Dünyayı Gezmek İsteyenlere 7 Öneri

Buradasınız

Yaşa 26 Temmuz 2020

Yarım asır önce dünyayı gezmek ya da coğrafi bir seyahat rotası belirleyerek yola çıkmak delilik ya da macera olarak algılanıyordu. Oysaki günümüzde teknolojik gelişmelerle birlikte iletişimin kolaylaşmasının yanı sıra hava, kara ve deniz ulaşımının daha erişilebilir olması, hayallerdeki rotalara ulaşmayı eskisinden daha kolay kılıyor. Gezgin sayısı belki de hiçbir zaman günümüzdeki kadar çok olmamıştı. Geleceğin gezgin adaylarından biriyseniz, bu önerileri mutlaka okuyun.

Cesaretiniz kırılmasın

Dünyayı gezmeye karar verdiğinizde ya da yalnızca coğrafi bir seyahat rotası belirlediğinizde, çevrenizdekilerin seyahatinizle ya da gideceğiniz ülkelerle ilgili kaygı yaratıcı, endişe verici uyarılarının cesaretinizi kırmasına izin vermeyin. En doğru kararın sizin kararınız olduğunu, yaşayacağınız deneyimlerin kişiliğinize ve hayatınızın geri kalan bölümüne katacaklarını öncelik olarak alın.

Rotanızı doğru belirleyin

Bazı yerlere seyahat etmek diğerlerinden daha kolay veya daha zordur. Seyahatinize başlamadan önce rotanızı belirleyin. Rotanızı doğru belirlemenin hem zaman hem de bütçeniz açısından en doğru geri dönüşü almanızı sağlayacağını unutmayın. Ayrıca seyahate çıkmadan önce mutlaka bir liste hazırlayın. Tüm gereksinimlerinizi bu listeye yazın.

Başlayacağınız dönemi doğru seçin

Seyahat rotanızı belirledikten sonra hangi dönemde ilk adımı atacağınıza karar verin. Gideceğiniz bölgelerdeki mevsimsel koşulları dikkate alın. Belirlediğiniz rotayı ya da seyahat edeceğiniz bölgeleri önceden ziyaret eden gezginlerin yorumlarını mutlaka okuyun. Bu yorumların altın değerinde olduğunu, hem sağlığınız hem de güvenliğiniz için size yardımcı olacağını unutmayın. 

Bütçenizi belirleyin

Seyahat rotası ve dönemi kadar önemli bir diğer faktör ise mevcut bütçenizdir. Seyahatiniz sırasında beklenmedik harcamalar ile karşılaşabileceğinizi göz önünde bulundurun. Mümkünse bir ana bütçe ve bir de yedek bütçe belirleyin.

B planınız da olsun

Seyahate başlayan birçok kişi B planlarının olmaması dolayısıyla hem zaman hem de bütçesel anlamda olumsuzluklar yaşamaktadır. Seyahat rotanız üzerinde yaşanabilecek doğal afetler, ülkelerin alabilecekleri uçuş iptalleri gibi olasılıkların yanı sıra belirlediğiniz rotanın hayal ettiğiniz şekilde yürümemesi gibi durumlar dolayısıyla mutlaka B planınız da olsun.

Sigorta yapmayı unutmayın

Seyahat sırasında başınıza gelebilecek kazalar karşısında nazar boncuğundan daha fazlasına ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Acil Destek Ferdi Kaza Sigortası ile beklenmedik risklere karşı kendinizi güvence altına alın.

Farklı kültürlere açık olun

Seyahat edeceğiniz yerlerde belki de daha önce hiç duymadığınız kültürler, yaşam tarzları veya gelenekler ile karşılaşacağınızı unutmayın. Bu gibi durumlarda hiçbir kültürü ve yaşam tarzını yargılamayın. Farklı görüşleri, inançları ve gelenekleri kucaklayın.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
9 + 1 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.