Kışın Türkiye’de Görülecek Yerler

Buradasınız

Yaşa 09 Ocak 2022

türkiye, kış, gezi, görülecek yerler

Ülkemiz yılın her mevsiminde doğanın cömertçe sunduğu sayısız güzelliği ile dünyanın en güzel coğrafyalarından birinde yer alıyor. Her dönemde gezip görülmesi gereken yüzlerce tarihi, doğal ve kültürel mekana ev sahipliği yapan ülkemizde ise kış ayları daha bir güzel yaşanıyor. Özellikle bembeyaz karla kaplanan bu mekanlar kışın apayrı bir güzelliğe bürünüyor. Türkiye’de kışın görülmesi gereken çok sayıda büyüleyici mekan bulunuyor.  Bunlardan bazılarını senin için bu yazımızda derledik.

Kapadokya

türkiye, kış, gezi, görülecek yerler, kapadokya

Yılın her döneminde hem yurt içinden hem de dışından binlerce turisti ağırlayan, dünyanın kendi alanındaki tek merkezlerinden biri kabul edilen Kapadokya, kışın da ayrı bir güzelliğe bürünüyor. Açık hava müzesi niteliğindeki Göreme, Ürgüp ve Ihlara Vadisi, özellikle kar altında eşsiz manzaralara sahne oluyor. Tarihi ve doğal birçok güzelliği bünyesinde barından Kapadokya’da ayrıca Acıgöl, Kaymaklı ve Derinkuyu yeraltı şehirleri de görülmesi gereken yerler arasında sayılabilir.

Sarıkamış

türkiye, kış, gezi, görülecek yerler, sarıkamış

Kars’ta bulunan Sarıkamış da kışın mutlaka görülmesi gereken yerler arasında. Çam ağaçlarının arasında kış sporlarına doyabileceğin Sarıkamış, pistlerinde kristal kar deneyimi sunan noktalardan biri. Tarihi özellikleri ile öne çıkan bölgede Katerina Köşkü, Mıcıngert Kalesi gibi yerleri de gezebilirsin. Altı ay boyunca karlar altında kalan Sarıkamış’ı kışın deneyimleme fırsatını kaçırmamalısın.

Abant Gölü

türkiye, kış, gezi, görülecek yerler, abant gölü

Manzarası ile büyüleyen diğer bir mekan ise Abant Gölü’dür. İstanbul ve Ankara’ya neredeyse eşit uzaklıkta bulunan Bolu’da yer alan bu doğa güzeli mekan, özellikle kışın yağan kar altında bambaşka bir havaya bürünür. Çam ormanları ile çevrili gölün etrafında kısa yürüyüşler yapabilir ve farklı açılardan göl manzarasının keyfini sürebilirsin.

Ilgaz Dağları

türkiye, kış, gezi, görülecek yerler, ılgaz dağları

Doğası ile insanı kendine hayran bırakan mekanlar arasında ülkemizin önde gelen noktalarından bir diğeri de Ilgaz Dağları’dır. Kastamonu ve Çankırı arasında bulunan ve doğal özellikleri ile de Milli Park konumunda olan bölge, yılın her döneminde güzel olsa da kışın bir başka olur. Kış sporlarının da yapılabildiği Ilgaz Dağları, endemik olarak da birçok farklı bitki ve hayvan türüne ev sahipliği yapar. Köknar ve Çam ormanlarının arasında oldukça eğlenceli dakikalar geçirebilirsin.

Doğu Ekspresi

türkiye, kış, gezi, görülecek yerler, doğu ekpresi

Türkiye’nin batısından doğusuna kadar eşsiz kış ve kar manzaraları altında seyahat edebileceğin ve nostaljik yapısıyla da öne çıkan Doğu Ekspresi, kışın mutlaka tatman gereken bir deneyim. Yol üzerinde farklı şehirlerde mola vererek dolaşabileceğin ve ülkemizin birçok farklı bölgesini görebileceğin bu tren yolculuğunda yaklaşık 25-30 saat boyunca çok eğlenceli bir seyahat seni bekliyor. İstanbul ya da Ankara’dan başlayacağın yolculuk Kars’ta sona eriyor. İstersen yol üzerindeki turistik yerlerde inerek konaklama şansın da var.

Safranbolu

türkiye, kış, gezi, görülecek yerler, safranbolu

Geçmiş dönemden kalmış hissi yaratan ve evleri ile sanki bir Osmanlı kasabasındaymış hissiyatı veren Safranbolu da kışın gezilip görülmesi gereken yerler arasında. El değmemiş mimari dokusu ile kış aylarında başka bir görünüme kavuşan lokasyonda, çevrede bulunan farklı mekanları da ziyaret ederek keyifli bir gün geçirebilirsin.

 

 

 

 
 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
9 + 8 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.