Kışın Gidilebilecek En Güzel Ülkeler

Buradasınız

Yaşa 26 Aralık 2022

ülke, kış, gezi, tatil, ziyaret

Yılın en keyifli zamanlarından biri olan kış, tüm güzellikleri ile farklı coğrafyalarda yaşanmaya devam ediyor. Sadece yazın sıcak ve güneşli günlerinin haricinde karın da keyfini sürmek ve kış turizminin sunduğu olanaklardan yararlanmak isteyenler, tatil fırsatlarını kovalamayı sürdürüyor. Ülkemizde de çok sayıda alternatif bulabileceğin kış turizmi için farklı ülkeleri de ziyaret etmen ve buradaki sayısız lokasyonlarda eğlenceli zamanlar geçirmen mümkün. Bu yazımızda kışın tüm güzelliklerini yaşayabileceğin ülkelerden birkaç tanesi hakkında bilgileri senin için derledik.

Hallstatt, Avusturya

ülke, kış, gezi, tatil, ziyaret, hallstatt

Farklı coğrafyalarında bulunan doğa harikaları ile tam bir kartpostal niteliği taşıyan Avusturya, kış turizmi için de oldukça doğru mekanlardan biri. Kış mevsimi boyunca çok güzel görüntüler sunan ve ailece tatil yapabileceğin Hallstatt, bu zamanlar için en iyi alternatiflerden biri. Aslında küçük bir köy olan ancak tarihi dokusuyla Unesco tarafından da koruma altına alınan Hallstatt, göl kenarında bulunuyor. Doğa ile tarihin birleştiği bir yer  olan bu mekanda huzurlu ve dingin bir tatil geçirmen mümkün. Gölden çıkan balıkları da mutlaka tatmalı, çevredeki dağları ve kayak merkezlerini de mutlaka ziyaret etmelisin.   

Prag, Çek Cumhuriyeti

ülke, kış, gezi, tatil, ziyaret, prag

Kış turizmi denildiğinde akla gelen ilk mekanlardan biri olan Prag, Avrupa’nın tam göbeğinde Ortaçağ’dan kalmış bir yer izlemini veriyor. Gotik tarzda inşa edilen şehrin farklı yerlerine yayılmış durumda çok sayıda tarihi mekana ev sahipliği yapan Prag, içinden geçen nehir ile birlikte kış aylarında çok güzel manzaralara sahne oluyor. Özellikle Noel zamanında çok keyifli olan Prag’da Old Town Hall ve Astronomik Saat Kulesi mutlaka ziyaret edilmesi gerekenyerlerden. Yine Kafka Müzesi’ni de mutlaka ziyaret etmende fayda var. Prag’ta yapılabilecek en güzel aktivitelerden biri de sokaklarda yürüyerek kaybolmak.

Reykjavik, İzlanda

ülke, kış, gezi, tatil, ziyaret, reykjavik

Kış tatillerinin vazgeçilmez mekanlarında biri olan İzlanda’da listemizde yer alan diğer bir ülke. Ülkenin hemen hemen her yeri kış turizmi için biçilmiş kaftan. Kutup Bölgesi’ne yakın olduğu için yılın hemen hemen tüm zamanlarını soğuk bir mevsim altında geçiren İzlanda’nın ziyaret edilebilecek en güzel yerlerinden biri de Reykjavik. Ülkenin kutuplara en yakın yerlerinden birinde yer alan Reykjavik, volkanik bölge turları ve doğal parklar ile dikkat çekiyor. Eğer şanslıysan Reykjavik’e kadar gitmişken gece saatleri boyunca kuzey ışıkları olarak da bilinen auroraları da görmen mümkün olabilir.

Bergen, Norveç 

ülke, kış, gezi, tatil, ziyaret, bergen

İskandinav ülkelerinden olan Norveç’in ikinci büyük kenti konumunda bulunan Bergen, kış turizmi için de tercih edilebilecek en iyi mekanlardan. Avrupa’nın en büyük seyahat gemisi limanlarından birine ev sahipliği yapan şehir, aynı zamanda bölgenin en güzel doğal güzelliklerinden olan fiyortların da ziyaret edilebileceği mekanlar arasında. Yine şehre kadar gitmişken beyaz gecelerin ve huzur veren doğanın keyfini sürmeyi ihmal etmemelisin. 

Bruges, Belçika

ülke, kış, gezi, tatil, ziyaret, bruges

Bir tarih filminin doğal platosunu andıran ve el değmemiş yapısıyla diğer birçok Avrupa şehrinden ayrılan Bruges’u de kış aylarında görmen gereken yerler listesine ekleyebilirsin. Ortaçağ’dan kalma mimarisi, şehrin farklı yerlerini saran kanalları, tarihi mekanları ve dünyaca ünlü çikolataları ile Bruges tam bir turizm kenti. Özellikle kış aylarında kar yağmasıyla birlikte bambaşka bir hale bürünen şehir, Bira Müzesi, Aziz Salvator Katedrali, Belfry Saat ve Çan Kulesi, Historium Müzesi gibi mekanları da ziyaret etmeyi ihmal etmemelisin.

St. Petersburg, Rusya

ülke, kış, gezi, tatil, ziyaret, petersburg

Soğuğu ve kışıyla bilinen Rusya’nın en güzel şehirlerinden biri olan St. Petersburg’u da listene mutlaka almalısın. Kışın ziyaret edilmesi gereken ülkeler listemizde mutlaka yer alması gereken Rusya’nın en güzel kentlerinden biri olan St. Petersburg, tarihi dokusu ve doğal güzellikleri ile hemen ayrışıyor. Yüzyıllar boyunca Rus Çarlığı’na başkentlik yapmış olan şehir, 42 ada üzerine kurulu ve kanallar şehri olarak biliniyor. Yılın her döneminde ayrı bir güzel olan şehir, özellikle kış aylarında kar yağışıyla birlikte çok daha keyifli hale geliyor.

Edinburgh, İskoçya

ülke, kış, gezi, tatil, ziyaret, edinburgh

Kuzeyin ülkesi İskoçya’nın başkenti olan Edinburgh, tam açık hava müzesi görünümünde olan bir kent. Yılın büyük bölümünü soğuk hava altında geçiren şehir, kışın karın düşmesiyle birlikte bambaşka manzaralara ve görünüme kavuşuyor. Birçok tarihi yapısıyla ön plana çıkan ve İskoç kültürünün tüm güzelliklerini yaşayabileceğin bu şehir de sokaklarında yürüyerek kaybolmak için en uygun mekanlardan biri. Şehirde özellikle kış aylarında Prince Street Gardens bölgesi, karın da etkisiyle tam bir film setine dönüşüyor.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
11 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.