İstanbul'da Yaşadığı Hâlde Gitmeyenlerin Utanması Gereken Sanat Müzeleri

Buradasınız

Yaşa 30 Ocak 2016

istanbul

İstanbul; binlerce yıllık geçmişe sahip, nice medeniyetin, imparatorun ve sultanın yaşadığı, büyülü güzelliğiyle herkesi kendine âşık eden bir şehir.

İki kıtayı birbirine bağlaması sayesinde her zaman bir geçiş noktası olmuş, kültürleri ve insanları birbirine kaynaştırmış İstanbul, doğal olarak engin bir kültür ve sanat birikimine sahip ve sanatçılar için her zaman ilham kaynağı. Türkiye’nin en popüler sanat müzelerinin burada olmasına şaşmamalı.

Modern Sanat Dediğin Sadece Tuvale Boya Fırlatmak Değildir

modern

Hey yıl ortalama 4 tane uluslararası standartlarda sergi gerçekleşen İstanbul’un sanat müzeleri de birbirleriyle tatlı bir rekabet içindeler.

İstanbul’un sanat müzeleri hakkında bilgi mi arıyorsunuz? Aşağı yoldan devam edin, bugün İstanbul’un en ünlü sanat müzelerini geziyoruz.

İstanbul Modern Sanat Müzesi

modern sanat müzesi

Kaynak

İstanbul Modern sadece bir müze değil; aynı zamanda bir kütüphane, sinema, dia odası ve kafe. Eczacıbaşı ailesinin değerli katkılarıyla müze sürekli olarak gelişip büyüyor.

İstanbul’un sanat dünyasına yol veren, en önemli bienallerin gerçekleştirildiği İstanbul Modern, şehrin en güzel kıyılarından biri olan Tophane’de bulunuyor ve sanatseverler için her zaman etkinlikler düzenliyor.

Sakıp Sabancı Müzesi

sakıp sabancı

Kaynak

Dünyanın en yetenekli sanatçılarının işlerine yer vererek tanınırlığını oldukça arttıran müze iki bölümden oluşuyor. Bir bölümde sergilere yer verilirken, diğer bölümü Sabancılar aile müzesi olarak kullanıyorlar.

Müze, aslında Atlı Köşk diye bildiğimiz köşkün tekrar düzenlenmesiyle oluşturuldu. Sabancı ailesine ait olan köşk, halkın sanata olan ilgisini pekiştirmek için Sabancı ailesi tarafından müzeye dönüştürüldü, Emirgan’a yolunuz düşerse mutlaka uğrayın.

İstanbul Resim ve Heykel Müzesi

resim heykel

Kaynak

1937 yılında, aramızdan ayrılmasından bir yıl önce saygıdeğer liderimiz Atatürk tarafından bizlere kazandırılmış olan müze, şimdiye kadar Picasso, Matisse, Monard gibi dünyanın en usta sanatçılarının eserlerini ağırladı.

Tophane’de bulunan müzede on binin üzerinde eser sergileniyor.

Pera Müzesi

pera

Kaynak

Tepebaşı semtini çok daha renkli bir yere çeviren Pera Müzesi, 2005 yılında Suna ve İnan Kıraç Vakfı tarafından, eskiden Bristol Oteli olan binada kuruldu.

Rembrandt, Jean Dubuffet gibi ünlü sanatçılara yer vermiş olmasının yanı sıra, oryantalizm akımından etkilenmiş Avrupalı sanatçıların işleri de müzede sergilenmekte.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
15 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.