Denizde Yüzmek mi Havuzda Yüzmek mi?

Buradasınız

Yaşa 11 Ağustos 2017

yüzmek

Denizde yüzmek mi daha çok kalori yaktırır, havuzda yüzmek mi? Hangisinden daha iyi sonuçlar elde edebilirim? Her ikisinin de avantajları ve dezavantajları nelerdir? İşte cevapları...

1. Deniz Suyu Tuzluyken Havuz Suyu Tatlı

deniz suyu

Deniz suyu havuz suyundan farklı olarak tuzludur. Ayrıca içeriğindeki kalsiyum, potasyum, sülfat, magnezyum gibi elementlerin de desteğiyle, havuz suyuna oranla çok daha faydalıdır. Öyle ki deniz suyu ve insan kanı arasında kimyasal açıdan çok büyük benzerlikler bulunuyor. Bu ayrıntı doktorları bile şaşırtıyor ve deniz suyunun çok daha sağlıklı olduğunu kanıtlıyor.

2. Bir Saat Yüzmek = 500 Kalori

yüzmek

Kişinin kilosuna ve yüzme hızına bağlı farklılıklar olsa da serbest stil yüzerek bir saatte ortalama 500 kalori yakılabiliyor. Yani yaz aylarında sadece yüzerek zayıflamak mümkün! Ama havuz suyunun kaldırma kuvveti çok daha az olduğu için havuzda yüzmek biraz daha zorlaşıyor. Öte yandan denizde tuz nedeniyle yüzmek daha kolay ancak dalga faktörü devreye giriyor ve işler az da olsa zorlaşıyor. Kısaca dalgasız denizle kıyaslanınca havuz daha fazla kalori yaktırıyor.

3. Havuzda Hesap Yapmak Daha Kolay

Havuzun boyu ve derinliği belli olduğu için daha kontrollü yüzmek mümkün. Yani kaç metre yüzdüğünüzü hesaplamak daha kolay. Ayrıca dalga olmadığı için kulaç atarak yüzerken rahatça nefes alabilir, belirlediğiniz yüzme stiline ayak uydurabilirsiniz. Denizin dalgası, derinliği ve uçsuz bucaksız olması, sistemli bir şekilde ne kadar yüzdüğünüzü bilmenize engel olabilir. Bu gibi faktörler havuzdayken çok daha fazla kalori yakmanızı ve forma girmenizi sağlıyor.

4. Havuzda Profesyonel Yüzme Stillerini Uygulamak Çok Daha Kolay

Sırt üstü, kurbağalama ve kelebek gibi yüzme stillerini havuzda çok daha kolay uygulayabilirsiniz. Çünkü durağan olan havuz suyunun sınırları bellidir. Ayrıca suyun kaldırma kuvveti denize oranla daha az olduğu için kolayca derin dalış yaparak kalori yakımını artırabilirsiniz.

5. Denizde Yüzmek ve Güvenlik Sorunu

Dünya genelinde her yıl ortalama 400 bin kişi boğularak hayatını kaybediyor. Bu ölümlerin çok büyük kısmı da denizde oluyor. Cankurtaran olsa bile özellikle dalgalı denizde yüzmek, beraberinde güvenlik sorunlarını getiriyor.  

6. Yüzmek de Her Spor Gibi Kanseri Önlüyor

Yüzmenin faydaları öyle çok ki doktorları bile şaşırtmaya yetiyor. Kemik ve kas problemlerine şifa olmasının yanı sıra kan dolaşımını düzenlediği için kalp ve damar hastalıklarına da iyi geldiğini yapılan araştırmalar kanıtlıyor. Bu faydalar nedeniyle en etkili sporlardan biri olan yüzme, kanser gibi ciddi hastalıklarla savaşmaya da destek oluyor.

Ancak siz yine de her ihtimale karşı tedbirinizi alın. Önlem almak için ne yapacağınızı merak ediyorsanız Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası ile tanışmaya hazırsınız demektir. QNB Sigorta Ayrıcalıklar Kulübü’ne de ücretsiz üye olacağınız bu sigortaile beraber  spor ve sigara bırakma merkezleri, beslenme danışmanlığı gibi sağlıklı yaşamı destekleyen birçok hizmetten %40’a varan indirimlerle faydalanabilirsiniz. Ayrıntılar için tıkla.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
9 + 7 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.