Dans, Renk, Cümbüş: İstanbul’un Semt Pazarları

Buradasınız

Yaşa 18 Şubat 2016

Açık havada alışverişin keyfini bir tek karnaval tadındaki mütevazı semt pazarlarında yaşayabilirsiniz. Birbiri ardına açılan AVM’ler, internet üzerinden satış yapan e-ticaret siteleri, zincir marketler derken alışveriş alışkanlıklarımız da hâliyle değişiyor. Ama İstanbul’u tanımanın ve tadını çıkarmanın bir yolu da semt pazarlarında kalabalığın içine karışıp o samimi havada alışveriş yapmak.

Pazarcıların esprileri, taptaze meyve ve sebzeler, çeşit çeşit kıyafetleri karıştıracağınız tezgâhlar adeta cümbüş ortamına sahip semt pazarlarında mevcut bir tek. İşte haftanın her günü farklı İstanbul ilçelerinde kurulan en iyi semt pazarları:

Pazartesi

pazaretesi

Kaynak

Bahçelievler Semt Pazarı

Kocasinan Mahallesi, Cami Sokak, Köyiçi Caddesi’nde Türk Böbrek Vakfı’nın yanında kurulan pazar, meyveden sebzeye, şarküteri ürünlerinden giyime kadar birçok farklı ürünün satıldığı tipik bir pazar.

Feneryolu Semt Pazarı

Bağdat Caddesi üzerinde bulunan Feneryolu Semt Pazarı, sabit pazar olma özelliği taşıyor. Selamiçeşme Özgürlük Parkı’nın yanında yer alan pazar, diğer semt pazarlarına göre daha tenha. Fiyatların da nispeten daha yüksek olduğu pazardan mutlaka balık, meyve-sebze ve şarküteri ürünleri alın, her daim tazeler.

Salı

salı pazarı

Kaynak

Tarihi Kadıköy Salı Pazarı

Anadolu Yakası’nın şüphesiz en ünlü pazarı olan Tarihi Kadıköy Salı Pazarı, Hasanpaşa’da Uzunçayır Metrobüs Durağı’ndan inince azıcık yürüyerek gidebileceğiniz bir alanda kuruluyor. Aslında sadece salı günleri değil; hem salı hem de cuma günleri kurulan pazarda salı günleri daha çok yiyecek ve kıyafet, cuma günleri ise kumaşçıların, düğmecilerin tezgâhları açılıyor.

Fındıkzade Salı Pazarı

Taptaze balıkların uygun fiyatlarda satıldığı pazarda burma bileziklerden sezonun son modasına uygun kumaşlara kadar her şey var. Sadece birkaç liraya satılan hırdavatları görünce “Ne kadar çok şey varmış da haberimiz yokmuş.” diyeceksiniz.

Çarşamba

carsamba

Kaynak

Yeşilköy Semt Pazarı

En eski sosyete pazarlarından olan Yeşilköy Semt Pazarı, Yeşilköy-Florya sahil yolunda Çiroz mevkiinde kuruluyor. Son moda kıyafetlere ve takılara meraklı olanlar buraya bayılacak.

Fatih Çarşamba Pazarı

Büyüklüğü nedeniyle dillere destan bir pazar olan Fatih Çarşamba Pazarı’na Anadolu Yakası’nda oturanlar bile sabahın erken saatinde uyanıp gidiyorlar. Çarşamba semtinde itfaiye durağının hemen yakınında bulunan pazarın özellikle kumaşçıları meşhur.

Perşembe

persembe

Kaynak

Erenköy Semt Pazarı

Erenköy’de minibüs caddesinden başlayıp tren istasyonuna kadar devam eden pazar, nezih ve tenha olması ile ünlü. Kaliteli kıyafetleri ucuza almak isteyenler bir uğrasın.

Bostancı Sosyete Pazarı       

Bilinen en eski pazarlar arasında yer alan Bostancı Pazarı, Şenesevler’deki merkezi konumuyla Anadolu Yakası’nda oturanların kolayca gidebilecekleri bir yerde. Kaliteli kıyafetler ve takılar uygun fiyatlarla bu pazarda. Sosyetikler kaçırmasın!

Cuma

Kozyatağı Pazarı

Carrefour’un karşısında Atacan Koleji’nin yanında kurulan pazarda ünlü markaların ürünlerini ucuza satın alabilirsiniz.

Üsküdar Semt Pazarı

Merkezde Özel Anadolu Sağlık Hastanesi’ne yakınında kurulan pazarda aradığınız aramadığınız her şey var.

Cumartesi

cumartesi

Kaynak

Bakırköy Semt Pazarı

Bakırköy Adliyesi’nin yanında kurulan pazarda kumaşçılar, kıyafet ve ayakkabı satanlar, meyve-sebze- şarküteri ürünleri, takı, mutfak ve banyo aksesuarları, ne ararsanız var.

Beşiktaş Pazarı

Evlendirme Dairesi’nin karşısında kurulan pazarın ihraç fazlası tekstil ürünleri ve antika eşyaları meşhur.

Pazar

pazar

Kaynak

Beylikdüzü Pazarı

Adakent Kültür Merkezi’nin hemen yanında kurulan pazara gitmek için metrobüsü dolduran özel bir kalabalık olduğunu söyleyelim.

Feriköy Pazarı

Antika pazarı olarak bilinen bu pazar, eski Bomonti Bira Fabrikası’nın yanında Lala Şahin Sokak’ta kuruluyor. Antika eşyaların arasında gezerken kendinizden geçeceksiniz. Buram buram nostalji kokuyor.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.