Ana içeriğe atla

Gezi Önerileri

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Kiraz Çiçeklerinin İzinde Bir Japonya Gezisi
Kiraz Çiçeklerinin İzinde Bir Japonya Gezisi

iyihisset.com

04 Mar 2018

Japonya, hem kendine has kültürü hem de sahip olduğu benzersiz doğa manzaralarıyla Uzakdoğu’nun en güzel ülkelerinden biri. Yıl boyunca dünyanın her yerinden yüz binlerce gezgine ev sahipliği yapan bu ülkenin en güzel olduğu dönem ise hiç kuşkusuz “sakura” adı verilen kiraz çiçeklerinin açarak adeta bir görsel şölen yarattığı mart ve nisan ayları...

Peki sadece Japonya’da tanık olabileceğiniz bu güzelliğin yanı sıra mart ve nisan aylarında Japonya’da neler yapılır? Beş maddede sizin için bir Japonya gezisi planladık.

Kendinizi “Sakura” Ağaçlarının Güzelliğine Bırakın

Japonya’da bulunan ve botanik çeşitliliğiyle doğa tutkunlarını kendine hayran bırakan ünlü bahçeler, her yıl mart sonu ve nisan ayı boyunca “Sakura” yani kiraz çiçeği ağaçlarının pembe çiçeklerle kaplanması nedeniyle gezginleri mıknatıs gibi kendine çekiyor. Özellikle Tokyo ve Kyoto’daki Japon bahçelerinde, nehir kenarlarında ve tapınakların kendi özel bahçelerinde görebileceğiniz uçuk pembe ve beyaz çiçeklerle süslü Sakura ağaçları, hem parfümü andıran kokularıyla hem de rüzgarda uçuşan konfeti gibi yapraklarıyla insana tam anlamıyla mutluluk aşılıyor!

Ayrıca her sene mart ayı sonundan nisan ortasına kadar devam eden ve Japonca’da “Sakura Zensen” adıyla anılan bu dönemde, kiraz ağaçlarının etrafına kurulan özel ışıklandırmalar sayesinde tüm akşamlar bir görsel şölene dönüşüyor.

Rengarenk Sokak Festivallere Katılın

Kültürel açıdan dünyanın en renkli ülkelerinden biri olan Japonya, aynı zamanda festivalleriyle de ünlü. Eğer Japonya gezisi için mart ve nisan aylarını tercih edecekseniz, şu harika festivalleri ajandanıza not etmenizde fayda var:

Sakura Zensen Festivali: Her yıl mart sonundan nisan ortasına kadar toplam iki hafta boyunca ülkedeki 11 kentte birden kutlanan Sakura Zensen yani Kiraz Çiçeği Festivali, Japon halkının geçmişten gelen kast sistemine inat tüm kesimleriyle bütünleştiği bir etkinlik olarak öne çıkıyor. Büyük küçük, zengin fakir, genç yaşlı herkesin sokaklarda gerçekleştirilen dans gösterileri ve kortejlere katıldığı bu festivalin en önemli kısmı, “Hanami” denen çiçek seyri bölümü.

Todai-ji Shunie Festivali: Her yıl 1-14 Mart tarihleri arasında Nara kentindeki Todai-ji Tapınağı’nda gerçekleştirilen bu ilginç festival, “ateş ve suyun dansı” olarak tarif ediliyor. Bu festival boyunca ateş ve su ile icra edilen nefes kesici gösterileri izlemek mümkün.    

Ichihime Jinja Festivali: 2018 yılında 3 Mart tarihinde gerçekleştirilmesi beklenen Ichihime Jinja’ya katılan herkes geleneksel Japon bebekleri gibi giyiniyor ve makyaj yapıyor. Şans ve bereket getirdiğine inanılan bu festivalden şahane fotoğraf kareleri çıkıyor.

Sokak Lezzetlerini Es Geçmeyin

Okyanus ikliminin hüküm sürdüğü Japonya’da mart ve nisan aylarında tam bir bahar havası hüküm sürüyor. Yani bu aylarda yapacağınız bir Japonya gezisi size adeta “Sokağa çık!” diyor. Bu yüzden Japonya’nın o dillere destan Michelin yıldızlı restoranlarını es geçerek, salaş ama çok lezzetli sokak yemeklerine yönelebilirsiniz. Özellikle Tokyo, Kyoto ve Osaka gibi büyük metropollerde sokak yemeği kültürünün son derece gelişmiş olduğu Japonya’da envaiçeşit deniz ürünü, eğer seviyorsanız suşi ve tabii ki aklınıza gelmeyecek kadar çeşitli pilav/noodle bulabilirsiniz.

Ayrıca Japonya’da inanılmaz bir tatlı ve meyve kültürü de var. Hindistan cevizi, durian, ejder meyvesi, mango ve çarkıfelek meyvesi gibi pek çok tropik meyveyi de uygun fiyatlarla sokak tezgahlarından alabilirsiniz.

Japonya’nın Eşsiz Doğasını Keşfedin

Uzakdoğu’nun bu mistik ülkesi, sahip olduğu eşsiz doğal varlıklarıyla da dünyanın her yerinden insanlara Japonya gezisi hayalleri kurduruyor! Eğer siz de bu yıl bir Japonya gezisi yapmayı planlıyorsanız ve gerçek bir doğa aşığıysanız, Japonya’da kutsal kabul edilen Fuji Dağı Milli Parkı’nı mutlaka ziyaret edin. Bahar aylarında hala karla kaplı olan bu yüce dağ son derece etkileyici manzaralar sunuyor.

Yüksek dağlar ve zorlu koşullar bana gelmez diyorsanız, Tokyo’da bulunan ve Sakura çiçekleri ile ünlü Ueno Park’ı, Pasifik kıyısındaki fantastik çiçek parkı Hitachi Park’ı ve tabii ki Japonya’nın uzun yaşam ve sağlık adası Okinawa’yı görmeden Japonya’dan ayrılmayın.

Japon Stili Bir Alışveriş Deneyimi Yaşayın

Eğer alışveriş tutkunuysanız, Japonya gezisi sizin için cennetten farksız olacak demektir! Japonya’da Japonlara özgü bir alışveriş deneyimi yaşamak isterseniz, içinde çeşit çeşit ürünün ve akla hayale gelmeyecek tasarımlara sahip eşyaların son derece uygun fiyatlara satıldığı mağazalara mutlaka uğrayın. Hemen her şehirde ve her semtte bulunan bu mağazalarda özellikle yaratıcı ve uygun fiyatlı hediyelikler bulabilirsiniz.

Biraz daha yerel bir alışveriş deneyimlemek isterseniz, kentlerin eski bölgelerinde yer alan ve Asya ülkelerinin genelinde rastlayabileceğiniz gece pazarlarında aradığınız her şeyi bulabilirsiniz Unutmadan belirtelim: Japonya tam bir kırtasiye, tasarım, kozmetik ve aksesuar cenneti!

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Gezi Önerileri yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.