Ana içeriğe atla

Gezi Önerileri

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Gitmeden Önce Mutlaka Aşina Olmanız Gereken 5 Ülke Kültürü
Gitmeden Önce Mutlaka Aşina Olmanız Gereken 5 Ülke Kültürü

iyihisset.com

21 Haz 2019

Dünyanın farklı yerlerinde insanlar birbirinden ilginç kültürlere doğup büyüyor. Her coğrafyanın kendine özgü gelenekleri var. Öyle ki, kimi zaman nezaket olarak sergilediğiniz davranışlar başka bir ülkenin kültürüne göre “görgüsüzlük” olarak algılanabilir. Bazı ülkelerde tabakta yemek bırakmak yemeği sevdiğiniz anlamına gelirken bazı ülkelerde ise tam tersi düşünülüyor. Bu kadar çok kültür çeşitliliği içerisinde, tatile gittiğiniz ülkelerde yabancılık çekmemeniz için gitmeden önce mutlaka aşina olmanız gereken 5 farklı ülke kültürünü sizler için listeledik.
 
1. Hindistan
⦁ Güney Asya’nın en kalabalık nüfusa sahip ülkelerinden Hindistan’da din son derece önemli bir konu. Tapınaklara ayakkabıyla girmek yasak ve saygısızlık olarak algılanıyor. 
 
⦁ Hintler “evet” demek için kafalarını sağa sola, “hayır” demek içinse yukarı aşağı sallıyor. Yani bizim yaptığımızın tam tersi. Hindistan’a gitmeden önce, yanlış anlaşılmalara mahal vermemek için bu detayı bilmenizde fayda var. 
 
⦁ Hindistan’da ulaşım çok büyük bir sorun. Ülke kalabalık olduğu için hem trafik yoğunluğu fazla hem de toplu taşıma araçları yetersiz. Eğer Hindistan’da bir otobüse bindiyseniz, inmek için ön taraftan arkaya doğru gerilmiş ipi çekerek ineceğinizi şoföre bildirmeniz gerekiyor. 
 
⦁ Hindistan seyahatinizi epey renkli bir festival olan Holi Fest’in gerçekleşeceği zamana getirip daha fazla eğlenebilirsiniz. Baharın gelişini kutlamak amacıyla düzenlenen bu festivalde herkes beyaz giyinir ve üzerlerine renkli toz boyalar atılır.
 
⦁ Hindistan’da inekler kutsal olarak kabul gördüğü için hemen hemen her yerde ineklere rastlayabilirsiniz. Hindistan’ın kalabalık nüfusuna rağmen ülkede çok fazla umumi tuvalet bulunmadığından, sokakta ineklerle birlikte tuvaletini yapan insanlar da görürseniz pek şaşırmayın.
 
⦁ Hindistan pek de steril olmayan hijyen koşullarıyla biliniyor. O nedenle gitmeden önce bölgedeki salgın hastalıklara karşı aşı yaptırmayı unutmayın. 
 
2. İtalya
⦁ Makarna, pizza, dondurma... Dünyaca ünlü bir mutfak kültürüne sahip olan İtalya’da tabağınızda asla yemek bırakmamalısınız. Bu yemeği beğenmediğiniz anlamına gelir. Ayrıca makarnaya ketçap eklememeli ve kesinlikle makarnayı kesmemelisiniz. Bunlar da İtalya’da hoş karşılanmaz. 
 
⦁ Birbirinden güzel yemeklerden sonra tatlı niyetine bir cappuccino içmek isterseniz ve bu isteğiniz akşam saatlerine denk geliyorsa, size şaşkınlıkla bakacaklardır. Çünkü İtalyanlar yemeklerden sonra hazımsızlığa neden olduğu için sıcak sütü tercih etmez. Bu nedenle akşam saatlerinde yemeğin ardından “caffe” içmeniz daha uygun olacaktır. Caffe, İtalya’da espresso için kullanılan klasik bir tabir. 
 
⦁ İtalyanlar imaja çok önem verir. Giyim tarzınız sosyal durumunuzu yansıtır. O nedenle İtalya’da şık olmak önemlidir, aksi halde insanlar sizi yargılamaktan çekinmez. 
 
⦁ İtalyanlarla selamlaşırken el sıkışmanız ya da doğrudan göz teması kurarak gülümsemeniz yeterli olacaktır. 
 
3. Mısır
⦁ Mısır’da konuşurken jest ve mimiklerinizi çok fazla kullanmamaya dikkat edin. Çünkü Mısırlılar bunu büyü yapmak olarak algılayabiliyor. 
 
⦁ Toplum içerisindeyken yalnızca hemcinslerinizle temasta bulunmaya özen gösterin. Mısır’da bir kadın ve bir erkeğin dışarıda temasta bulunması hoş karşılanmıyor. 
 
⦁ Mısır’da sol elin şeytanla bağlantılı olduğu kabul ediliyor ve bir şey alıp verirken hep sağ el kullanılıyor. Siz de bu kurala uymaya çalışın.
 
4. Japonya
⦁ Teknolojinin kalbinin attığı Asya’nın en güzel ülkelerinden Japonya’nın kültürü de bir hayli ilginç. Bizim kültürümüzde yemek yerken ağız şapırdatmak kabalık olarak algılanır. Ancak Japonya’da ağız şapırdatmak, yemeğin çok lezzetli olduğunu göstermenin bir yoludur. 
 
⦁ Japonya’da bir restorana gittiğinizde, siparişinizden önce hesabınız gelirse şaşırmayın. Çünkü bu ülkede hesabı yemek yemeden önce ödersiniz. 
 
⦁ Japonya’da bir eve misafirliğe davet edilirseniz, eve girerken ayakkabılarınızı çıkarın ama asla çıplak ayakla eve girmeyin. Çünkü misafirlikte çıplak ayakla dolaşmak saygısızlık olarak kabul ediliyor. 
 
5. Portekiz
⦁ Portekizliler akşam yemeklerini oldukça erken yerler. Bu nedenle birçok restoran 21.30 gibi kapanmış olur. Geceyi aç geçirmemek için bu bilgiyi aklınızda tutmanızda fayda var
 
⦁ Portekiz’de yemeğinize tuz atmamalısınız. Bu, yemeğinizi beğenmediğiniz anlamına gelir. 
 
⦁ Çoğu dünya ülkesinde olduğu gibi burada da dini yerleri ziyaret ederken giysilerinize dikkat etmeniz gerekir. Zaten kiliselerin girişinde de kıyafet kuralları için tabelaları görürsünüz. 
 
⦁ Portekizlilerin adetleri arasında tıpkı bizim kız isteme merasimlerinde olduğu gibi misafirliğe gidilen eve çiçek ya da çikolata götürmek var. Bir eve davet edildiğinizde bu detayı hatırlamayı unutmayın.
 
⦁ Portekizliler, İspanyollarla karıştırılmaktan hiç hoşlanmaz hatta buna gücenirler. Bu nedenle onlarla konuşurken, onları İspanyollarla karıştırmamaya ya da kıyaslamamaya dikkat etmelisiniz.
 
 
Kaynak:
https://onedio.com/haber/dunyanin-en-renkli-ulkesi-hindistan-in-birbirinden-ilginc-20-gelenegi-783499
https://www.momondo.com.tr/kesfet/yazi/ilginc-gelenekler-ve-ipuclari
https://onedio.com/haber/farkli-ulkelerin-farkli-kulturlerinden-sizi-sasirtmaya-yetecek-33-gorgu-kurali-778144
https://www.yurtdisiegitim.net/italya-kulturu-hakkinda-bilmeniz-gerekenler/
https://gezimanya.com/avrupa/portekiz-kulturu
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Gezi Önerileri yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.