Ana içeriğe atla

Gezi Önerileri

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Derinlik ve Kıvraklığıyla Başınızı Döndürecek 10 Kanyon
Derinlik ve Kıvraklığıyla Başınızı Döndürecek 10 Kanyon

iyihisset.com

14 Haz 2019

Kanyonlar dünya üzerindeki en şaşırtıcı jeolojik yapılardan biri. Dünya üzerindeki çoğu kanyon, muhteşem görüntüsünün yanı sıra eşsiz ekosistemleriyle de nadir görülen canlı türlerine ev sahipliği yapıyor. Labirenti andıran görünümleri ve derin kayalıklarıyla başınızı döndürecek dünyanın en güzel 10 kanyonuna bir göz atmaya ne dersiniz?

1. King’s Canyon / Avustralya
 

Avustralya’nın kuzeyindeki Watarrka Ulusal Parkı içerisinde yer alan bu kanyonun duvarları yaklaşık 100 metre yükseklikte. Keskin kayalıkları ve etrafındaki çölün daha da eşsiz kıldığı manzarasıyla dünyanın her yerinden turist çeken King’s Canyon’un bir bölümü, Avustralya yerel halkı olan Aborjinlerin kutsal bölgesi olduğu için ziyaretçilerin yürüyüş parkurunun dışına çıkmamaları tavsiye ediliyor. 

2. Taroko Gorge / Tayvan
 

Tayvan'ın kayalıklardan oluşan doğu kıyılarının yakınında yer alan Taroko Gorge, adanın en büyük turistik merkezlerinden biri. Uzunluğu 19 kilometre olan kanyonda birçok farklı manzarayı gözlemleyebileceğiniz çeşitli yürüyüş parkurları bulunuyor. Nefes kesici görünümünü içinden geçen nehirle tamamlayan Taroko Gorge her yıl binlerce turisti ağırlıyor.

3. Calco Canyon / Peru 
 
And Dağları’nın çevrelediği Peru’da bulunan Calco Canyon, Amerika’daki Grand Canyon’dan iki kat daha derin. Calco Nehri’nin oluşturduğu bu ilgi çekici yer, muhteşem manzarasına ek olarak büyük yırtıcı kuşlardan “Condor” adıyla bilinen “Tepeli Akbabalar”ı yakından görme fırsatı sunuyor.

4. Samaria Gorge / Yunanistan


 Samaria Gorge, Yunanistan’ın Girit Adası’nın güneyinde yer alıyor. 16 km uzunluğundaki bu kanyon her sene 250 binden fazla kişiyi ağırlıyor. Adanın en büyük turizm merkezlerinden olan kanyonun tamamını yürümek yaklaşık 5 - 6 saat sürüyor. Milli park statüsünde olan bu alan, mayıs ve ekim ayları arasında ziyarete açık oluyor.

5. Waimea Canyon / Hawaii


 Pasifik’in en büyük kanyonu olan Waimea Canyon, Hawaii’nin Kauai adasının batı tarafında yer alıyor. Dünyanın en renkli kanyonu olan Waimea, eşsiz görüntüsüyle adeta büyülüyor. Binlerce yıl önce Waialeale Dağı'ndan akan nehirler tarafından oyulan kanyonun derinliği 1.100 metre, uzunluğu 16 kilometre, genişliği ise 1.6 kilometre. 

6. Antelope Canyon / ABD


 Zarif kıvrımları, turuncu ve mor yansımalı kayalarıyla Antelope Canyon dünyanın en çok fotoğraflanan yerlerinden biri. Grand Canyon’un da bulunduğu Amerika Birleşik Devletleri’nin Arizona Eyaleti’nde yer alan Antelope Canyon, iki ayrı bölümden oluşuyor. Erozyonlar sonucu doğal olarak oluşan bu kanyonun bazı kısımlarının kollarınızı açtığınızda dokunabileceğiniz kadar dar olduğu söyleniyor. 

7. Gorge du Verdon / Fransa


 Bir nehir kanyonu olan Gorge du Verdon, Fransa’nın güneydoğusunda yer alıyor. 25 km uzunluğa sahip kanyon, doğa severler için Avrupa’nın en güzel noktalarından biri. Verdon Nehri’ni çevreleyen kanyonun yüksekliği ortalama 700 metre. Manzarasıyla görenleri kendine hayran bırakan Gorge du Verdon; tırmanış, trekking ya da su sporları yapmak isteyenler için harika bir yer. 

8. Tiger Leaping Gorge /  Çin


 Güneybatı Çin’deki Yangtze Nehri üzerinde yer alan Tiger Leaping Gorge, 16 km uzunluğunda ve etrafı dağlarla çevrili. Dünyanın en derin kanyonu olduğu düşünülen bu eşsiz kanyonun yüksekliği yer yer 3.000 metreye kadar çıkabiliyor. Kanyonun tamamını iki ayrı patika boyunca yürüyerek keşfetmek mümkün. 

9. Fish River Canyon / Namibya


 Namibya’da yer alan bu görkemli kanyon, Grand Canyon’dan sonra dünyanın en büyük kanyonu olma özelliği taşıyor. Üzerine yapılan barajlar nedeniyle içerisinde çok az su bulunan Fish River Canyon, 160 km uzunluğa, 27 km genişliğe ve yaklaşık 550 metre derinliğe sahip. Muazzam büyüklükteki kanyon, Namibya’nın gözde turizm merkezi.

10. Grand Canyon


Uçsuz bucaksız ve renkli manzaralarıyla dünyanın en popüler kanyonu olan Grand Canyon, Arizona’nın kuzeyinde yer alıyor. Colorado Nehri’nın milyonlarca yıl boyunca oyarak oluşturduğu Grand Canyon, dünyanın en eski kanyonlarından biri. 355 nadir kuş türü ve 150 farklı hayvan türüne ev sahipliği yapan kanyon, uzun süre arkeologların araştırmalarına konu oldu. 1,6 km derinliğe ve 446 km uzunluğa sahip bu doğa harikası, nefis manzarasıyla her yıl yaklaşık 5 milyon turisti kendine çekiyor.

Kaynak: 

https://www.touropia.com/canyons-of-the-world/
https://www.australia.com/en/places/alice-springs-and-surrounds/guide-to-kings-canyon.html

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Gezi Önerileri yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.