Koronavirüs Günlerinde Yurt Dışında Hesaplı Seyahatin Püf Noktaları

Buradasınız

Yaşa 18 Eylül 2020

Yurt dışında yeni yerler görmenin, yeni kültürleri, mutfakları ve insanları tanımanın her zamankinden daha kolay bir hal aldığı dönemde ortaya çıkan pandemi, ulaşım ve konaklama koşullarını etkilemeye devam ediyor. Ancak atacağınız birkaç küçük adımın yurt dışı seyahat planınızı daha hesaplı bir hale getirmesi mümkün. Koronavirüs günlerinde yurt dışında hesaplı seyahatin püf noktalarını sizler için derledik.

Biletleri erkenden satın alın

Seyahat planında en fazla bütçenin ayrıldığı şeylerden biri ulaşımdır. Özellikle pandemi sonrasında artan uçak biletlerinin maliyetini azaltmak için biletlerinizi erkenden satın alın. Biletlerinizi 2-3 ay kadar erkenden almanın yüzde 35'e varan oranda avantaj sağladığını unutmayın. Eğer uçak yerine tren ile seyahat etmek istiyorum diyorsanız, Avrupa’da belli bir süre içinde sınırsız gezmenizi sağlayacak tren bileti imkanı sunan Interrail gibi sistemleri kullanın.

Konaklama için alternatif uygulamaları kullanın

Daha ucuza konaklamak için merkeze birkaç metro durağı uzaklıktaki ucuz hostel ya da konaklama noktalarını deneyin. Ayrıca günümüzde ucuza ya da ücretsiz konaklamak için birçok uluslararası web sitesi ve uygulama da mevcut. Couchsurfing tarzı siteler evlerinde misafir kabul eden kişilerin yer aldığı sosyal oluşumlar durumunda. Bu tip siteleri inceleyerek gitmek istediğiniz lokasyonda odasını yabancı misafirlere açan kişiler olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Daha az popüler destinasyonlara odaklanın

Seyahat planı yaparken hepimizin çevremizden, sosyal medyadaki paylaşımlardan ve web dünyasında öne çıkan lokasyonlardan çok fazla etkilendiğimiz bir gerçek. Aksine, dünyanın önemli başkentleri ve popüler noktaları yerine daha az popüler olan ancak doğası, kültürü ve geçmişiyle öne çıkan diğer lokasyonlara odaklanın.

Önceden araştırma yapın

Seyahat için seçtiğiniz lokasyona ulaşmadan önce mutlaka bir ön araştırma yapın. Bu bölgeyi önceden ziyaret eden insanların yorumlarını okuyarak nerede daha ucuza kalınır, uygun alışveriş ve yemek noktaları nerelerdedir, ucuza ulaşım nasıl sağlanır gibi bilgileri kolayca edinebilirsiniz. Ayrıca günümüzde teknolojinin geldiği noktayı da göz önüne aldığımızda birçok blogger ve vlogger'ın yanı sıra Google Earth uygulamasını da kullanarak gideceğiniz yere ulaşmadan sokakları ve önemli destinasyonlara bir ön gezi yapmanız mümkün.

Marketten alışveriş yapın

Seyahat sırasındaki önemli gider kalemlerinden biri de yiyeceklere ve sıvı içeceklere dair harcamalardır. Bütçeniz kısıtlı ve restoranlara daha az harcama yapmak istiyorsanız ve kaldığınız lokasyonda yalnızca kahvaltı imkanınız söz konusu ise öğle ve akşam yemeği için marketten alışveriş yapmak bütçeniz için olumlu olacaktır.  

İnternet bağlantınıza dikkat edin

Yurt dışında her yerde wifi bulunmasına rağmen, bağlantı hızı ve kalitesi gideceğiniz lokasyona göre farklılık gösterebilir. Ayrıca çoğu nokta kullanıcı girişi için ücret talep etmektedir. İnternete para ödememek için kahve ya da fast food tarzı yemek zincirlerinin yanı sıra gençlik merkezlerinin bulunduğu noktaların internetinden faydalanabilirsiniz.

Taksi yerine otobüs ve metroyu tercih edin

Yurt dışında taksi kullanmak oldukça pahalı. Toplu taşıma kullanmanın her zaman daha hesaplı olduğunu unutmayın. Taksi yerine otobüs ve metro seçeneklerini kullanın. Gittiğiniz lokasyonda günlük, haftalık indirimler sunan otobüs ve metro bilet tercihlerinin olup olmadığını mutlaka önceden araştırın ya da kaldığınız lokasyondaki yerel halka mutlaka bu konuyu danışın.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
6 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.