Dünya Üzerindeki En Tehlikeli 15 Yol

Buradasınız

Yaşa 12 Şubat 2017

 

Şehir dışına sakin ve huzurlu bir yolculuk yapmak kadar güzel şey var mı bu dünyada! Ama bazı yollar bu yolculuk hayalini kabusa çevirebiliyor. Merak mı ettiniz? O zaman kemerleriniz bağlayın, sizi dünyanın en tehlikeli yollarına götürelim. 

 

Zoji La (Hindistan)

 

 

Ladakh ile Keşmir’i birbirine bağlayan 9 kilometre uzunluğundaki bu yol, son derece dar olmasına rağmen hem araçların hem de büyük ve küçükbaş hayvanların geçişine açık. 

 

Transfăgărășan (Romanya)

 

 

Karpat Dağları’nda yer alan bu virajlı yollar, tehlikeli olmasının yanı sıra muhteşem manzarasıyla da ünlü. 2034 metre yükseklikte olmakla birlikte Romanya’nın en yüksek karayolu unvanına da sahip.

 

Dalton Otoyolu (Alaska)

 

 

Dünyanın en ıssız otoyolu ile tanıştıralım sizi: Dalton Otoyolu. 666 kilometre uzunluğunda olan bu yol, üç köyü birbirine bağlıyor ve dünyanın en karlı otoyolu olarak biliniyor.

 

Khardung La (Hindistan)

 

 

Denizden 5602 metre yükseklikte bulunan bu yol, sadece yüksek değil aynı zamanda da çok keskin virajlara sahip. Ek olarak, Guiness Rekorlar Kitabı ve National Geographic’e göre dünyadaki en yüksek geçiş yolu olarak tanımlanmış durumda. 

 

Yungas Yolu (Bolivya)

 

 

İşte dünyanın en tehlikeli yollarından biri ile karşı karşıyasınız. Öyle ki yılda 200-300 kişi bu yolda hayatını kaybediyor. Bir tarafı dimdik dağ, diğer tarafı uçsuz bucaksız bir uçurum! Bu yolda otomobil kullandığını düşünmek bile son derece korkutucu...

 

Atlantik Okyanusu Yolu (Norveç)

 

 

Norveç’in küçük kıyı köylerini birbirine bağlayan Atlantik Oknayusu Yolu, nefes kesici manzaraları sayesinde oldukça turistik bir yol olarak biliniyor.

 

Guoliang Tüneli (Çin)

 

 

Bölgede yaşayanlar tarafından yapılan Guoliang, buradaki köylerle dış dünyayı bağlayan tek yol olma özelliğine sahip. 1200 metrelik tünel daha sonra hükümet tarafından, yerli halka yardım etmek için yapılmış.

 

Gois Geçidi (Fransa)

 

 

Le Passage du Gois, yani Gois Geçidi’nin tehlikeli olmasının sebebi, günde yalnızla birkaç saat açık olması. Geri kalan saatlerde yolun büyük bir kısmı gelgit nedeniyle sular altında kalıyor. Yan uyarılara dikkat etmezseniz, otomobilinizin yolla birlikte batması son derece mümkün!

 

Tianmen Dağı Yolu (Çin)

 

 

10 kilometre uzunluğunda bu yolda seyahat edecekseniz, kesinlikle sinirleriniz çelik gibi sağlam olmalı. Çünkü yol boyunca 99 tane dik viraj geçeceksiniz.  Bununla beraber başlangıç noktası ile bitiş noktası arasında 1000 metrelik bir yükseklik farkı yaşayacaksınız.

 

Hana (Hawaii)

 

 

Bu 112 kilometrelik yol, Kahului ile Hana’yı Hawaii’nin Maui adasıyla birleştiriyor. Üzerinde 59 tane köprü bulunmakla birlikte, bu köprülerden 46’sı tek şeritli olacak kadar dar. Bölgede yaşanan heyelanlar nedeniyle yolun sıklıkla kapandığını da belirtelim.

 

Kolyma (Rusya)

 

 

Yakutsk ile Magadan’ı birbirine bağlayan yolun resmi adı Kolima olmakla birlikte yerel halk arasında “ölüm yolu” olarak anılıyor. Yolun ilk 90 kilometresi 1932 yılında tutuklular tarafından yapılmış. Kalanı ise ancak 1953 yılında tamamlanmış.

 

Col de la Bonette (Fransa)

 

 

Bu tehlikeli dağ geçidi, Fransız Alplerinde İtalya sınırında yer alıyor. 2000 metre yükseklikte, dik ve beklenmedik virajlarıyla ünlü...

 

Gotthard Geçidi (İsviçre)

 

 

Alplerin en yüksek dağ geçitlerinden biri olan Gotthard, karşıdan bakınca gerçekten sıra dışı bir manzaraya sahip. Üstelik bu gördüğünüz yol, 64 kilometre uzunluğunda...

 

Caucasus Yolu (Rusya)

 

 

Soçi şehri ile Ritsa Gölü’nü bağlayan bu daracık yol, çok korkutucu olmakla birlikte yapısı itibariyle çok da etkileyici. Dolayısıyla “ölmeden önce görülmesi gereken yerler” listenize alabilirsiniz.

 

Eshima Ohashi Köprüsü (Japonya)

 

 

Bu sadece köprü olmasına rağmen, yukarıda bahsettiğimiz yollar kadar tehlikeli! Sakaiminato ile Matsue’yi birbirine bağlayan bu köprü, yaklaşık 1.7 kilometre uzunluğunda ve 11.3 metre genişliğinde. Karşıdan bakınca bu yokuşu çıkmak imkansız gibi görünüyor değil mi? Bu şekilde inşa edilmesinin sebebi ise altında en büyük gemilerin bile geçebilmesine olanak vermesi.

Bu gibi tehlikeli yollarla günlük hayatımızda çok sık karşılaşmıyor olabiliriz. Ama kazalar her an her yerde... Bu kazalara karşı kendinizi Cigna’nın Acil Destek Ferdi Kaza Sigortası ile  koruma altına alabilir ve hastanede yatarak tedavi olmanız gerektiğinde masraflarınızı daha kolay bir şekilde ödeyebilirsiniz.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
7 + 5 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.