Kışın Ziyaret Edebileceğin Soğuk Ama Estetik Buz Oteller

Buradasınız

Yaşa 28 Ocak 2022

buz, hotel, otel, soğuk, beyaz

Buzun sanata dönüştüğü bir yerde konaklamak, bugüne kadar yaşadığın en eşsiz deneyimlerden birine şahit olmak, hem soğuk ama aynı zamanda da çok keyifli bir mekanda kalmak ister misin? Soğuk ve buzdan yapılmış bir yerde kurulan ve her yıl soğuk zamanlar geldiğinde yeniden inşa edilmek zorunda kalınan buz oteller seni bekliyor. İşte soğuk olduğu kesin olan ama bir o kadar da estetik ve güzel olan buz oteller hakkında merak edilenler.

Doğuşu İskandinav toprakları…

buz, hotel, otel, soğuk, beyaz

Buzdan bir otel inşa etme ve insanların bunun içinde konaklamasını sağlama fikri, doğal olarak bunun için doğası en uygun yer olan İskandinavya’dan çıkmış durumda. Buzdan bir konaklama tesisi oluşturmak ve bunu da ayakta tutarak çalışır hale getirme fikri öncelikle var olan otellerin içerisine buz heykeller yapılarak ortaya çıkmış. Sonrasında buzdan yapılan bu mekanların hacmi ve sayısı artınca bunu tam bir mekana dönüştürme fikri oluşmaya başlamış. Devamında ise ilk buzdan otel fikri doğmuş ve inşa aşamasına geçilmiş.

Kar ve buz ile inşa ediliyor

buz, hotel, otel, soğuk, beyaz

Bu tarzda inşa edilen otellerin en büyük özelliği, her yıl bölgedeki soğuk aylar tekrar başladığında yeniden bir inşa sürecine girilmesi. Genel olarak bir oteli inşa etmek için 10.000 ton kadar kristal buz ve kar kullanılıyor. Bunun yanında yapının ana malzemelerinden birini de saf kar oluşturuyor. Çelik bir iskelet sisteminin üzerinde yükselen yapının harcı için kar ve buz kelimeleri olan “snow” ve “ice”ın birleşimi olan snice isimli bir malzeme kullanılıyor.

Sıcaklık -5 civarında

buz, hotel, otel, soğuk, beyaz

Daha çok İsveç, Norveç ve Finlandiya gibi ülkelerin kuzey bölümlerinde bulunan bu otellerde insanların daha rahat konaklayabilmeleri için gerekli önlemler alınıyor. Kış aylarında sıcaklık dışarıda eksi 30 dereceleri bulurken odalarda ve otelin içerisinde bu sıcaklığın eksi 5 civarında olması sağlanıyor. Odaların içesinde çok üşürsen ve biraz daha ısınmak istersen özel saunalar da mevcut. Ayrıca otelde üşürüm ve kalamam ancak yine de bir göreyim diyorsan belirli bir ücret karşılığında içeriyi dolaşman da mümkün.

Genelde sadece bir gece kalınıyor

buz, hotel, otel, soğuk, beyaz

Buzdan yapılma bu oteller genelde kış aylarının en soğuk zamanlarında tercih ediliyor. Ancak doğal yapısı gereği çok soğuk bir mekan olduğundan genelde konaklama için bir gece yeterli oluyor ve öneriliyor. Bunun dışında bu deneyimi yaşamak için otelin restoran bölümünde bir yemek yiyip manzaranın ve otelin tadını çıkarabilirsin. Ayrıca otellerin içerisinde buzdan yapılma birçok estetik heykel de bulunuyor ve farklı ışıklandırma sistemleri ile eşsiz görüntüler ortaya çıkıyor.

 

 
 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
16 + 1 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.