Ana içeriğe atla

Gezi Önerileri

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Cumhuriyet’in Ruhunu Yaşatmak İçin Kültür Turu Yapılabilecek Şehirler
Cumhuriyet’in Ruhunu Yaşatmak İçin Kültür Turu Yapılabilecek Şehirler

iyihisset.com

21 Eki 2018

Türkiye Cumhuriyeti’nin 95. yılının kutlandığı bu özel günde geçmişin izlerinin üzerinden yürümek, özgürlüğün kazanılmış olduğu o günlere dönmek ve bu zafere yeniden tanıklık etmek ister misiniz? Öyleyse, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda Cumhuriyet’i ruhunu yeniden doya doya yaşayabileceğiniz yerlere ufak geziler yapmaya ne dersiniz?

İzmir - Atatürk Evi Müzesi

İzmir’de 1. Kordon Caddesi (Atatürk Caddesi) üzerinde yer alan bu bina, 1875 ile 1880 yılları arasında halı tüccarı Takfor Efendi tarafından yaptırılmış. 1922 yılında sahibi tarafından terk edildikten sonra hazineye kalan ev, Türkiye ordusu İzmir’e girdikten sonra karargah olarak kullanılmış. 17 Şubat 1923 yılında İzmir İktisat Kongresi süresince Atatürk çalışmalarını bu evde devam ettirmiş. 13 Ekim 1926’da ise İzmir Belediyesi evi satın alarak Atatürk’e hediye etmiş. Atatürk’ün ölümünden sonra kız kardeşi Makbule’ye kalan ev, 1941 yılında müze olarak faaliyete geçmiş. 29 Ekim Cumhuriyet ruhunu doyasıya hissedeceğiniz Atatürk Evi Müzesi, zengin mimarisiyle de dikkat çekiyor.

Ankara – Anıtkabir ve TBMM I. Binası (Kurtuluş Savaşı Müzesi)

Aslında Ankara deyince akla ilk Mustafa Kemal gelir. Ankara, Atatürk ve Anıtkabir üçlüsünün ise Cumhuriyet için önemi aşikardır. 29 Ekim’de Ankara’yı gezmeyi düşünüyorsanız, rotanıza Anıtkabir’le başlayabilirsiniz.

Onun haricinde Ankara’nın Cumhuriyet tarihi için bu denli özel olması boş değildir. 1920 yılında açılan 1. Meclis Binası, 15 Ekim 1924 tarihine kadar TBMM olarak kullanılmış. Ankara Ulus Meydanı’nda yer alan bina, 1952 yılına dek Cumhuriyet Halk Fırkası Genel Merkezi ve Hukuk Mektebi olmuş. Ankara’ya giderseniz, 29 Ekim  tarihinde Cumhuriyet’in kuruluşuna tanıklık eden binayı gezmeden dönmeyin.

Samsun – Bandırma Vapuru

Samsun’da demirli olan ve 1919 yılında Milli Mücadele’nin başlamasına önemli katkıda bulunan Bandırma Vapuru, Canik’teki Doğu Park Sahili’nde ziyaretçilerini ağırlıyor. 29 Ekim tarihinde kurulmuş olan Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı, Atatürk’ü ve 18 arkadaşını, 19 Mayıs 1919’da İstanbul’dan Samsun’a taşıyan Bandırma Vapuru’nu gezerek Cumhuriyet ruhunu yeniden yaşayabilirsiniz.

Eskişehir - Cumhuriyet Tarihi Müzesi

Eskişehir, Odunpazarı’nda bulunan Cumhuriyet Tarihi Müzesi, 1915-1916 yılları arasına Mimar Kemalettin tarafından Turan Numune Mektebi olarak inşa edildi. 23 Nisan 1994 yılında müze olarak hizmete açılan binada 29 Ekim tarihinde kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş öyküsü anlatılıyor. Kurtuluş Savaşı’nın, Çanakkale Savaşı’nın, kongrelerin, Büyük Taaruz döneminin fotoğraflarının yanı sıra Atatürk’ün kişisel eşyaları da müzede sergileniyor.

Trabzon – Atatürk Köşkü Müzesi

1890 yılında Trabzon’un 7 km. güney batı tarafında Soğuksu Tepesi’nde Rum tüccar Konstantin Kapogiannidis tarafından yazlık olarak yaptırılan köşk, uzun bir süre Kapogiannidis Köşkü olarak anıldı. 1923 yılında Yunanistan’a göç etmek zorunda kalan Kapogiannidis’in gidişiyle köşk boş kaldı. Mustafa Kemal’in 1924 yılında Trabzon ziyareti sırasında çok beğendiği köşk, birkaç ziyaretinden sonra kendisine hediye edildi. Köşke son kez geldiği 1937 yılında gelen ve vasiyetini yazıp bütün mal varlığını milletine armağan eden Atatürk’ün ölümünden sonra köşk, kişisel eşyalarının da sergilendiği bir müzeye dönüştürüldü. 29 Ekim tatilinde hem Trabzon’un temiz doğasıyla baş başa kalmak hem de Atatürk Köşkü Müzesi’ni gezmek güzel bir fikir olabilir.

Sivas – Kongre Binası Atatürk ve Etnografya Müzesi

1919 yılına Mustafa Kemal’in Milli Mücadele Karargahı olarak kullandığı bu bina, 29 Ekim Cumhuriyet tarihi için oldukça önemli bir yere sahip. Cumhuriyet yönetim şeklinin temellerinin atıldığı binalardan biri olan Sivas Kongre Binası, ilk Cumhuriyet yıllarından 1970’e dek Sivas Lisesi, 1981’e kadar Kongre Lisesi olduktan sonra 1984 yılında Kültür Bakanlığına verilmiş. 1990 yılında ise Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi haline gelen bina, Sivas’ta Orduevi karşısında Cumhuriyet ruhunu 95. yılında yeniden yaşamak isteyenleri bekliyor.  

İstanbul – Dolmabahçe Sarayı

29 Ekim’de Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Atatürk’ün 10 Kasım 1938 yılında hayata gözlerini yummuş olduğu yer olma önemini taşıyan Dolmabahçe Sarayı, Cumhuriyet geçmişine ilgi duyan herkesin görmesi gereken bir yer. İstanbul’un birçok tarihi binasını inşa etmiş olan ve şehre büyük izler bırakan Balyan ailesinden Nigoğos Balyan ile Garabet Balyan tarafından yapılan bina, bütün görkemiyle 29 Ekim coşkusunu yaşamanızı sağlıyor.  

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Gezi Önerileri yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.