Ana içeriğe atla

Gezi Önerileri

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Gezgin Ruhlara Özel Pratik Seyahat Rehberi
Gezgin Ruhlara Özel Pratik Seyahat Rehberi

iyihisset.com

16 Nis 2019

Dünyaya ayak izlerinizi bırakmaya hazır mısınız? Bu cümle bile sizi heyecanlandırıyorsa seyahat tutkusu ruhunuza işlemiş demektir. İster sırt çantası ister bir karavan, gerçek bir gezgin için her şey mümkün, her yer yakındır. Keşfetme arzusuyla dolu gezginler için ise tatil zamanlarını beklemeye gerek yok. Onlar her an yola düşmeye hazır. Siz de bu gezgin ruhlu insanlardansanız yolunuzu açacak bu rehber ile gezinizi daha pratik ve eğlenceli hale getirebilirsiniz. İşte yeni başlayanlar ve meraklarını evde tutamayan seyahat tutkunları için hazırladığımız pratik seyahat rehberi…

1- Az Eşyayla Gezme Sanatı

Bu kuralda istisnaya yer yok, nereye giderseniz gidin sadece bir sırt çantası ya da el bagajıyla seyahat etmeyi öğrenin. Ütü, saç düzleştiricisi, sayısız kıyafet, tıraş makinesi… Gittiğiniz yerde bunların hiçbirine ihtiyacınız olmayacak. Seyahat edeceğiniz yere ve mevsime uygun birkaç kıyafet, kişisel birkaç eşya, kimlik ve seyahat belgeleri dışında yanınıza bir şey almayın. Böylece fazladan bagaj ücreti ödemek zorunda kalmazsınız. Dönüşte yanınızda getireceğiniz hediyeler için de daha çok yer açmış olursunuz.

2- Sağlığınızı Koruyun

Macera yaşamakla tehlikeye atılmayı karıştırmayın. Profesyonel bir gezgin olarak alınacak tedbirler konusunda ustalaşın. Hassas bir bünyeye sahipseniz gittiğiniz bölgenin ya da ülkenin yeme içme kültürü hakkında önceden bilgi sahibi olabilirsiniz. Alerjik reaksiyonlara maruz kalmamak için yediklerinize hatta içtiğiniz suya dikkat edin. Düzenli kullandığınız ilaçlar varsa reçetenizi mutlaka yanınıza alın. Seyahat edeceğiniz yerin durumu aşı olmanızı gerektiriyorsa yaptırın. Olası kazalara karşı da önlemler alabilirsiniz. Kan grubu kartınız ve alerjileriniz için bir sağlık bilekliği bazen hayat kurtarıcıdır.

3- Güvenliği İlk Sırada Tutun

Özellikle yurt dışında, düşürme ya da kaybolma riskine karşı yanınızda fazla nakit para taşımayın. Bunun yerine küçük miktarlarda ve ihtiyacınız olunca para çekebilir, ödemelerinizi nakit yerine kartla yapabilirsiniz. Kredi kartlarınızla paranızı aynı yerde taşımayın. Ceplerinize ve çantanıza paranızı bölerek yerleştirin. Küçük bir miktarı da acil durumlarda kullanmak için ayakkabınızda ya da ilaç kutunuzda saklayabilirsiniz. Para bozdurmak içinse döviz bürolarını tercih edin ya da yurt dışında komisyonsuz alışveriş imkanı sunan banka kartlarını kullanın.

4- Akıllı Uygulamaları Kullanın

Tecrübeli bir gezgin aynı zamanda yeniliklere de açık olmalı. İster doğa gezisi ister dünyanın merkezi bir şehir… Gideceğiniz yer neresi olursa olsun teknolojik uygulamalarla gezinizin konforunu artırabilirsiniz. Akıllı telefon uygulamaları ile bulunduğunuz yerin restoranlarını, tarihi yerlerini, kestirme yol güzergahlarını kolayca keşfedebilirsiniz. Böylece zamandan tasarruf ederek daha çok yer görme fırsatı yakalayabilirsiniz.

5- Teknolojik Önlemler Alın

Siber güvenlik de seyahat ederken dikkat etmeniz gerekenler arasında yer alıyor. Otel rezervasyonunuzu teyit etmek, internet bankacılığı gibi şifre gerektiren işlemlerinizde kablosuz ağları kullanmayın. Kredi kartı ve hesap bilgilerinizi kullanacağınız her işlem için güvenli bir bağlantı tercih edin. Aksi halde bilgileriniz ele geçirilebilir.

6- Diğer Gezginlerin Tecrübelerinden Yararlanın

Yıllardır seyahat ediyor olsanız da hala yaşamadığınız tecrübeler, haberdar olmadığınız yenilikler mutlaka vardır. Seyahate çıkmadan önce diğer gezginlerin seyahat notlarına, internette yapılan yorumlara ve seyahat bloglarına bir göz atabilirsiniz. Konaklama yerlerinin kalitesi, yeni açılan restoranlar ve bilet fırsatları hakkında güncel bilgiler edinebilirsiniz.

7- Ucuza Seyahat Edin

Seyahat bütçenizden en büyük payı uçak biletlerine ayırmak istemezsiniz. Gezmek nasıl bir alışkanlıksa geziden en az 3 ay önce bilet bakmak da yararlı bir alışkanlıktır. Böylece en uygun bilet fırsatlarını yakalayabilir, seyahatinizi ucuza getirebilirsiniz. Yolculuk tarihinizi önceden belirleyemiyor olsanız bile her an tetikte olun, güncel indirimleri ve kampanyaları araştırın.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Gezi Önerileri yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.