Ana içeriğe atla

Gezi Önerileri

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Kutup Işıkları Eşliğinde Kayak Yapabileceğiniz En İyi 5 Nokta
Kutup Işıkları Eşliğinde Kayak Yapabileceğiniz En İyi 5 Nokta

iyihisset.com

30 Eki 2019


Adrenalin tutkunları için kış aylarının en keyifli aktivitesi, kayak yapmak kuşkusuz. Türkiye’de eğlenceli pistleriyle öne çıkan pek çok kayak merkezi olsa da bu sporu kuzey ülkelerinde yapmak paha biçilemez. Rengarenk kutup ışıkları eşliğinde adeta bir görsel şölene dönüşen kayak keyfi, ölmeden yapılacaklar listesine muhakkak eklenmeli.

 

23 Eylül - 21 Mart tarihleri arasında gözlemlenebilen kutup ışıkları altında kayak yapmak isteyenler için en iyi 5 noktayı yazdık.

 

1. Svalbard / Norveç

“Avrupa’nın bittiği nokta olarak” da bilinen Svalbard, Norveç’e bağlı doğa harikası bir ada. Kuzey Buz Denizi’ne kıyısı olan bu adanın ötesinde yerleşim bulunmuyor. Ancak bu ıssızlığın ortasında sevimli bir kutup ayısı ailesine denk gelme ihtimaliniz çok yüksek.

Svalbard’da kuzey ışıklarını gözlemleyebileceğiniz en ideal dönem ise, güneşin yüzünü hiç göstermediği kasım ve şubat ayları arası. Turistlerin konaklayabileceği pek çok otel bulunan Svalbard’a gitmeden önce konaklama seçeneklerini ve kayak tesislerini araştırmanızda fayda var.

 

2.  Kakslauttanen / Finlandiya

Kutup ışıklarının kış boyunca dans ettiği bir diğer ülke ise, eşsiz mimari yapıları ve bembeyaz örtüsüyle adeta masallar ülkesini andıran Finlandiya. “Lapland” ya da “Laponya” olarak bilinen bölgenin sınırları içerisinde yer alan Kakslauttanen’de kutup ışıklarını camdan yapılmış eskimo evlerinde izleme şansına sahip olabiliyorsunuz. Kutup ışıkları eşliğinde kayak yapmak isteyenler için bölgede kayak tesisleri de bulunuyor.

 

3. Jukkasjärvi / İsveç

İsveç’in Kiruna Bölgesi’nde küçük bir köy olan Jukkasjärvi, kutup ışıkları eşliğinde kayak yapabileceğiniz bir diğer nokta. Burada kutup ışıklarını seyredebileceğiniz için gece turları düzenleniyor. Ayrıca her yıl Jukkasjärvi Köyü’nde tatilciler için tamamen buzdan ve kardan yapılmış bir otel kuruluyor. Jukkasjärvi’de kayak dışında farklı kar sporları da deneyimleme şansına sahip olabiliyorsunuz.

 

4.  Reykjavik / İzlanda

Kutup ışıklarının izlenebileceği en ekonomik ülke olan İzlanda’ya geldi sıra. Dünyanın en güzel yerlerinden biri olan İzlanda’nın başkenti Reykjavik’ta kutup ışıkları eşliğinde kayak yapabilir; kar aracıyla efsane dizi Game Of Thrones’un çekimlerinin yapıldığı yerleri keşfe çıkabilirsiniz. Pek çok otel seçeneğinin olduğu Reykjavik’ta farklı kar sporları yapma imkanınız ve ziyaret edebileceğiniz birçok yer bulunuyor.

 

5. Kanada’nın kuzey bölgeleri

Kutup ışıkları yalnızca Kuzey Avrupa’da değil, Kanada’nın kuzey bölgelerinde de gözlemlenebiliyor. Ayrıca Kanada’da diğer yerlere oranla daha fazla kayak tesisi seçeneğiniz bulunuyor. Kanada’da kutup ışıkları eşliğinde kayak yapabileceğiniz noktalar arasında Yukon, Saskatchewan, Kuzeybatı Eyaletleri (Northwest Territories) Newfoundland ve Nova Scotia bulunuyor.

 

 

Kaynak:

https://www.skyscanner.com.tr/haberler/kuzey-isiklari-kutup-isiklari

http://www.milliyet.com.tr/kuzey-isiklari-nedir--kuzey-isiklari-ne-zaman-gorulebilir--molatik-9980/

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Gezi Önerileri yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.