija Tapınakları’ndaki bulgular, yapının cenaze törenleri ve dini ayinler için kullanıldığını kanıtlıyor. 

7.  Göbeklitepe / Türkiye
 
Tarihin en eski yapısı ise Türkiye’de yer alan Göbeklitepe. Şanlıurfa il merkezine yaklaşık 22 kilometre uzaklıkta Örencik Köyü yakınlarında bulunan Göbeklitepe’nin milattan önce 12000-8400 yılları arasında inşa edildiği düşünülüyor. Dünya üzerinde ilk tapınak da Göbeklitepe’de bulunuyor. Yeryüzündeki ilk inancın merkezi olarak kabul gören Göbekli Tepe’de yaklaşık 20 tapınak tespit edildi. Taşlar üzerine işlenen akrep, boğa ve tilki gibi hayvan figürleri ise, bazı arkeologlara göre tapınağı ziyaret eden farklı toplulukları simgeliyor. Göbeklitepe, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor.  

Kaynak:

https://earthnworld.com/oldest-buildings-in-the-world/

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
3 + 4 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.