Google Earth ile Evden Dünyayı Dolaşmaya Ne Dersin?

Buradasınız

Yaşa 08 Mayıs 2021

google, earth, gezi, dünya, cep telefonu, büyüteç

Pandemi son hızla devam ederken, sosyal izolasyonu korumak ve salgını yenmek için hepimiz evlerimizde kalmaya devam ediyoruz. Bu süreç içerisinde de pandemi öncesinde yaptığımız birçok açık hava aktivitesini de yapamıyoruz. Dışarıya çıkamıyoruz, kültür-sanat etkinliklerine gidemiyoruz, açıkhavada spor yapamıyoruz. Bu durum hepimizi biraz üzse de evlerimizde kaldığımız bu dönemde online olarak yapabileceğimiz birçok aktivite de bulunuyor. Bunlar arasında dünyanın her yerine tek bir tıkla ulaşabileceğiniz, görselleri ve videoları görebileceğiniz Google Earth, farklı ve eğlenceli bir alternatif olarak öne çıkıyor. Şimdi Google Earth ile dünyanın çevresinde bir tura çıkmaya ne dersin?

Dünyayı online ortama taşıyor

google, earth, gezi, dünya

Google Earth, dijital olarak hazırlanan ve online ortamda kullanıcılara sunulan dünyanın en ayrıntılı yer küre haritalarından biri. Dünyanın her yerinden güncel coğrafi görüntülerin birleştirilerek bir veri havuzu oluşturulması ve bununla birlikte GPS mantığına dayanan, fotorealistik bir gezegen kılavuzu oluşturmayı hedefliyor. Web üzerinden, mobil platformlardan ve PRO özelliği ile masaüstü olarak kullanılabiliyor. Bir zaman yolculuğu yaparak geri gitmenizi sağlayan Earth Engine, animasyon oluşturmanıza yardımcı olan Earth Studio ve slayt gösterisi yapabilen Earth View gibi pek çok yardımcı aracı da içerisinde barındırıyor.

Dünya üzerinde dolaşırken keşif de yapabilirsin

google, earth, gezi, dünya, gps, afrika

Bilgisayarının ya da telefonun başına oturarak Google Earth ile dünyanın istediğin ülkesi, bölgesi, şehri, denizi, dağı, meydanı, tarihi yerlerini dolaşman mümkün. Bunu gezme, görme ve turistik amaçlı olarak yapabileceğin gibi farklı bazı amaçlara yönelik de araştırmalar yapman mümkün. Bazı araştırmacıların bu platformu kullanarak, oturduğu yerden keşifler yaptığını biliyor muydun? Örneğin Google Earth ile 2005 yılında Dr. Julian Bayliss, kayıp bir yağmur ormanını buldu. Yine burada bazı araştırmalar yaparak yeni bir yılan, türü cüce bukalemunlar ve yeni orkideler keşfetti. Yine 2018 yılında Mozambik’teki bir dağın üzerinde o güne kadar hiç gidilmemiş bir orman olduğu keşfedildi.

Birçok yeri 3 boyutlu olarak görmen mümkün

google, earth, gezi, mısır, keops, piramit, 3D

Google Earth ile dünyanın etrafında tur atarken birçok özel alanı 3 boyutlu olarak görüntülenmen de mümkün. Hem tarihi hem de turistik birçok mekanı 3D seçeneğini kullanarak farklı açılardan görme, inceleme ve hatta onunla ilgili bilgiler alma şansın da var. Henüz Türkiye üzerinde herhangi bir noktanın 3D görüntüsü bulunmuyor ama kısa sürede bizden de farklı mekanların görüntüleri sisteme yüklenecek. Bu arada küçük bir bilgi, 2 boyut için gökyüzünden bir görüntüleme yetiyor ancak 3 boyut için Google 5 farklı açıdan fotoğraflama yapıyor.

Oyun oynamaya ne dersin?

google, earth, gezi, dünya

Google Earth üzerinden yapabileceğiniz bir diğer aktivite de oyun oynamak. Sisteme bağlandığınız anda karşınıza çıkan “Go” butonuna tıklayarak dünyanın üzerinde herhangi bir noktaya gidebiliyorsunuz. Tamamen Randomize olan bu sistem ile kendinizi bir anda Japonya’da bir sokakta ya da kutuplarda gün batımını izlerken bulabilirsiniz. Yine burada sadece açık havada olmak yerine mekanların içerisine gitmek isterseniz de “Indoor” seçeneğini kullanabilirsiniz.

Animasyon yapmak ister misiniz?

google, earth, gezi, dünya, cep telefonu

Google Earth ile keyifli vakit geçirmenizi sağlayacak diğer bir etkinlik de animasyonlar. Google Earth Studio seçeneğini kullanarak platform üzerinden seçeceğiniz görüntülerle otomatik olarak bir animasyon oluşturmanız mümkün. After Effects benzeri bir ara yüz kullanan sistem ile yakınlaşma, etrafında dönme, bir noktadan diğerine hızla gitme ve uçma gibi hazı şablonları kullanarak yaratıcı animasyonlar oluşturman mümkün.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 2 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.