İstanbul'a Yakın Hafta Sonu Rotaları

Buradasınız

Yaşa 19 Temmuz 2022

istanbul, yakın, rota, gezi, hafta sonu

Yaz aylarının gelmesi ve güneşli günlerin kendisini göstermesi ile birlikte birçok kişi güzel havanın keyfini çıkarmak için kendisini dışarıya atıyor. Özellikle hafta sonları günübirlik küçük geziler yapmak için yılın en güzel zamanlarından birindeyiz. Büyük şehrin kaosu ve stresli yaşamından bir nebze olsun uzaklaşmak isteyenler için birçok farklı lokasyon alternatifi bulunuyor. Eğer sen de İstanbul’da yaşıyorsan ve sevdiklerinle birlikte hafta sonu küçük geziler yapmak istiyorsan senin için önerilerimizi bu yazımızda bulabilirsin.

Kıyıköy - Kırklareli

istanbul, yakın, rota, gezi, hafta sonu, kıyıköy

Hafta sonu önerilerimizin ilk sırasında Kırklareli’nde bulunan ve doğası ile ziyaretçilerini büyüleyen Kıyıköy yer alıyor. Kırklareli’nin Vize ilçesine bağlı bir sahil kasabası konumunda olan Kıyıköy, İstanbul’a yaklaşık 170 km uzaklıkta bulunuyor. Otobüs ya da otomobille rahatlıkla gidilebilecek lokasyonda orman ve deniz manzaralarına doyabilirsin. Rumlardan kalma tarihi eserlerin de olduğu Kıyıköy’e gitmişken tarihi Aya Nikola Manastırı’nı ziyaret etmeden dönmemelisin. Yine tarihe meraklıysan bölgede bulunan hamamlar, ahşap ve taştan yapılmış çok sayıda Rum evi de ilgini çekebilir. Vakit bulursan bölgede bulunan küçük plajlarda denize de girebilir ya da farklı mesire alanlarında piknik de yapabilirsin.

Karasu - Sakarya

istanbul, yakın, rota, gezi, hafta sonu, karasu

Listemizin ikinci sırasında İstanbul’a 280 kilometre mesafede bulunan ve Sakarya ili sınırları içerisinde yer alan Karasu var. Yaklaşık 3 saat kadar bir yolculukla varabileceğin Karasu’da denize girmen ve Karadeniz’in keyfini sürmen mümkün. Bölgede bulunan çok sayıdaki dere, küçük kanyon, şelale vb. yerlerde piknik ya da trekking yapabilirsin. Edirne’den sonra Türkiye’deki ikinci büyük longoz ormanı olan Acarlar Longozu’nu ziyaret edebilir, Küçükboğaz Gölü ve Poyrazlar Gölü’nü görebilirsin. Bölgedeki çok sayıdaki restoranda balık yemeni de tavsiye ederiz.

Göynük – Bolu

istanbul, yakın, rota, gezi, hafta sonu, göynük

Roma, Bizans ve Osmanlı tarihine dair izler bulabileceğin ve birçok noktası halen dokunulmamış durumda olan Göynük de hafta sonu günübirlik olarak ziyaret edebileceğin yerler arasında bulunuyor. Tarihi evler ve hediyelik eşya dükkanlarının sıkça bulunduğu Göynük, Bolu’ya bağlı bir kasaba ve İstanbul’a 240 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Çevrede bulunan Çubuk Gölü, Göynük Zafer Kulesi, Akşemsettin Hazretleri Türbesi ve Gazi Süleyman Paşa Hamamı görülmesi gereken yerler arasında. Yine şehrin dört bir yanındaki tarihi Osmanlı evlerini de ziyaret etmeyi ihmal etmemelisin.

Cumalıkızık – Bursa

istanbul, yakın, rota, gezi, hafta sonu, cumalıkızık

Bursa’nın merkezine özel araçla 15-20 dakika mesafede bulunan ve tarihi bir Osmanlı kasabası görünümünde olan Cumalıkızık da hafta sonu rotalarından biri olabilir. Unesco Dünya Mirası Listesi’nde de yer alan ve tarihi atmosferi ile dikkat çeken köy, İstanbul’a yaklaşık olarak 165 kilometre mesafede bulunuyor. İçerisinde çok sayıda küçük, otantik eşyalar bulabileceğin dükkanları ya da Cumalıkızık Köyü’ne yakın konumda bulunan çok sayıda mesire alanını ziyaret edebilirsin. Köyde yapılabilecek en güzel aktivitelerden biri de taze ve doğal besinlerden oluşan bir kahvaltı etmek. Yine bölgede yetişen ürünlerden yapılan reçeller ve meyve sularını da tadabilirsin.

Avşa Adası - Balıkesir

istanbul, yakın, rota, gezi, hafta sonu, avşa

Eğer hafta sonu bir tatil mekanına gideyim ama çok da uzak olmasın dersen rotanı Avşa Adası’na çevirebilirsin. İstanbul’a çok yakın bir konumda bulunan ve Ege ya da Akdeniz’deki ünlü tatil lokasyonlarını andıran havasıyla hemen dikkat çeken Avşa Adası’na İstanbul, Erdek ya da Tekirdağ’dan kalkan deniz otobüsleri ile ulaşabilirsin. Otomobilinle gitmek istersen arabalı vapur seçeneğin de bulunuyor. Avşa Adası’nda denizin keyfini sürebileceğin çok sayıda plaj bulunuyor. Dilersen günübirlik turlar yapan teknelerle adanın çevresindeki koyları ziyaret edebilirsin. Yiğitler Köyü, Şahintepesi, Altınkum Koyu ve Karadut Koyu mutlaka görmen gereken yerler arasında.

İğneada – Kırklareli 

istanbul, yakın, rota, gezi, hafta sonu, iğneada

 

 
Kırklareli’nin diğer cennet köşelerinden biri de İğneada. El değmemiş doğası ile Karadeniz’in kıyısında saklı bir cennet konumunda olan İğneada, çok sayıdaki konaklama merkezi, denize girilebilecek plaj, piknik için mesire alanları ile İstanbul’a yakın hafta sonu rotalarından biri. İstanbul’a yaklaşık 225 kilometre uzaklıktaki İğneada’ya gittiğinde Beğendik Plajı, Kastros Plajı, Selvez Koyu, Poliçe Koyu ve Panayır İskelesi’ni ziyaret etmeni öneririz.

 

İznik – Bursa

istanbul, yakın, rota, gezi, hafta sonu, iznik

Eğer hafta sonu hem doğa hem de tarihe doymak istiyorum dersen rotanı Bursa’da bulunan İznik’e çevirebilirsin. Tarihi yapıları ile öne çıkan Nicea (İznik), İstanbul’a yaklaşık 140 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Doğası ile kendine hayran bırakan İznik Gölü’nün hemen kenarındaki şehirde Aya Sofya Orhan Camii, I. Murat Hamamı, Süleyman Paşa Medresesi, İznik Müzesi gibi tarihi mekanlar mutlaka görmen gereken yerler arasında. Gölün kenarında akşam güneşin batışını seyretmek de ayrı bir keyif olarak seni bekliyor.

Gölyazı – Bursa

istanbul, yakın, rota, gezi, hafta sonu, gölyazı

İstanbul’a yakın konumu ile dikkat çeken ve sakin atmosferi, eşsiz doğası ve huzur dolu havasıyla Gölyazı da hafta sonu rotalarından biri olabilir. Uluabat Gölü üzerinde bulunan Gölyazı, ana karaya küçük bir köprü ile bağlanmış durumda. Eski bir Rum balıkçı kasabası olan lokasyon, İstanbul’a yaklaşık 182 kilometre mesafede bulunuyor. Özellikle doğası ile seni hayran bırakacak Gölyazı’da mutlaka Zambak Tepesi’nden güneşin batışını izlemen gerekiyor. Çok sayıdaki farklı mekanda sabah kahvaltı ya da akşam yemekleri de çok keyifli oluyor.

 

 

 

 
 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
15 + 3 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.