Cigna Finan Hemen Bilgi Al

Jetlag’ten Korunmak İçin 5 Öneri

YAŞA27 Haziran 2017

Uzun uçak yolculukları, özellikle de kıtalararası uçuşlardan sonra Jetlag yaşamak kaçınılmaz bir sonuç. Uçuşları takip eden birkaç gün boyunca hayatı zehir eden jetlagden korunmak için yapmanız gerekenler bu yazıda.

Bedeninizi saat farkına hazırlayın

Jetlag’in etkilerini azaltma konusunda en pratik yöntem, gidilecek yerin saatine göre bünyeyi ayarlamaktır. Yaşadığınız bölgeninkinden farklı bir zaman aralığına maruz kalmak, jetlag etkilerini hissedilir derecede arttırmaktadır. Eğer bulunduğunuz yerde gece iken uçuş yapılıyorsa, uyumak gerekir. Eğer gideceğiniz istikametteki yer, gündüz ise uykudan kaçınmanız daha iyi bir çözüm olacaktır. Böylece bünye gidilecek zaman dilimine önceden hazırlanabilecek ve jetlag etkisi de minimuma inecektir.

Rahat giyinin

Havaalanına yetişmek ve daha sonrasındaki aktarmalar bedeninizin fazladan yorulmasına neden olacaktır. Yorgun olan vücudunuzda eğer sizi rahatsız eden kıyafetler varsa, bu kıyafetler yorgunluğunuzu artıracaktır. Bu anlamda t-shirt, eşofman veya bol pantolon tarzı rahat kıyafetler tercih edebilirsiniz. Ayrıca kulak tıkacından, ağrı kesiciye kadar korunma yöntemlerini içeren bir uçuş kitinin de uçuş sürecini kolaylaştıracağını unutmayın.

rahat giyinmek

Yediklerinize dikkat edin

Egzersiz yapan ve sağlıklı beslenen kişilerin jetlag sorunundan daha az etkilendiği bilinmektedir. Kahve, çay, kola, bira, şarap gibi kafein ve alkol içeren her türlü içecekten kaçının. Ayrıca ağır yiyeceklerden de kesinlikle kaçının. Yolculuk öncesindeki gece, yolculuk sırasında ve yolculuğun hemen sonrasında kafein almayın. Bu şekilde yolculuk boyunca sindirim sorunlarını önleyebilir, rahatça uyuyabilirsiniz. Ayrıca, uçuş öncesinde ve boyunca bol su içmeye gayret edin.

dikkatli yemek

Uyumaya çalışın

Ne kadar konforlu ve havalı bir yolculuk olsa da, farklı zaman dilimlerini hızla geçecek olmanın etkisiyle uyku sorunları yaşayabilirsiniz. Uçuş gecesinden bir gece önce iyi uyuyun. Eğer gideceğiniz yerde o anda sabah yaşanıyorsa, uyumaktan açının. Doğuya gidiyorsanız, daha erken yatmaya ve daha erken kalkmaya çalışın. Batıya gidiyorsanız gittikten sonra en az bir saat erken kalkmaya çalışın.

uyumak

Uyku ilacı kullanmayın

Uçuş öncesinde veya esnasında alınan uyku ilaçları, vücudunuz yeni uyku düzeni alışmasını zorlaştırabilir. Uyku ile ilgili çok fazla problem yaşarsanız doktorunuzun verdiği uykuya yardımcı olacak ilaçlardan alabilirsiniz. Doktorunuza danışmadan uyku ilacı almamaya gayret edin.

uyku ilacı kullanmayın

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
YAŞA 23 Eylül 2017

Dünya, her yıl 23 Eylül’de gece ile gündüzün sürelerini eşitleyerek bize kış mevsiminin geldiğini haber verir. Halk arasında daha yaygın bir söylemle sonbahar ekinoksu ya da güntün eşitliği olarak da ifade edilen bugün, evrenin kendi içerisindeki muhteşem döngüsünün sadece küçük bir yansıması gibidir. Pek çok ülkede baz alınan bilimsel saate göre 22 Eylül’de, saat 20.02’de gerçekleşen bu olay yılda 2 kez tekrarlanır. Var olan her şeyin bir anlamı ve sonucu olduğunu bize bir kez daha hatırlatan 23 Eylül ekinoksuyla ilgili bilmediğiniz 10 doğruyu öğrenmek ister misiniz?

Her İki Kutup Noktası Da Güneş’i Selamlar

Her yıl ekinoksun olduğu bugünde Kuzey Kutup noktasında kaybolarak batan güneş, aynı anda Güney Kutup noktasında doğmaya başlar. Dünyanın her iki ucu da aydınlatıcımız olan güneşi selamlar ve aydınlanır.

Gündüz ve Gece Tam Olarak Eşitlenmez

Bugüne kadar ekinokslarla ilgili edindiğimiz bilgilere göre bugün her yerde tam olarak 12 saat gece ve 12 saat gündüz olur. Ancak işin aslı öyle değildir. Yapılan ince hesaplamalara göre ekinokslarda dünyanın birçok noktasında gündüz 12 saatten birkaç dakika daha fazla sürebiliyor. Kuzey yarım kürede bulunan birçok noktada, ekinoks günlerinde gece-gündüz eşit bir şekilde gözlemlenmiyor. Bu an genelde 25-28 Eylül tarihleri arasında herhangi bir zamana denk geliyor.


Sonbaharda Hava, İlkbahara Göre Daha Sıcaktır

Ekinoks günlerinin olduğu 21 Mart ve 23 Eylül tarihlerinde dünyanın herhangi bir noktasında ölçüm yaptığınızda her iki tarihte de eşit miktarda güneş ışığı aldığını görürsünüz. Ancak yine de sonbaharda, yani 23 Eylül’de hava, 21 Mart’a göre daha sıcak olur. Bunun sebebi dünyanın yaklaşık olarak yüzde 71’ini kaplayan okyanusların ısınıp soğuması için gereken süredir. Suyun ısınıp soğuması, havadan daha uzun sürer. İşte halk arasında pastırma yazı olarak da bilinen sonbahar sıcaklarının sebebi de budur.

Ekvatorda Gölge Boyu 0 Derece Olur

Ekinoks gününde güneş ışınları, tam öğle vaktinde Ekvator’a 90 derecelik bir açıyla düşer. Bunun için de eğer tam bu vakitte Ekvator’da olsaydınız gölgenizin boyu 0 olurdu. Güneş ışınları bu tarihten itibaren güney yarım küreye dik düşmeye başlar.  

Alacakaranlık Süresi En Aza İner

23 Eylül tarihinde tan süresi de en aza iner. Amerika’da bir araştırma için 4 şehirde alacakaranlık süreleri ölçüldüğünde tan sürelerinin o yılın en kısa zamanına denk geldiği görülmüştür. 23 Eylül alacakaranlığında havanın hem daha erken hem de büyük bir hızla kararmaya başladığı fark edilir.

Dünyanın Ekseni En Dik Halini Alır

Dünyanın kutup noktalarından geçtiği varsayılan çizgi, Güneş’in etrafındaki yörünge çizgisiyle yaklaşık 23 derece 27 dakikalık bir açı yaparak döner. Ekinokslarda ise bu açı 90 dereceye ulaşır. Bu yüzden 21 Mart ve 23 Eylül’de Güneş ışınları dünyaya en dik şekliyle ulaşır ve yeryüzü diğer günlerden daha fazla ısınır.

Göçmen Kuşlar Bu Tarihten İtibaren Göç Etmeye Başlar

Güneş’in gökyüzünde çizdiği yay bugünden itibaren yavaş yavaş güneye kaymaya başlar. Havaların soğuduğunu ve Güneş’in de yön değiştirdiğini fark eden göçmen kuşlar 23 Eylül’le beraber güney yönüne doğru göç etmeye başlar.

Fomalhaut Yıldızı Gökyüzünde Belirginleşir

Fomalhaut Güneş’ten yaklaşık 25 ışık yılı uzaklıkta, oldukça parlak bir yıldızdır. Güneybalığı takımyıldızının en parlak yıldızı olan Fomalhaut, ekinoks itibariyle gökyüzündeki yerini tekrar yer alır. Sözcük anlamı Arapça’da balinanın ağzı anlamına gelen yıldız, sonbahar boyunca ve kış aylarının ilk günlerinde gökyüzünün güneyinde görünür. Belki siz de bakarsanız görebilirsiniz.