Güneşin Doğuşu ve Batışının En Güzel Seyredileceği Yerler

Buradasınız

Yaşa 22 Haziran 2022

güneş, doğuş, batış, türkiye, ekinoks, en uzun gün, 21 haziran

Bugün 21 Haziran. Yengeç Ekinoksu, kuzey yarımküre için yılın en uzun günü. Gündüzün en uzun olduğu bugün, aynı zamanda yaz gündönümü olarak da kabul ediliyor. Kuzey yarımkürede yaz ayları başlarken güney yarımkürede ise tam tersi olarak kış ayları başlıyor. Güneş ışınlarının en uzun süre bizlerle kalacağı bu gün özelinde biz de güneşin doğuşu ve batışının ülkemizden en güzel izlenebileceği mekanları tekrar bir hatırlayalım istedik. Güneşin eşsiz manzaralar oluşturduğu bu özel mekanlara doğru yolculuğumuz başlasın o zaman…

Nemrut Dağı - Adıyaman

güneş, doğuş, batış, türkiye, ekinoks, en uzun gün, 21 haziran, nemrut

Ülkemizde güneşin doğuşu ve batışının en güzel izlenebildiği ve UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde de yer alan Nemrut Dağı listemizin ilk sırasında. Yaklaşık 800 metrelik yüksekliği ile bulunduğu bölgeye hakim bir konumda olan dağın üzerinden özellikle güneşin doğuşunu izlerken büyüleyici bir manzaraya şahit olabilirsin. Kommagene Krallığı’ndan kalma tarihi eserlerin hemen yanı başında bu eşsiz doğa olayını izleyebilirsin.

Kapadokya – Nevşehir

güneş, doğuş, batış, türkiye, ekinoks, en uzun gün, 21 haziran, kapadokya

Ülkemizde yer alan en farklı ve ilginç bölgelerden biri olan ve doğal yapısı ile dünyaca ünlü konumda bulunan Kapadokya’da da güneşin doğuş ve batış zamanları güzel manzaralara sahne oluyor. Peri Bacaları’nın üzerinde sıcak hava balonları ile yükselerek sabah saatlerinde çok keyifli ve unutulmaz anlar geçirebilirsin. Güvenlik gereği gece uçamayan balonlara sabah gün doğumundan hemen önce binerek bu güzel manzaraları izleyebilirsin.

Borkça - Artvin

güneş, doğuş, batış, türkiye, ekinoks, en uzun gün, 21 haziran, borçka

Türkiye’nin en önemli doğa harikalarından biri sayılan Borkça’da bulunan Karagöl’de de güneşin doğuş ve batışını izlemeni tavsiye ederiz. Doğu Karadeniz’in en güzel mekanlarından biri olan Karagöl Tabiat Parkı’nda günü karşılamak ve güneşin doğuşunu seyretmek çok keyifli olabilir. Dağların ve ağaçların arasından süzülen güneş ışınları sana eşsiz manzaralar sunacak.

Ani Harabeleri – Kars

güneş, doğuş, batış, türkiye, ekinoks, en uzun gün, 21 haziran, ani, kars

Kars’ta bulunan ve tarihi ile dikkat çeken mekanlardan biri olan Ani Harabeleri de güneşi izleyebileceğin güzel yerlerden biri. Doğu Anadolu’da, binlerce yıllık tarihi ile birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Ani Harabeleri’nde, tarihi kalıntılar eşliğinde ufka doğru bakarak güneşin doğuşu ve batışını seyretmek gibisi yok. Bu muhteşem manzaraya şahit olmak için yaz aylarını tercih edebilirsin.

Assos - Çanakkale

güneş, doğuş, batış, türkiye, ekinoks, en uzun gün, 21 haziran, assos

Çanakkale ili sınırları içerisinde yer alan ve hem Antik Yunan’dan kalma tarihi kalıntıları hem de Ege Denizi’nin en güzel doğal mekanlarından biri olan Assos’u de güneşin doğuşu ve batışını izlemek için tercih edebilirsin. Özellikle güneşin deniz üzerinden battığı akşam saatlerinde eşsiz manzaralara tanık olabileceğin Assos’ta uygun teknelerle denize açılarak bu eşsiz ana şahit olman da mümkün.

Kaputaş Plajı – Antalya

güneş, doğuş, batış, türkiye, ekinoks, en uzun gün, 21 haziran, kaputaş

Antalya’da, Kaş’a çok yakın bir konumda bulunan Kaputaş Plajı da güneşin büyüleyici anlarını takip etmen için en uygun yerlerden biri. Denizin keyfini sürebileceğin bu alanda özellikle güneşin batması sırasında doğanın en güzel manzaralarından birine tanık olabilirsin.

Ortaköy – İstanbul

güneş, doğuş, batış, türkiye, ekinoks, en uzun gün, 21 haziran, ortaköy

Güneşin doğuşu ve batışı deyince İstanbul’da bulunan Ortaköy sahilini de unutmamak gerekir. İstanbul Boğazı'nın en güzel lokasyonlarından biri olan Ortaköy de güneşin doğuş ve batış zamanlarını takip etmek için çok uygun. Şehrin kendi doğası ve boğazın sunduğu eşsiz görüntüler eşliğinde güneşi izlemek çok keyifli olabilir.

Pamukkale – Denizli

güneş, doğuş, batış, türkiye, ekinoks, en uzun gün, 21 haziran, pamukkale

Denizli’de bulunan ve Türkiye’deki en ilginç doğal bölgelerden biri olarak kabul edilen Pamukkale’de de güneşin doğum ve batım zamanlarını izleyebilirsin. Bembeyaz travertenleri ile dünyaca ünlü olan Pamukkale, güneşin doğuşu ve batışı sırasında ziyaretçilerine bir renk cümbüşü sunuyor.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
10 + 5 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.