Ana içeriğe atla

Gezi Önerileri

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Hafta Sonu Kaçamaklarına İlham Verecek 5 Sonbahar Rotası
Hafta Sonu Kaçamaklarına İlham Verecek 5 Sonbahar Rotası

iyihisset.com

05 Eki 2018

Uzun yaz mevsiminin ardından, sonbahar tüm güzelliğiyle kendini hissettirmeye başladı bile. Yeni başlangıçların, yeni kararların, sıkı çalışmanın ve kendine yatırım yapmanın mevsimi olan sonbahar, aynı zamanda seyahat planları yapmak için de ideal bir dönem. Eğer siz de bu güzel mevsimde yeni yerler ve yeni deneyimler hayal ediyorsanız hafta sonlarına sığdırabileceğiniz birbirinden güzel sonbahar rotalarını mutlaka inceleyin.

Memleket Gibi Bir Rota: Saraybosna & Mostar

İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük kentlerden sadece bir buçuk iki saatlik uçuşlarla ulaşılabilen Bosna Hersek’in güzel başkenti Saraybosna, sonbaharın gelişiyle birlikte en güzel zamanını yaşıyor. Özellikle şehri çevreleyen Milijacka Nehri ve kıyısı, sonbahar renkleriyle adeta bir kartpostal gibi görünmeye başlıyor. Kültürel çeşitliliği sayesinde “Balkanların Kudüs’ü” olarak anılan Saraybosna’nın yarısı Hristiyan, yarısı ise Müslüman Boşnakların yaşam şekilleri hakkında ipuçları veriyor. Her daim canlı ve cıvıl cıvıl olan Saraybosna’da gezilecek başlıca yerler arasında bir Osmanlı eseri olan Başçarşı ve savaş döneminden kalma Saraybosna Tüneli geliyor. Yine en popüler sonbahar rotaları arasında yer alan Mostar ise köprü manzarası ve kendine has mimarisi ile özellikle fotoğraf meraklılarını kendisine çekiyor.

Doğaya Dönüş: Yedigöller

Kurumuş sonbahar yapraklarının üzerinde yürümek, doğanın büründüğü sıcak ve pastel tonları görmek ve hafifçe üşüyerek kendinizi doğanın enerjisi ile yıkamak size de huzur veriyorsa, İstanbul ve Ankara arasındaki otoyolun neredeyse tam ortasında bulunan doğa harikası Yedigöller bölgesine kaçmanın zamanı gelmiş demektir! Büyükgöl, Seringöl, Deringöl, Nazlıgöl, Küçükgöl, İncegöl ve Sazlıgöl isimli yedi gölün bulunduğu 1700 hektar büyüklüğünde dev bir araziye sahip olan Yedigöller Milli Parkı’nda kamp yapmanın yanı sıra park içinde bulunan bungalov tesislerde de konaklamak mümkün.

Yaz Hiç Bitmesin İsteyenlere: Kuzey Kıbrıs Sahilleri

Sonbaharın gelişine ve havaların serinlemesine çok da sevinmeyenler için Kıbrıs, her zaman en popüler sonbahar rotaları arasında yer alıyor! Deniz sezonunun kasım ayına kadar devam ettiği Yavru Vatan’ın dillere destan altın kumlu plajları, turkuaz denizi ve bakir koyları özellikle eylül ve ekim aylarında muhteşem oluyor. Havanın bunaltıcı etkisini azalttığı sonbahar aylarında Kıbrıs’a gitmişken Girne Limanı’nda enfes Kıbrıs mutfağının tadına bakabilir; Bellapais Manastırı’na çıkarak eşsiz Girne manzarasına seyredebilir; Karpaz’ın el değmemiş plajlarında denize girebilir ve Gazimağusa’nın şirin eski şehir bölgesinde dolaşabilirsiniz.

Mideleri Bayram Ettirme Zamanı: Antakya & Gaziantep

Bazı rotalar vardır ki, bu rotalarda tarihi-turistik cazibe merkezlerini görmenin haricinde bazı önemli işleriniz de vardır: Yemek yemek gibi! İşte Türkiye’nin gastronomi merkezi sayılan Antakya ve Gaziantep kentleri, hafta sonlarını akıllara zarar bir lezzet maratonu ile geçirmek isteyen gurme gezginler için ideal. Bu rotayı ajandasına eklemek isteyenlere nacizane tavsiyemiz: Önce Hatay Havalimanı’na inin, Antakya’da Uzun Çarşı’da bir lezzet turu atın. Burada Pöç Kasabı’nda Kilis tava yiyin, Çınaraltı’nda künefe tadın ve Humusçu İbrahim’den humus alın. Antakya’da kiralayacağınız araçla otoban üzerinden üç saat içinde Gaziantep’e ulaşabilir ve lezzet turunuza burada beyran, baklava ve yuvalama gibi lezzetli yemekler ekleyebilirsiniz.

Vizesiz Pasaportsuz Bir Kaçamak: Lviv

Hafta sonunda ufak bir yurt dışı kaçamağı yapmak istiyor ama vize ve pasaport yenileme gibi prosedürlerle uğraşmaktan kaçıyorsanız, vizesiz ve hatta yalnızca kimliğinizle giriş yapabileceğiniz Ukrayna’nın masalsı kenti Lviv’i sonbahar rotaları listenize ekleyebilirsiniz. Şiir gibi mimarisi ve düzenli sokakları, iyi korunmuş tarihi ve canlı sosyal yaşamı ile her gezginin ihtiyacını karşılayacak bir kent olan Lviv’de son derece ekonomik bir bütçe ile eğlenceli bir hafta sonu geçirmek mümkün.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Gezi Önerileri yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.