Neden Doğu Ekspresi ile Yolculuk Yapmalısın?

Buradasınız

Yaşa 16 Ocak 2023

Doğu Ekspresi, tren, doğu

Ülkemizin hemen hemen yer yanı eşsiz güzelliklerle dolu. Bir yanda mavinin ve yeşilin en güzel tonlarını bulabileceğin en güzel doğa parçaları, bir yanda binlerce yıllık kültürlerin derin tarihlerinden gelen miraslar, bir yanda huzur ve dinginliği bulabileceğin en keyifli mekanları ülkemizin dört bir tarafında bulman mümkün. Her gezginin rotası birbirinden farklı ancak hemen herkesin üzerinde anlaştığı konulardan biri de Doğu Ekspresi’nin herkesin mutlaka deneyimlemesi gerektiği. El değmemiş doğal güzelliklerinde içerisinde, Anadolu’nun en güzel köşelerini görme şansı elde edebileceğin bu güzel rota ve gezide ayrıca trenle yolculuk yapmanın keyfine de varacaksın. İşte neden Doğu Ekspresi seyahatini yapman gerektiğine dair ipuçları…

Doğu Ekspresi nedir?

Doğu Ekspresi, tren, doğu

Doğu Ekspresi, trenle yapacağın ve Anadolu’nun belki de bugüne kadar görmediğin güzelliklerine şahit olacağın, aynı zamanda tatil yaparken dinlenip huzur bulacağın bir seyahat. Ana yolculuk süresinin ortalama 24 saat 30 dakika olduğu ancak turistik geziler ile bu yolculuğun süresinin 31 saatin üzerine çıktığı seyahat boyunca günde 1.000 kilometreden fazla yolculuk yapıyorsun. Trenin geçtiği güzergahlar üzerinde zaman zaman duraklayarak alışveriş yapman ya da gezmen mümkün olabiliyor. Trenle olduğu için nostaljik bir havası da olan bu yolculuk, Ankara’dan başlıyor. Tren Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan ve Erzurum rotası üzerinden Kars’a kadar gidiyor. Orta Anadolu’dan başlayan ve Doğu Anadolu’nun en uzak noktalarından birinde biten Doğu Ekspresi seyahati, önce normal bir ulaşım aracı olarak başladı ancak 2019 yılında alınan kararla turistik hale de çevrildi. Dilersen gidiş dönüş yolculuklarından birini uçakla da yapabildiğin, son derece keyifli ve bir o kadar da dinlenebileceğin bir yolculuk Doğu Ekspresi’nde seni bekliyor.

Doğu Ekspresi için en uygun zaman nedir?

Doğu Ekspresi, tren, doğu

Doğu Ekspresi, birçok farklı noktadan geçtiği ve doğanın en güzel olduğu yerleri de ziyaret imkanı sunduğu için ne zaman yola çıkılması hakkında hemen herkesin fikri değişik oluyor. Tren İç Anadolu ve Doğu Anadolu’dan geçtiği için buraların kışın yaşadığı zorlu iklim şartları zaman zaman yolculuğu da etkileyebiliyor. Ancak birçok kişi karın da güzelliklerini yaşamak istediği için kış aylarını Doğu Ekspresi için tercih edebiliyor. Havanın daha ılıman olduğu İlkbahar ve Sonbahar aylarında da Doğu Ekspresi seyahatinin tadı bir başka oluyor. Eğer niyetin bu nostaljik yolculuğa çıkıp aynı zamanda kış sporlarını da icra etmekse tercihin kış ayları olmalı. Ancak şehirleri daha iyi göreyim ve doğanın canlı olduğu zamanlara şahit olayım istiyorsan o zaman da bahar aylarını tercih edebilirsin.

İstersen yataklı vagonları da tercih edebilirsin

Doğu Ekspresi, tren, doğu

Sıradan bir ulaşım güzergahı olmanın çok ötesinde olan Doğu Ekspresi’nde seyahat boyunca daha rahat uyumanı sağlayacak yataklı vagon seçeneği de bulunuyor. Yine gezi boyunca içerideki yemekli vagondan faydalanabilirsin. Trenin camından sürekli olarak geçen eşsiz doğa manzaralarını seyredebilir ya da kitabını okuyabilirsin. Ailece bu geziye çıkanların ve çocukları ile bu güzellikleri yaşamak isteyenlerin sayısı da oldukça fazla. Bunun için yine içerisinde ayrı tuvaleti olan, masaları bulunan vagonları da tercih etmen mümkün. Trenin içerisinde ücretsiz olarak sunulan internet hizmeti mevcut. Tren küçük istasyonlarda yaklaşık 2-3 dakika, büyük şehirlerde ise yaklaşık 10 dakika kadar mola veriyor. Bu zamanlarda ihtiyaçlarını karşılamak için de vaktin olacak.

Görmediğin yerleri ziyaret etme şansın oluyor

Doğu Ekspresi, tren, doğu

Doğu Ekspresi gezisi boyunca trende geçirdiğin vaktin güzellikleri ayrı, trenin durduğu yerlerdeki gezme olanaklarının güzellikleri ise bambaşka oluyor. Trenin içerisinde gündüz ya da gece saatlerinde çok güzel ve keyifli vakit geçirebiliyorsun. Burada özellikle dolunayın olduğu ve havanın açık olduğu gecelerin çok da keyifli olduğunu unutmamalısın. Yine trenin daha uzun durduğu ya da turistik olarak gittiğin gezide uğradığın mekanları da gezmen mümkün. İlk ve son duraklar olan Ankara ve Kars’ta daha uzun konaklayarak, belki de 1-2 gün geceleyerek bu şehirlerin tüm görülmesi gereken yerlerini ziyaret edebilirsin. Ankara’da Anıtkabir ve Kars’ta da Ani Harabeleri önerimiz olabilir.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
7 + 2 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.