Hafta Sonu Stres Atmanızı Sağlayacak 5 Alternatif Öneri

Buradasınız

Yaşa 15 Ağustos 2020

Birçok kişi hayatın hızlı akışı ve koşturmacası içerisinde stres dolu günler geçiriyor. İşin yoğunluğu ve baskısı bir yandan, şehirlerin kaotik ortamı bir yandan, aile, çocuk, eşle yaşanan sıkıntılar bir yandan büyük bir baskı oluşturuyor. Bu yüzden hemen herkes hafta sonunu farklı aktiviteler yaparak stresini atmak ve rahatlamak için iple çekiyor. Aile, eş, dost, arkadaşlarla etkinlik planları, evde biraz dinlenme, uzun zamandır ertelenen ziyaretler, kafa dağıtıcı hobiler… Peki siz hafta sonu bedeniniz ve zihninizi rahatlatmak için neler yapıyorsunuz? İşte birkaç alternatif öneri…

Gönüllü olmaya ne dersiniz?

Bu hafta sonu hem stresini atmak hem de manevi ve psikolojik olarak sizi çok iyi hissettirecek bir etkinliğe katılmaya ne dersiniz? Farklı sivil toplum kuruluşlarının, belediyelerin, kimi kamu kurumlarının düzenlediği çok farklı etkinliklere katılarak çocuklara kitap okuyabilir, çöp toplayabilir, yaşlılara yardım edebilir, sosyal çalışmalara katılabilirsiniz. Bu yolla hem ruhen kendinizi rahatlatabilir hem de hafta sonunda çok keyifli bir etkinliğe katılabilirsiniz.

Biraz yorucu olabilir ama güzel bir temizliğe ne dersiniz?

Biraz kafa dağıtmanın, üzerinize üzerine gelen hayattan biraz sıyrılmanın, içinizi kemiren stresi atmanın en iyi yollarından biri de ev işleridir. Birçok insan saatlerce ütü yaparak, birbirinden farklı ve leziz yemekler hazırlayarak ya da kullanılmayan eşyaları düzenleyerek stres atarlar. Siz de bu hafta sonu bir süredir üşendiğiniz ve elinizin bir türlü gitmediği ev işlerine kendinizi vermeye ne dersiniz? İyi bir temizlikle işe başlayabilir ve tüm sıkıntınızı evle birlikte temizleyebilirsiniz.

Sokak sanatını keşfedin

Günlük koşturmaca içerisinde genellikle görülen şehirlerin sıkıcı, kasvetli, soğuk tonları oluyor. Bundan biraz sıyrılarak hafta sonu kendinize geniş vakitler ayırabilir ve şehrin sokaklarına daha farklı açılardan bakabilirsiniz. İçinde yaşadığınız şehrin dört bir yanına yayılan sokak sanatlarını keşfedebilir ve renkli tüm yanları görerek kendinizi rahatlatabilirsiniz.

Önce bir karavan, sonra istediğiniz yer…

Hafta sonu yapabileceğiniz ve stresinizi atarak sizi rahatlatacak alternatiflerden bir diğeri de karavan gezileri. Hafta sonu için bir karavan kiralayabilir ve yakın mesafelere giderek istediğiniz yerlerde konaklayabilir, doğanın keyfini sürebilir, aileniz ve sevdiklerinizle birlikte keyifli dakikalar geçirebilirsiniz.

Sokak lezzetlerini takip edin

Şehirlerde yaşayanlar için en güzel stres atma yöntemlerinden biri de hafta sonu sokaklarda yürümektir. Çoğu zaman belirli bir amaç olmadan yapılan bu uzun yürüyüşler fiziksel olarak biraz yorucu olsa da zihnen rahatlamak için birebirdir. Bu hafta sonu kaçamağında yeni bir şey deneyerek sokak lezzetlerini tatmak için bir rota çizebilirsiniz. Şehrin farklı noktalarında bulabileceğiniz bu lezzetler hem gününüzü renklendirecek hem de damağınıza şenlendirecek.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
5 + 2 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.