Cigna Finan Hemen Bilgi Al

Eylülde Bir Başka Güzel Olan Yerler

YAŞA29 Ağustos 2017

Yaz tatili sadece haziran, temmuz ve ağustostan ibaret değil! Eğer fırsatını bulup eylülde tatile gitmeyi düşünüyorsanız ve Kurban Bayramı’nı değerlendirmek istiyorsanız, size harika bir haberimiz var. Seyahatinizi daha anlamlı kılmak için Eylül’de bir başka güzel olan yerlerin listesini hazırladık.

1. Büyükada

büyükada

İstanbul’da yaşayanlar haricinde şehre gezmeye gelenlerin de mutlaka ziyaret ettiği Büyükada, Eylül'de ayrı bir güzel. Yaz sıcağı ve kalabalık olmadan ada hayatının tadını çıkarabilir, denize girebilirsiniz. Büyükada’yla özdeşleşen Aya Yorgi Kilisesi, Rum Yetimhanesi, Meryem Ana Kilisesi ve Adalar Müzesi gibi önemli noktaları da ziyaret edebilirsiniz. Şehre yakın ama bir o kadar da uzak olan Büyükada’ya giderek otomobillerden ve gürültüden uzaklaşma şansınız var.

2. Kaş

kaş

Doğa harikası ve dillere destan güzelliğiyle herkesi mest eden Kaş, Eylül’de gidilecek yerler arasında ilk sıralarda. Görsel şölen tadındaki dağların arasında denize girmek, doğayla baş başa kalmak isteyenler Kaş’tan vazgeçemiyor. Kaputaş Plajı’na veya Hidayet Koyu’na gidebilir, tekne turlarıyla keyifli zaman geçirebilirsiniz. 

3. Seferihisar

Seferihisar

 

Emeklilerin yanı sıra ünlü sanatçıların da Seferihisar’a yerleşmesi tesadüf değil. Tertemiz denizi, Sığacık gibi yerleriyle turistlerin de ilgisini çeken Seferihisar, tıpkı yaz döneminde olduğu gibi Eylül’de hatta ekimde de popüler. Emekli olduktan sonra huzurlu bir hayat istiyorsanız daha şimdiden kendinizi maddi güvenceye almalısınız. Burada, size  harika bir tavsiyemiz var: Siz de bütçenize uygun bir  Bireysel Emeklilik Planı ile geleceğini şimdiden garanti altına alabilirsin. Yüzde 25 devlet katkısıyla karlı bir yatırıma dönüşecek bu plan hakkında detaylı bilgi için tıklayın. 

4. Kapadokya

 Kapadokya

Bu listeye Kapadokya’yı eklemeden olmaz. Sonbaharın huzur veren atmosferine eklenen Peri Bacaları estetik bir şölen sunuyor. Kapadokya’nın turistik atmosferi bütün sevenlerini ve ilk kez ziyaret etmek isteyenleri bekliyor.

5. İstanbul

istanbul

Yıllardır yaşayanların bile her gün başka bir güzelliğini keşfettiği İstanbul, kültürü, eğlence seçenekleri, tarihi zenginliğiyle Eylül ayında bir başka çekici. Yeni eğitim yılı ve iş telaşı başlamadan önce hazır havalar da iyiyken minik bir İstanbul kaçamağı yapmak herkese iyi gelir. Ne zamandır Tarihi Yarımada’ya veya Galata’ya gitmediğinizi bir düşünün ve rotanızı çizin.

6. Çamlıhemşin

çamlıhemşin

Listeye Türkiye’nin dört bir yanından tavsiyeler eklerken Karadeniz’i de unutmamak lazım. Doğu Karadeniz’in cenneti Rize’ye bağlı olan Çamlıhemşin, yemyeşil doğası, harika yaylaları ve tertemiz havasıyla Eylül'de gidilecek yerler arasında. Ayder Yaylası ile ön plana çıkan Çamlıhemşin’de zaman su gibi akıp gidecek. Ancak valizinizi hazırlarken burasının Karadeniz olduğunu unutmayın, her an yağmur yağabilir.  

7. Alaçatı

Alaçatı

Özellikle son birkaç yıldır tıpkı Mikonos gibi popülerliği zirve yapan Alaçatı, Bodrum’a bile meydan okuyor. Otelleri, kafeleri ve beach club’larıyla meşhur Alaçatı’da, eğlence Eylül’de de dur durak bilmiyor. Eski ve modern bir kasabayı andıran Alaçatı’nın sokaklarında bol bol selfie çekebilir, Ege’nin en güzel denizinde yüzebilirsiniz. Şimdiden iyi tatiller!

8. Diyarbakır

Tarih boyunca pek çok medeniyetin ve kültürün buluşma noktalarından biri olan Diyarbakır, binlerce yıldır Doğu’nun en meşhur kentleri arasında. Özgün yemeklere, Kervansaray, Sülüklü Han ve Sur Kalesi gibi tarihi yerlere ilgi duyuyorsanız hayatınızınn bir döneminde Diyarbakır’a gitmelisiniz. 

9. Akyaka

Akyaka

Bir kere gören herkesin aşık olduğu Akyaka, yaz dönemindeki popülerliğini sonbaharın en güzel ayında, Eylül’de de devam ettiriyor. Dünyanın en iyi kitesurf yerlerinden biri olan Akyaka’da, Azmak Nehri de görülmeye değer. Burada, 7’den 70’e herkesin ilgisini çekecek bir yere rastlamak mümkün.

10. Kuşadası

kuşadası

Tarih, kültür ve doğanın kesiştiği Kuşadası, yaz sezonundaki eğlencesini Eylül ayında da devam ettiriyor, dünyanın dört bir yanından ziyaretçi akınına uğruyor. Yakınlarındaki Efes Harabeleri, Şirince gibi turistik noktalar da görülmeye değer. Hem denize ve tatile doyabilirsiniz hem de dünyanın en değerli kültür hazinelerini ziyaret etme fırsatı bulabilirsiniz.

Bireysel Emeklilik Hemen Başvur

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
YAŞA 23 Eylül 2017

Dünya, her yıl 23 Eylül’de gece ile gündüzün sürelerini eşitleyerek bize kış mevsiminin geldiğini haber verir. Halk arasında daha yaygın bir söylemle sonbahar ekinoksu ya da güntün eşitliği olarak da ifade edilen bugün, evrenin kendi içerisindeki muhteşem döngüsünün sadece küçük bir yansıması gibidir. Pek çok ülkede baz alınan bilimsel saate göre 22 Eylül’de, saat 20.02’de gerçekleşen bu olay yılda 2 kez tekrarlanır. Var olan her şeyin bir anlamı ve sonucu olduğunu bize bir kez daha hatırlatan 23 Eylül ekinoksuyla ilgili bilmediğiniz 10 doğruyu öğrenmek ister misiniz?

Her İki Kutup Noktası Da Güneş’i Selamlar

Her yıl ekinoksun olduğu bugünde Kuzey Kutup noktasında kaybolarak batan güneş, aynı anda Güney Kutup noktasında doğmaya başlar. Dünyanın her iki ucu da aydınlatıcımız olan güneşi selamlar ve aydınlanır.

Gündüz ve Gece Tam Olarak Eşitlenmez

Bugüne kadar ekinokslarla ilgili edindiğimiz bilgilere göre bugün her yerde tam olarak 12 saat gece ve 12 saat gündüz olur. Ancak işin aslı öyle değildir. Yapılan ince hesaplamalara göre ekinokslarda dünyanın birçok noktasında gündüz 12 saatten birkaç dakika daha fazla sürebiliyor. Kuzey yarım kürede bulunan birçok noktada, ekinoks günlerinde gece-gündüz eşit bir şekilde gözlemlenmiyor. Bu an genelde 25-28 Eylül tarihleri arasında herhangi bir zamana denk geliyor.


Sonbaharda Hava, İlkbahara Göre Daha Sıcaktır

Ekinoks günlerinin olduğu 21 Mart ve 23 Eylül tarihlerinde dünyanın herhangi bir noktasında ölçüm yaptığınızda her iki tarihte de eşit miktarda güneş ışığı aldığını görürsünüz. Ancak yine de sonbaharda, yani 23 Eylül’de hava, 21 Mart’a göre daha sıcak olur. Bunun sebebi dünyanın yaklaşık olarak yüzde 71’ini kaplayan okyanusların ısınıp soğuması için gereken süredir. Suyun ısınıp soğuması, havadan daha uzun sürer. İşte halk arasında pastırma yazı olarak da bilinen sonbahar sıcaklarının sebebi de budur.

Ekvatorda Gölge Boyu 0 Derece Olur

Ekinoks gününde güneş ışınları, tam öğle vaktinde Ekvator’a 90 derecelik bir açıyla düşer. Bunun için de eğer tam bu vakitte Ekvator’da olsaydınız gölgenizin boyu 0 olurdu. Güneş ışınları bu tarihten itibaren güney yarım küreye dik düşmeye başlar.  

Alacakaranlık Süresi En Aza İner

23 Eylül tarihinde tan süresi de en aza iner. Amerika’da bir araştırma için 4 şehirde alacakaranlık süreleri ölçüldüğünde tan sürelerinin o yılın en kısa zamanına denk geldiği görülmüştür. 23 Eylül alacakaranlığında havanın hem daha erken hem de büyük bir hızla kararmaya başladığı fark edilir.

Dünyanın Ekseni En Dik Halini Alır

Dünyanın kutup noktalarından geçtiği varsayılan çizgi, Güneş’in etrafındaki yörünge çizgisiyle yaklaşık 23 derece 27 dakikalık bir açı yaparak döner. Ekinokslarda ise bu açı 90 dereceye ulaşır. Bu yüzden 21 Mart ve 23 Eylül’de Güneş ışınları dünyaya en dik şekliyle ulaşır ve yeryüzü diğer günlerden daha fazla ısınır.

Göçmen Kuşlar Bu Tarihten İtibaren Göç Etmeye Başlar

Güneş’in gökyüzünde çizdiği yay bugünden itibaren yavaş yavaş güneye kaymaya başlar. Havaların soğuduğunu ve Güneş’in de yön değiştirdiğini fark eden göçmen kuşlar 23 Eylül’le beraber güney yönüne doğru göç etmeye başlar.

Fomalhaut Yıldızı Gökyüzünde Belirginleşir

Fomalhaut Güneş’ten yaklaşık 25 ışık yılı uzaklıkta, oldukça parlak bir yıldızdır. Güneybalığı takımyıldızının en parlak yıldızı olan Fomalhaut, ekinoks itibariyle gökyüzündeki yerini tekrar yer alır. Sözcük anlamı Arapça’da balinanın ağzı anlamına gelen yıldız, sonbahar boyunca ve kış aylarının ilk günlerinde gökyüzünün güneyinde görünür. Belki siz de bakarsanız görebilirsiniz.