Ana içeriğe atla

Gezi Önerileri

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Karavan Seyahati Hakkında Bilmen Gerekenler
Karavan Seyahati Hakkında Bilmen Gerekenler

iyihisset.com

10 Tem 2021

karavan, seyahat, gezi, aile, kadın, erkek, çocuk

Özgürce gezmek, dolaşmak, istediği yerde konaklamak, durmak, istediği zaman hareket etmek, doğanın keyfine doyasıya varmak ve tüm bunları yaparken de çok fazla para harcamak istemeyenlerin son dönemde rotası ve tercihi karavanlar oluyor. Hemen herkesin yaşamının bir anında hiç kimseye bağlı kalmadan karavana binerek kendisini doğaya bırakma ve özgürce dolaşma hayali vardır. Daha önce görmediği, herkesin gittiği yolların üstünde çok da rastlamayacağı yerleri keşfetmek ve doğanın kucağında eşsiz manzaraların tadını çıkarmak için sen de karavan seyahatlerini tercih edebilirsin. Peki yazın bu güzel günlerinde karavanla dolaşmak ve tatil yapmak istersen nelere dikkat etmen gerektiğini biliyor musun? İşte karavan seyahatleri hakkında bilmen gerekenler.

Önce karavan sana uygun mu ona karar vermelisin

karavan, seyahat, gezi, aile, kadın, erkek, çocuk

Karavan almak ve onunla istediğin zaman, istediğin yerde ve istediğin şekilde tatil yapıp seyahat etmek çok keyifli. Ancak hiç de dışarıdan göründüğü kadar kolay değil. Sen acaba gerçekten bir karavan sürücüsü olabilir ya da karavanda tatil yapabilir misin? Masraf yapıp karavan almadan ve onun için istediğin gibi tasarlamadan önce buna karar vermen gerekiyor. Karavan almadan önce kendinin buna uygun olup olmadığını iyice değerlendirmeli ve kararını vermelisin. Ardından hangi tür karavan seçeceğini, içini nasıl tasarlayacağını, sana uygun teknik ekipmanları, rotanı vb şeyleri değerlendirebilirsin.

Hangi karavanı seçmelisin?

karavan, seyahat, gezi, aile, kadın, erkek, çocuk

Birbirinden farklı özelliklere sahip, tek, çift ya da aileler için özel olarak tasarlanmış, değişik teknik ekipmanları barındıran çok sayıda karavan türü mevcut. Bunun için hangi karavanı satın alacağına karar vermeden önce biraz araştırma yapman ve bilgi alman önemli. Kimlerle, nereye, nasıl ve ne zaman gideceğine karar vermen ve yolculuğunu baştan aşağıya planlaman gerekiyor. Eğer yola tek kişi çıkacaksan ve seyahatini 1 ya da 2 kişiyle gerçekleştireceksen 10 m2’lik küçük karavan senin işini görebilir. Bu iş biraz da bütçe meselesi olmakla birlikte dilediğin konfora uygun karavana sahip olmak sandığın kadar zor değil. Günümüzde birçok şirketin uygun fiyatlarla karavan kiraladığını da unutma.

Sıra karavanın içinde ve neler alacağında…

karavan, seyahat, gezi, aile, kadın, erkek, çocuk

Sıra aldığın karavanı kendine göre özelleştirmeye geldi. Karavanla yolculuğun sırasında ihtiyaç duyabileceğin ekipmanları seyahat öncesinde hazırlaman da fayda var. Kaç kişi olduğunuza göre yiyecek, içecek, kıyafet, konaklama gibi tüm ihtiyaçlarını belirlemelisin. Her an acil bir durumla karşılayabileceğini de  unutmadan karavanında ihtiyaç duyabileceğin bakım malzemelerini de yanına almalısın. Eğer seyahate çocuğunla birlikte çıkacaksan onlar için de ayrıca bir hazırlık yapman gerekebilir. Yola koyulmadan önce eksiksiz bir ekipman listesi hazırlaman seyahatin boyunca rahat etmen için en önemli adımlardan biri.

Rotanı doğru belirlemelisin

karavan, seyahat, gezi, aile, kadın, erkek, çocuk

Karavanla yolculuk etmek çok büyük keyif ve özgürlük, ancak eğer doğru yoldaysan. Yola çıkmadan önce nereye doğru gideceğini, yolun üzerinde nerelere uğrayabileceğini, durak noktalarını, yolun genel durumunu ve mevsimsel hava olaylarını iyi seçmelisin. Yolda herhangi bir sürprizle karşılaşmamak için yurt içi ya da yurt dışı fark etmeksizin uygun bir rota çizmeli ve özellikle karavan kamplarında konaklamaya dikkat etmelisin. Karavan kampları hem gerek duyduğun ihtiyaçlarını karşılaman için en iyi lokasyonlardır hem de karavan kültürünü yakından tanıyarak yeni dostlar edinebileceğin yerlerdir.

Güvenlik önlemlerini aldın mı?

karavan, seyahat, gezi, aile, kadın, erkek, çocuk

Sonuç olarak sevdiklerini ve gerek duyduğun tüm ekipmanları, cihazları yanına alarak yola koyuluyorsun. Hayatın içerisine küçük sürprizlerin olduğunu hiçbir zaman unutma. Bunun dikkat etmen gereken en önemli noktalardan biri güvenlik. Küçük bir ekiple ya da büyük bir grupla karavanla yolculuk yapın fark etmez, güvenlik her şeyden önce gelir. Yolculuğun boyunca ıssız yollara girebilir ya da gece yalnız başınıza konaklamak zorunda kalabilirsin. Bunun için her türlü ihtimale karşı olabildiğince hazırlıklı olmalısın. Tüm kontrollerinizi sağlamadan yola çıkmamalı, olası hasarlara önlem olarak ise ilk yardım çantanızı yanınızda mutlaka bulundurmalısın. Bunun yanı sıra gideceğiniz güzergahlardaki hastanelerin listesini çıkarmayı ihmal etme.

Elektrik ve suyu çok önemli

karavan, seyahat, gezi, aile, kadın, erkek, çocuk

Karavan yolculukları boyunca ihtiyaç duyacağın en önemli iki şey nedir diye sorarsan elektrik ve su en başta gelecektir. Doğanın ortasında yolculuk yaparken kişisel olarak elektrik ve suya çok ihtiyacın olacak. Aynı zamanda karavanının işlevsel olarak hareket halinde kalması için de su ve elektrik lazım olacak. Bunun için karavanınızda gerekli depolamayı yapacak teçhizata ve gerektiği zaman tedarik edebileceğin malzemelere sahip olmalısın. Özellikle elektriğin olmadığında hemen hemen hiçbir şeyi çalıştıramayacağını unutma.

Türkiye’nin en iyi karavan rotalarını da not et

karavan, seyahat, gezi, aile, kadın, erkek, çocuk

Ülkemiz turizmin birçok alanında olduğu gibi karavan tatilleri ve seyahatleri için de çok sayıda güzel rota, kamp alanı ve alternatifi barındıran bir bölgede yer alıyor. Yılın her an anında ve zamanında, farklı coğrafi özellikleri barındıran karavan rotalarını tercih edebilir ve ister kişisel istersen de sevdiklerinle birlikte güzel anlar geçirebilirsin. Örneğin yaz aylarında denize sıfır kamp yerleri bulabileceğin, yeşil ve mavinin tadına doyasıya varacağın Kaş, Kalkan, Antalya, Türkiye’nin Maldivleri olarak anılan ve muhteşem manzaraya sahip, üstelik de ücretsiz karavan kampları bulunan Salda Gölü, Türkiye’nin en modern karavan kamplarından biri sayılan ve 60 bin metrekarelik çam ormanı içerisinde yer alan İzmir’deki Hipo Camp, ülkemizin dünyaca ünlü mekanı Kapadokya ya da Bolu Yedigöller’in çevresindeki çok sayıda mekanı tercih edebilirsin.

 

 

 

 

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Gezi Önerileri yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.