Farklılık Arayanlara Çok Bilinmeyen Yunan Adaları

Buradasınız

Yaşa 22 Temmuz 2016

Santorini, Rodos, Mikonos’u herkes biliyor. Peki ya diğer Yunan adaları? Bakir plajlarda denize girmekten veya Türkiye’den daha az turistin gittiği yerleri keşfetmekten hoşlananlar için cazibe merkezi olacak Yunan adalarını seçtik. Üstelik bu yıl Yunanistan Türkiye’yi onur konuğu seçti ve logolu mekanlarda Türk turistlere yüzde 20 indirim yapıyor.

 

Sisam (Samos)

 

Kuşadası’ndan her gün yapılan seferlerle Sisam’a günübirlik bile gitmek mümkün. Yolculuk ortalama 90 dakika sürüyor. Bu kadar yakın olmasındandır ki, Yunanistan’ın Osmanlı’dan en son aldığı ada olmuş Sisam. Pisagor’un doğduğu ada olduğunu da belirtelim. MÖ. 6. yüzyıldan kalma tüneli, antik kenti, Hera tapınağı, Sisam’da görülmesi gereken başlıca tarihi yerlerden. Arkeoloji müzesi de M.Ö. Yunan sanatına ilgi duyanlar için cazip. Plajlarından bahsetmek gerekirse, Türkiye manzaralı bir plaj isterseniz, Psili Ammos’a gidebilirsiniz. Sevebileceğiniz diğer plajlar, Lemonakia, Tsamadu, Tsambu, Livadaki, Gagou olabilir. Güzel plajları, daracık sokakları, rengarenk evleriyle Sisam’ı görülmesi gerekenler listenizde başlara yazın. 

 

Paros

Bembeyaz evleri ve masmavi deniziyle kendine ait bir havası var Paros’un. Adaya gelir gelmez sizi karşılayan kocaman yeldeğirmeni, adanın sembolü olmuş. Yunanistan’ın en eski kiliselerinden Panagia Ekatontapiliani (100 Kapılı Kilise) de burada. Yine limandan birkaç dakika uzaklıktaki kaleye giderseniz muhteşem ada manzarasını izleyebilirsiniz. Paros’a gitmişken adanın en sevimli köyü Nausa’yı görmeden ve burada bir akşam yemeği yemeden geçmeyin. Ayrıca Paros’un Yunan adaları arasından en sosyetiklerinden biri olduğunu belirtmeden geçmeyelim. Türkiye’den direkt ulaşımı yok. Ya Atina üzerinden uçakla gideceksiniz veya feribotla Sakız’dan Mikanos’a, oradan da Paros’a geçeceksiniz.

 

Patmos

Onikiada’nın en kuzeyinde yer alan Patmos, en güzel Yunan adalarından biri olmakla birlikte Hristiyanlar için ayrı bir öneme sahip. Yeni Ahit’e göre İncir yazarlarından Yuhanna bu adaya sürgüne gönderilmiş ve İsa burada kendisine görünmüş. Görece ufak bir ada olduğu için kolayca keşfedebileceğiniz Patmos adası, bakir plajlarıyla ünlü. Kambos ve Livadi Geranou plajlarına birer gün ayırabilirsiniz. Güneş batarken labirente benzeyen sokaklarında kaybolup, ardından Skala limanındaki restoranlardan birinde akşam yemeği yiyebilirsiniz. Patmos’a feribotla Bodrum-Kos üzerinden veya Kuşadası-Samos üzerinden geçiş mümkün.

 

İos

Naksos, Santorini ve Sikinos adalarının çevrelediği İos adası, Yunan adaları arasında en hippi olanı. Şöyle ki özellikle gençlerin rağbet ettiği İos’un eski şehir merkezi Chora’nın (Hora) gece hayatı oldukça renkli ve eğlenceli. Belli bir saatten sonra tüm bu bölge parti havasına bürünüyor. Diğer taraftan Yunan adalarının en güzel plajlarını burada görebilirsiniz: Mylopotas, Magganari, Yialos, Agia Theodot… İos adasının bir diğer özelliği ise neredeyse her köşe başında irili ufaklı kiliselerin bulunması. Beyaz evleri, begonvillerle kaplı sokakları, Chora’daki restoranlarıyla görülmesi gereken adalardan biri. Üstelik rivayete göre Homeros burada hayata gözlerini yummuş. Atina Pire Limanı’ndan İos’a feribotla ortalama 4 saatte ulaşmak mümkün.

 

Milos

Yunan adaları arasında en batıda olanı Milos, volkanik kökenli bir ada. Buraya da Atina’dan feribotla gelmek en kolayı. Milos’un en önemli özelliği ise 70’den fazla plaj olması ve bunların önemli bir kısmının sakin/doğal ortam arayanlar için cennet gibi olması. Bunların yanı sıra adanın en uzun plajı olan Hivadolimni, 1 km uzunluğunda. Milos’da pek çok balıkçı kasabası gezebilir, buralarda Yunanistan’ın en lezzetli deniz ürünlerini yiyebilirsiniz.

 

Lefkada

Son önerimiz ise Yunanistan’ın batısından, İyonya Denizi’nden. Aslında bu ada ana karaya uzun bir yolla bağlı. Bu nedenle Atina veya Selanik’ten otobüsle ulaşım imkanı da bulunuyor. Türkiye’de neredeyse hiç bilinmeyen bu ada, Yunan tatilcilerinin sıklıkla tercih ettiği yerlerden. Burada da ulaşımı güç ve belki de bu nedenle bakir kalmış, turkuaz rengi denize sahip çok sayıda şahane plaj gezebilirsiniz. Yanınızda minik bir şemsiye ve yere sermek için havlu taşımanızda fayda var. Zira şezlong bulamayabilirsiniz. Adanın en güzel koylarından biri, yapısıyla Kaputaş’a benzetilen Porto Katsiki. Bu koya giderken yol üzerindeki Athani Köyü’nde de zaman geçirebilirsiniz.

Etiketler: 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
6 + 3 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.