Dünyanın En Güzel Yürüyüş Rotası, Likya Yolu

Buradasınız

Yaşa 12 Haziran 2021

likya, yürüyüş, yol, tatil, gezi

Dünyanın en güzel yürüyüş rotalarından biri sayılan ve yürümenin en keyifli halini de sunan Likya Yolu, asırlar öncesinde Işık Ülkesi diye adlandırılan bir coğrafyada seni bekliyor. Doğanın tam ortasında keyfine varabileceğin bir yolda sayısız antik kentin varlığı, tarihe olan sevgini ve merakını artıracak. Fethiye’de başlayacağın yolculuğunda uğradığın her antik kentte ilginç birçok anın olacak. Dünyanın en iyi manzaraya sahip 50 yürüyüş rotasından da biri sayılan Likya Yolu hakkında merak ettiklerin bu yazımızda.

Fethiye ve Antalya arasında eşsiz bir doğa

likya, yürüyüş, yol, tatil, gezi

Bir yanda tarihin derinliklerine doğru bir yolculuğa çıkacağınız, bir yandan da doğanın ve dinginliğin keyfine varacağınız Likya Yolu, Muğla’nın Fethiye ilçesi, Hisarönü (Ovacık) mevkiinden başlıyor. Farklı güzergahlar ve rotalar eşliğinde yaklaşık 500 km’lik bir yol sonunda Antalya’daki Geyikbayırı Köyü’nde sona eriyor. Her iki yönden de gidebileceğiniz yol boyunca sayısız yerleşim yeri, antik kent, doğal güzellik ve farklı birçok ilgi çekici unsur seni bekliyor.

Likyalıların izinde…

likya, yürüyüş, yol, tatil, gezi

Likya Yolu, tarihin en önemli medeniyetlerinden biri sayılan ve Ege-Akdeniz boyunca hüküm süren kadim Likya topraklarının içerisinde yer alıyor. Bugün tarihçiler, Teke Yarımadası üzerinde bulunan, kuzeyde Burdur-Gölhisar, batıda Muğla-Köyceğiz ile doğuda Antalya arasındaki bölgeye “Işık Ülkesi” adını veriyorlar. Tarihin bir dönemine damga vurmuş Likya’nın anayurdu kabul edilen bu topraklarda çetin bir coğrafya ve sıcak iklim altında çok sayıda izin peşini sürebilirsin. Başkenti Patara olan ve özellikle denizcilik, korsanlık ve askerlik yoluyla geçimlerini sağlayan Likyalılar, bölgede sıkça rastlanan kireç taşını işleyerek çok sayıda tarihi eserin de günümüze kadar ulaşmasını sağladılar.

Bir yanda doğa bir yanda tarih

likya, yürüyüş, yol, tatil, gezi

Likya Yolu boyunca başta Likyalılardan olmak üzere çok sayıda geçmiş topluluğun izlerini bulmak mümkün. Yol üzerinde 20’den fazla antik kent bulunuyor. Bunun yanında doğanın en güzel armağanlarından olan Fethiye, Ölüdeniz, Kelebekler Vadisi, Kabak Koyu, Yediburunlar ile Kalkan, Kaş, Kekova, Demre, Finike, Korsan Koyu gibi sayısız güzel mekan da sizi bekliyor. Yine 8 kilometre ile dünyanın en uzun doğal plajlarından biri olan Patara Kumsalı ile Avrupa ve Türkiye’nin sahildeki en yüksek zirvesi olan Tahtalı Dağı (2366 metre) yolun üzerinde bulunuyor.

İster otelde, ister kampta kalabilirsin

likya, yürüyüş, yol, tatil, gezi

Özellikle gezginlerin sıkça tercih ettiği ve uygun zaman aralığında yapıldığında çok keyifli anlara şahit olabileceğin Likya Yolu üzerinde dinlenmek, güneşlenmek, deniz girmek, spor yapmak için bolca mekan ve vaktin olacak. Yol üzerinde çok sayıda kamp alanı, hotel, motel ve pansiyon gibi dinlenme alanları mevcut. Yine farklı bölgelerdeki deniz kenarı ve plajlarda kamp yapman da mümkün. Likya Yolu’na gitmek ve hem doğa hem de tarihe kendini bırakmak istersen, ılıman iklimin el verdiği ölçüde çok farklı tarihleri seçebilirsin. Yine de yürümek için en uygun ve en güzel zaman, karlarla kaplı tepeleri ve toprağın yüzünü örten çiçekleri bir arada görebileceğiniz ilkbahar mevsimi ile sıcak ve nemin giderek azaldığı Ekim-Kasım dönemidir. Dağların doruklarında gün içinde dört mevsimin birden yaşanabileceği de unutulmamalı.

Yolda kaybolmadan gidebilirsin

likya, yürüyüş, yol, tatil, gezi

Likya Yolu, uluslararası bir standart sayılan ve çokça yerde kullanılan Fransız Grande Randonnee sistemiyle işaretlenmiş durumda ve kavşak noktalarında sarı yönlendirme tabelaları bulunuyor. Patikalarda her 50, toprak yollarda ise yaklaşık her 200 metre aralıklarla işaretlenen kırmızı-beyaz çizgiler, doğaseverlerin işini kolaylaştırıyor. Kırmızı boya ile çizilmiş ‘çarpı’ işaretleri patikadan sapıldığını, işaretin başında bulunduğu yola girmemeniz gerektiğini söylüyor. Üst üste çizilmiş kırmızı-beyaz işaretlerse, bir yol ayrımına geldiğinizi hatırlatıyor. Söz konusu işaretler periyodik aralıklarla gönüllüler tarafından yenileniyor.

Dünyanın en keyifli ve güzel yollarından biri olarak kabul edilen ve her yıl yerli ya da yabancı çok sayıda turist tarafından kat edilen Likya Yolu, ölmeden önce görülecekler listesinde yer alıyor. Yolun üzerinde çok keyifli anlar geçireceğin kesin ancak her an olası bir sağlık sorunu ile karşılaşman ve acil müdahaleye gereksinim duyman da mümkün. Böyle bir durumda katkı payı hariç herhangi bir ücret ödemeden anlaşmalı özel hastanelerde ve diğer özel sağlık kurumlarında muayene ve tedavi hizmeti almanı sağlayacak QNB Sigorta Tamamlayıcı Sağlık Sigortası’nı tercih edebilirsin. Tamamlayıcı Yaşam Paketi ile Check-up, Diş ve Göz Sağlığı, Online Doktor, Online Psikolog ve Acil Kara Ambulansı hizmetlerinden de ücretsiz yararlanabileceğin bu sigorta ile kendini koruyabilirsin.

           

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
15 + 3 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.