Jetlag’ten Korunmak İçin 5 Öneri

Buradasınız

Yaşa 27 Haziran 2017

Uzun uçak yolculukları, özellikle de kıtalararası uçuşlardan sonra Jetlag yaşamak kaçınılmaz bir sonuç. Uçuşları takip eden birkaç gün boyunca hayatı zehir eden jetlagden korunmak için yapmanız gerekenler bu yazıda.

Bedeninizi saat farkına hazırlayın

Jetlag’in etkilerini azaltma konusunda en pratik yöntem, gidilecek yerin saatine göre bünyeyi ayarlamaktır. Yaşadığınız bölgeninkinden farklı bir zaman aralığına maruz kalmak, jetlag etkilerini hissedilir derecede arttırmaktadır. Eğer bulunduğunuz yerde gece iken uçuş yapılıyorsa, uyumak gerekir. Eğer gideceğiniz istikametteki yer, gündüz ise uykudan kaçınmanız daha iyi bir çözüm olacaktır. Böylece bünye gidilecek zaman dilimine önceden hazırlanabilecek ve jetlag etkisi de minimuma inecektir.

Rahat giyinin

Havaalanına yetişmek ve daha sonrasındaki aktarmalar bedeninizin fazladan yorulmasına neden olacaktır. Yorgun olan vücudunuzda eğer sizi rahatsız eden kıyafetler varsa, bu kıyafetler yorgunluğunuzu artıracaktır. Bu anlamda t-shirt, eşofman veya bol pantolon tarzı rahat kıyafetler tercih edebilirsiniz. Ayrıca kulak tıkacından, ağrı kesiciye kadar korunma yöntemlerini içeren bir uçuş kitinin de uçuş sürecini kolaylaştıracağını unutmayın.

rahat giyinmek

Yediklerinize dikkat edin

Egzersiz yapan ve sağlıklı beslenen kişilerin jetlag sorunundan daha az etkilendiği bilinmektedir. Kahve, çay, kola, bira, şarap gibi kafein ve alkol içeren her türlü içecekten kaçının. Ayrıca ağır yiyeceklerden de kesinlikle kaçının. Yolculuk öncesindeki gece, yolculuk sırasında ve yolculuğun hemen sonrasında kafein almayın. Bu şekilde yolculuk boyunca sindirim sorunlarını önleyebilir, rahatça uyuyabilirsiniz. Ayrıca, uçuş öncesinde ve boyunca bol su içmeye gayret edin.

dikkatli yemek

Uyumaya çalışın

Ne kadar konforlu ve havalı bir yolculuk olsa da, farklı zaman dilimlerini hızla geçecek olmanın etkisiyle uyku sorunları yaşayabilirsiniz. Uçuş gecesinden bir gece önce iyi uyuyun. Eğer gideceğiniz yerde o anda sabah yaşanıyorsa, uyumaktan açının. Doğuya gidiyorsanız, daha erken yatmaya ve daha erken kalkmaya çalışın. Batıya gidiyorsanız gittikten sonra en az bir saat erken kalkmaya çalışın.

uyumak

Uyku ilacı kullanmayın

Uçuş öncesinde veya esnasında alınan uyku ilaçları, vücudunuz yeni uyku düzeni alışmasını zorlaştırabilir. Uyku ile ilgili çok fazla problem yaşarsanız doktorunuzun verdiği uykuya yardımcı olacak ilaçlardan alabilirsiniz. Doktorunuza danışmadan uyku ilacı almamaya gayret edin.

uyku ilacı kullanmayın

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
3 + 8 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.