Hem Gezebileceğin Hem de Eğitim Alabileceğin Uluslararası Programları

Buradasınız

Yaşa 24 Ocak 2023

yurt dışı, eğitim, yabancı dil, gezi, turizm

Öğrencilerin hem başta yabancı dil olmak üzere farklı konularda eğitim alabilecekleri hem de yeni yerler görerek, değişik kültürleri tanıyabilecekleri çok sayıda uluslararası öğrenim programı bulunuyor. Dünyanın farklı coğrafyalarını görme ve yurt dışı deneyimlerini artırma konusunda çok büyük faydalar sağlayan bu programlar, uluslararası standartlarda öğrenim görme imkanının da önünü açıyor. Sen de bu programlardan birine katılarak hem yeni yerleri gezip tatil yapma hem de dilediğin konuda eğitim alma şansı yakalayabilirsin. Uluslararası eğitim gününde en önemli eğitim programlarından birkaçını senin için derledik.

Erasmus Öğrenci Değişim Programı

yurt dışı, eğitim, yabancı dil, gezi, turizm

Farklı ülkelerde eğitim veren yüksek öğretim kurumlarının birbirleriyle iş birliklerinin artırılması ve buralarda eğitim gören öğrencilerin uluslararası standartlarda buluşması için bir değişim programı olan Erasmus, okul sonrasında staj imkanlarını da sunuyor. 1987 yılından bu yana uygulanan programda bugüne kadar 3 milyondan fazla öğrencinin farklı ülkelere gitmesini sağladı. Öğrencilere dil öğrenimi, akademik eğitim ve mesleki eğitimler konusunda destek olan programlar farklı ülke kültürlerini de tanımak mümkün.

Work And Travel

yurt dışı, eğitim, yabancı dil, gezi, turizm

İlk olarak Amerika'da başlayan ve ardından Avrupa'da da uygulanmaya başlayan Work and Travel, eğitim ve gezinin yanında mesleki anlamda da deneyim ve bilgi birikimi kazanılmasının yolunu açıyor. Hem çalışıp para kazanmak hem de eğitim alıp yeni yerler görmek için çok uygun bir program olan Work and Travel, öğrencilerin eğitim merkezlerinden çalışmak istedikleri işlere, turistik gezilerinden stajlarına kadar birçok alanda onlara destek sunuyor. Tek seferde birden fazla ülke görme imkanı sunan bu program, değişik kültürleri tanımak için biçilmiş kaftan.

ISEP (International Student Exchange Program)

yurt dışı, eğitim, yabancı dil, gezi, turizm

40 yılı aşkın bir süredir faaliyette bulunan ISEP, yüksek öğretim kurumları ve kolej seviyesindeki öğrencilere yurt dışı eğitim fırsatları sunuyor. Dünyanın farklı yerlerindeki program üyesi okullar arasında yapılan öğrenci değişimlerini içeren program ile farklı yerler tanımak ve görmek de mümkün. İçinde bulunduğunuz öğretim kurumunun iş birliği içerisinde olduğu bir kurumla iletişime geçerek orada okuma ve aynı zamanda o bölgeyi de gezme şansı elde edebilirsiniz.

Interrail

yurt dışı, eğitim, yabancı dil, gezi, turizm

Öğrencilerin uzun yaz tatilleri boyunca Avrupa'nın farklı kentlerinde dolaşmasını, hem dillerini geliştirmelerini hem de yeni kültürler tanımalarını amaçlayan Interrail, özellikle gezgin ruhlu öğrenciler için çok uygun. Tek bir noktadan alınan Interrail Global Pass ile 30'dan fazla ülkeye giriş imkanı veren programda özel olarak alınan ikametgah belgeleri ile kısa konaklamalar yapılıyor. Tıpkı Work and Travel gibi çok sayıda ülke ve bölge görme imkanı sağlaması ile öne çıkıyor.

Mevlana Değişim Programı

yurt dışı, eğitim, yabancı dil, gezi, turizm

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) bünyesinde yürütülen uluslararası bir değişim uygulaması olan bu program, öğrencilerin yurt dışında coğrafi fark gözetmeksizin 1 ya da 2 yarıyıl eğitim almalarını sağlıyor. Öğretim görevlilerinin de katılım sağlayabileceği Mevlana Değişim Programı, dünyanın farklı bölgelerinden öğrencilerin bir yerde toplanmasını ve karşılıklı iletişime geçerek kaynaşmasını amaçlıyor. Genelde devlet okullarında okuyan öğrencilerin tercih ettiği bu programda öğretim görevlileri yurt dışındaki okullarda ders verme imkanına da kavuşuyorlar.

Youth For Understanding (YFU) Kültürlerarası Değişim Programları

yurt dışı, eğitim, yabancı dil, gezi, turizm

Lise çağında olan, 15-18 yaş arasındaki öğrenciler için tasarlanmış bir program olan YFU, dünyanın farklı yerlerindeki özel seçilmiş okullarda öğrencilere eğitim imkanı sunuyor. 1951 yılından bu yana faaliyetlerine devam eden ve oldukça köklü olan kurum, birçok farklı eğitim kurumu ile ortaklaşa çalışıyor. Öğrencilere eğitimin dışında gittikleri bölgeyi ve kültürü de tanıma şansı sunuyor.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
11 + 2 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.